Nie je žiadne slnko od Billa Withersa

 • V rozhovore pre Songfacts s ​​Billom Withersom vysvetlil, ako táto pieseň vznikla: „Pozeral som film s názvom Dni vína a ruží (1962) s Lee Remickom a Jackom Lemmonom. Obaja boli striedavo slabí a silní alkoholici. Je to ako vrátiť sa na pár sekúnd na jed na potkany. Niekedy vám chýbajú veci, ktoré pre vás neboli obzvlášť dobré. Je to len niečo, čo mi prebehlo mysľou pri sledovaní toho filmu, a pravdepodobne niečo iné, čo sa stalo v mojom živote a neviem o tom. '


 • Toto bol Withersov prvý hit. Potom, čo strávil deväť rokov v americkom námorníctve, mal prácu v továrni na výrobu súčiastok pre lietadlá, keď ho predstavili Bookerovi T. Jonesovi z Booker T. & the MG's. Booker bol elitným hudobníkom zo skupiny Stax Records, kde nahrávali Otis Redding, Wilson Pickett a mnoho ďalších soulových legiend. Priviedol ďalších špičkových hudobníkov, vrátane Stephena Stillsa na sólovej gitare, a produkoval tento album pre Withersa, ktorý mal pri nahrávaní 32 rokov.
 • Toto bolo vydané ako B-strana ďalšej piesne s názvom „Harlem“. Diskdžokeji to hrali namiesto toho ako singel a stal sa z toho hit.


 • Všetky nástroje na tejto skladbe sú akustické. Personál sú:

  Kohútik: gitara, spev
  Booker T. Jones: klávesy
  Stephen Stills: gitara
  Jim Keltner: bicie
  Bobbye Hall: perkusie
 • Časť, kde Withers opakuje „Ja viem, ja viem“, sa stala veľmi rozpoznateľnou skladbou piesne, ale nebolo to tým, na čo myslel. Withers pre Songfacts povedal: „Nechcel som to urobiť, potom Booker T. povedal:„ Nie, nechajte to tak. “ Chystal som sa tam niečo napísať, ale v štúdiu bol všeobecný konsenzus. Bola to zaujímavá vec, pretože mám všetkých týchto chalanov, ktorí už boli usadení, a v tom čase som pracoval v továrni. Graham Nash sedel priamo predo mnou a len mi poskytoval podporu. Hral Stephen Stills a boli tam Booker T. a Al Jackson a Donald Dunn - všetky MG okrem Steva Croppera. Všetci boli títo ľudia so všetkými týmito skúsenosťami a všetkými týmito povesťami a ja som bol tento robotník v továrni, ktorý som sa len tak motal po okolí. Takže keď ich celkový pocit bol: „Nechaj to tak“, nechal som to tak.


 • MG boli záložným pásmom pre Otisa Reddinga, keď nahrával ' Dock of the Bay 'v roku 1967. Slávne pískanie v treťom verši tejto piesne bolo tým, čím Redding vyplnil čas, kým ho nemohol vyplniť niekoľkými slovami. Nikdy nemal šancu, pretože o tri dni neskôr zomrel pri leteckej havárii. Pískanie zostalo, rovnako ako Withersov verš „Ja viem“.
 • Pri prvom vydaní sa táto pieseň nedostala do rebríčka vo Veľkej Británii, ale cover albumu Michaela Jacksona sa tam dostal na #8 v roku 1972. Withersova pôvodná verzia sa nakoniec prvýkrát zapísala do britského rebríčka jednotlivcov v máji 2009 po tom, ako bola predstavená. Británia má talent od súťažiaceho Shauna Smitha.
 • Withers to predviedol v epizóde seriálu Test Old Grey Whistle , britská televízna šou, ktorá prebiehala v rokoch 1971-1987 a predstavovala rôznych hudobných hostí. V 70. rokoch bola šou natočená v malom štúdiu bez publika, čo malo za následok uvoľnenejšie predstavenia, v ktorých sa umelci mohli sústrediť na svoju hudbu. Vzhľad Withersa je považovaný za klasiku show a bol zaradený do kompilácie DVD vydanej v roku 2001.
 • V roku 1972 získal Grammy za najlepšiu pieseň R&B.
 • „Nie je“ nie je dobrá gramatika, ale v kontexte piesne to znie oveľa lepšie ako „neexistuje“. Akty Motown to často používali, najmä na Nie je žiadna hora dosť vysoká “a„ Nie je žiadna žena (ako tá, ktorú mám) “.
 • Toto bolo použité vo filmoch Dievčenské mesto (devätnásť deväťdesiat šesť), Notting Hill (1999), Stará škola (2003) a Mníchov (2005). Televízne relácie na použitie zahrňujú skladbu Mních (2005), CSI: NY (2009) a Škandál (2013).
 • Okrem Michaela Jacksona sa tým zaoberalo mnoho umelcov v širokej škále štýlov. Paul McCartney, Isaac Hayes, Lionel Hampton, Prince, Sting, Kenny Rogers, Tom Jones a Lighthouse Family to všetko zaznamenali. Interpoloval to aj rapper DMX pre svoju pieseň „No Sunshine“ z roku 2001.
 • Saský hráč Grover Washington sa stal prvým človekom, ktorý pokryl jednu z Withersových piesní, keď urobil inštrumentálnu verziu krátko po tom, čo Withers vydal svoju. V roku 1981 sa Washington a Withers spojili a nahrali album „Just The Two Of Us“.
 • Táto pieseň nie je predstavená, pretože vokály prichádzajú okamžite. Na marketingové účely to bolo považované za zlé, pretože to znamenalo, že diskdžokeji to nevedia prehovoriť, ale skladbe to dodalo zaujímavejšiu štruktúru. Withersov label Sussex Records mu poskytol veľa umeleckej slobody, ktorú stratil, keď Sussex zložil a presťahoval sa do Columbie. V dokumente z roku 2009 Stále Bill Withers vysvetľuje: „Ak na vás nikto nevrhne všetky svoje pravidlá, môžete vytvoriť pieseň bez predstavenia.“
 • Metalová skupina Black Label Society nahrala túto pieseň a vydala ju ako singel v roku 2013. Členovia skupiny John DeServio a Zakk Wylde sa ju rozhodli pokryť po tom, čo videli epizódu televíznej show z roku 1974. Polnočný špeciál , kde Withers pieseň predviedol.

  Spoločnosť Black Label vyrobila neobvyklé video k piesni predstavovať antropomorfné kone. V našom rozhovore so Zakkom Wyldeom povedal, že dostal chuť prečítať si negatívne komentáre k videu od ľudí, ktorí nepochopili vtip, a porovnal nepriateľstvo s tým, čo získajú jeho priatelia z profesionálneho zápasu, keď sa otočia na päte.
 • Stevie Wonder uviedla Billa Withersa do Rokenrolovej siene slávy v roku 2015. Na ceremónii Wonder predviedol túto pieseň a Withers sedel vedľa neho na pódiu. Withers sa rozhodol na ceremoniáli nevystúpiť, aj keď sa objavil v polovici predstavenia 'Lean On Me' od Wondera a Johna Legenda, aby sa pridal k vokálom.
 • V piesni Shawn Mendes „I Know What You Did Last Summer“ on a jeho partnerka z duetu Camila Cabello spievajú sekcie „Viem“ podobne ako Withers v piesni „Ain't No Sunshine“. Wither dostal zásluhu na skladaní piesní, pretože vokál je veľmi podobný.


Zaujímavé Články