9 až 5 od Dolly Parton

 • Parton to napísal pre rovnomenný film z roku 1980. Vo filme, ktorý bol Partonovým hereckým debutom, hrajú Jane Fonda, Lily Tomlin, Parton a Dabney Coleman a pojednáva o živote v americkej kancelárii, kde bol pracovný deň od 9. do 17. hodiny. Pieseň napísala počas natáčania filmu.

  V rozhovore s 60 minút , Parton hovorila o nepravdepodobnej inšpirácii pre túto pieseň: jej nechtoch. Mala veľmi dlhé, akrylové nechty a zistila, že keď si ich obrúsi, dokáže vytvoriť rytmus, ktorý znie ako písací stroj, a keďže film bol o sekretárkach, dokázala tento zvuk použiť na zostavenie piesne na scéne. Keď nahrávala skladbu, dokonca si zahrala na nechtoch v rámci zvuku bicích nástrojov.


 • Film aj pieseň „9 až 5“ odhalili rodovú nerovnosť na pracovisku. Robilo sa to pre smiech, čo bol jediný spôsob, ako to mohlo dosiahnuť masové publikum, ale napriek tomu to bolo silné vyhlásenie, pričom tri ženské predstaviteľky prevzali svojho stereotypne znevažujúceho šéfa.

  Pieseň má veselý tón, ktorý sa k filmu hodí, ale text znie pre mnohé ženy:

  Používajú iba vašu myseľ a nikdy vám neposkytnú úver
  Stačí, ak sa zbláznite, ak to necháte


  Parton bol viac ako kvalifikovaný na to, aby napísal tieto riadky, pretože s mimoriadnym taktom a ambíciami dobyl svet country hudby, v ktorom dominujú muži.

  „9 na 5“ nezačal žiadny druh pohybu, ale posunul problém vpred. Keď sa povstanie #metoo formovalo, stalo sa skúšobným kameňom na meranie pokroku - ženy stále zarábali oveľa menej ako muži a často sa potýkali s kriminálnou úrovňou neúcty. V roku 2018 sa punkrockoví predkovia Alice Bag, Kathleen Hanna a Allison Wolfe spojili, aby znova vytvorili scény z filmu pre video k '77 ', pieseň, ktorá odkazuje na ženy, ktoré za každý dolár zarobený mužom zarobia iba 77 centov.
 • Bol to obrovský crossoverový hit pre Parton, ktorá rozšírila svoje publikum do sveta mainstreamového popu. O niekoľko rokov neskôr mnoho umelcov country hudby, najmä speváčky ako Faith Hill a Shania Twain, nasledovalo Partonovo vedenie a dosiahlo pokrok v popových rebríčkoch.


 • V rôznych častiach piesne môžete počuť zvuky klepania a potom zvonenie. To bol zvuk písacieho stroja, ktorý bol nástrojom obchodu pre sekretárky v roku 1980. Zvonček písačke oznámil, že sa blíži koniec stránky a potrebuje vrátiť koč doľava a začať nový riadok. Písacie stroje boli nakoniec nahradené textovými procesormi a počítačmi, vďaka čomu boli tieto zvuky zastarané.
 • Hit 1 „Ranného vlaku (deväť až päť)“ Sheeny Eastonovej bol vydaný ako „9 až 5“ mimo Ameriky. V USA bol názov zmenený, aby nedošlo k zámene s Partonovou piesňou.


 • Táto pieseň získala v roku 1981 cenu Grammy za najlepšiu country pieseň a najlepší country spevácky výkon, žena; získal tiež nomináciu na Grammy za najlepší album pôvodnej hudby pre film alebo televízny špeciál a získal nominácie na Oscara a Zlatý glóbus. Získala tiež Cenu ľudovej voľby za obľúbenú filmovú pieseň.
  Jerro - Nová Alexandria, PA
 • Táto pieseň bola spracovaná podľa Andyho Samberga v epizóde 2010 V sobotu večer naživo kde v digitálnom skratke premenili pieseň na „Stumblin“. Bit predstavoval Samberga a Paula Rudda, ako narazili na celom Manhattane na prepracovanú verziu tejto piesne. Paul McCartney, ktorý bol hudobným hosťom šou, sa objaví v seriáli a robí veľmi náhodné, drobné sólo na harmoniku.
 • Film 9 až 5 sa zmenil na televízny seriál, ktorý bežal päť sezón od roku 1982 do roku 1988. Ústrednou témou bola pieseň, pôvodne ju spievala Phoebe Snow, neskôr bola nahradená Partonovou verziou. Obsadenie sa počas behu veľa zmenilo, pričom medzi účastníkmi boli Jeffrey Tambor, Rita Moreno, Sally Struthers a Valerie Curtin.

  V roku 2009 bola franšíza oživená broadwayským muzikálom, ktorý sa otváral a zatváral v súborných prevedeniach piesne. V tejto inscenácii si zahrali Allison Janney a Megan Hilty.
 • Alison Krauss to nahrala v roku 2003 pre poctový album Len preto, že som žena: Piesne Dolly Parton . V tom istom roku ju Krauss a Parton spoločne naspievali na štvrtý ročník koncertu Women Rock.
 • Keď Parton získala na udeľovaní cien Grammy 2019 cenu MusiCares Person Of The Year, zahrala túto pieseň, aby uzavrela svoj set, na pódiu sa k nej pridali Little Big Town, Kacey Musgraves, Katy Perry, Linda Perry (bez vzťahu), Miley Cyrus a Maren Morris.
 • Dolly Parton prepracoval túto pieseň na „5 až 9“ pre reklamu Squarespace, ktorá bola odvysielaná počas Super Bowlu v roku 2021. Reklama sa zameriava na ľudí, ktorí sa namáhajú v kancelárii a potom sa mimo pracovného času venujú svojim vášnivým projektom. Ukážka obnovených textov:

  Teraz pracujete od 5 do 9 a robíte niečo vlastné
  A je to tak skvelé, vybudovať firmu zo svojho know-how
 • Parton skutočne pracovala ako sekretárka na krátky čas, keď sa prvýkrát presťahovala do Nashvillu v roku 1964. Odpovedala na telefóny v Northern Outdoor Sign, kde našťastie jej šéf nebol nič ako Franklin Hart, Jr. Dabneyho Colemana.


Zaujímavé Články