Naživo od Pearl Jam

 • Hudbu k tejto piesni napísal gitarista Stone Gossard predtým, ako mala skupina speváka. Bola to súčasť troj piesňového inštrumentálneho dema, ktoré urobili v London Bridge Studio v Seattli pri hľadaní speváka a bubeníka.

  Jacka Ironsa, Gossardovho priateľa, ktorý hral na bicie v The Red Hot Chili Peppers, oslovili so vstupom do kapely, ale mal ešte jeden záväzok. Myslel si, že Eddie Vedder by sa mohol ako spevák hodiť, a tak Eddiemu poskytol demo. Vedder doma v San Diegu napísal text a pridal k piesni svoje vokály pomocou svojho štvorstopového rekordéra. Kapele sa páčilo, čo počuli, a urobili z neho hlavného speváka.
 • Inštrumentálne demo tejto piesne dostalo názov „Dollar Short“. Vedderove texty sa uberali smerom, ktorý skupina nečakala, ale milovali to, čo počuli, a rýchlo súhlasili, že by mal byť ich hlavným spevákom - iba jeden ďalší chlap bol na konkurze. Vzhľadom na to, ako sa všetko tak rýchlo spojilo, si kapela pripísala načasovanie a osud za Vedderov príchod. Eddie povedal, že napísanie a nahratie piesní pre demo mu trvalo 12 hodín a mohol to ľahko sfúknuť.
 • Vedderove texty sú o chlapcovi, ktorý zistí, že jeho otec je v skutočnosti jeho nevlastný otec a že jeho skutočný otec je mŕtvy. Neskôr odhalil, že pieseň bola „dielom fikcie založenej na realite“ a že za svoju kliatbu považoval refrén „ešte žijem“, pretože sa snažil vyrovnať s napätým vzťahom so svojim nevlastným otcom a so skutočnosťou, že že jeho skutočný otec je mŕtvy.

  V epizóde VH1 Rozprávači príbehov Vedder vysvetlil, že interpretácia piesne sa zmenila, pretože fanúšikovia reagovali na refrén skokom a oslavou - počuli „ešte žijem“ ako pozitívnu vec, potvrdenie života. Vedder povedal: „Keď zmenili význam týchto slov, zrušili kliatbu.“
 • Eddieho matka sa rozviedla s jeho otcom, keď mal jeden rok, a bol vychovávaný jeho nevlastným otcom bez toho, aby o tom vedel; dokonca sa stretol so svojim skutočným otcom bez toho, aby si dokonca uvedomil, že sú príbuzní. Vedderov skutočný otec Edward Severson III. Zomrel na sklerózu multiplex v roku 1981, predtým, ako ho Eddie mohol znova vidieť. Toto je autobiografická časť piesne, ktorá sa ukazuje v úvodnom texte.

  Eddie nevychádzal so svojim nevlastným otcom a odstránil na ňom svoj lyrický hnev v piesni „Lepší muž“. Kým Eddieho nedokončil strednú školu, bol známy ako Eddie Mueller, ale po zistení pravdy o svojom skutočnom otcovi prijal rodné meno svojej matky. Keď sa Vedder stal otcom, povedal, že urobí všetko pre to, aby prerušil kruh rodinnej dysfunkcie.
 • Ďalšie dve piesne na ukážke, na ktorej Vedder pracoval, nadväzujú na príbeh v tejto piesni. Potom, čo im Vedder vložil text, sa stali piesňami „Once“, kde sa chlapec zblázni a začne zabíjať ľudí, a „Footsteps“, kde je chlapec odsúdený na smrť a obviňuje svoju matku. Vedder to nazval trilógiou „mama-syn“.
 • Čiernobiele video k tejto piesni bolo natočené lacno-menej ako 20 000 dolárov. Natáčalo sa to na koncerte Pearl Jam v klube RKCNDY v Seattli 3. augusta 1991. Skupina bola stále zlomená a mysleli si, že vyhodiť veľa peňazí na video by bola hlúposť, pretože včasné spálenie peňazí vás môže dostať ak ste nepredali, klesla o nahrávaciu značku.

  Už vtedy Pearl Jam opovrhoval tradičnými videami synchronizovanými perami, takže v tomto prípade išli proti konvencii a v klipe použili živý zvuk z koncertu, pričom zachytili energiu šou, ktorá zahŕňala surfovanie v dave a potápanie na javisku. a Vedder visiaci zo svetelnej súpravy.
 • Keď sa skupina pokúsila nahrať túto pieseň, nedokázala zachytiť dojem z dema, ktoré položili o niekoľko mesiacov skôr, a tak toto demo použili vo finálnom mixe, pričom pridali Vedderov vokál a ďalšie gitarové sólo od Mike McCreadyho na konci piesne.
 • V USA to bola prvá pieseň Pearl Jam vydaná ako singel.
 • Bubeníkom na videu je Matt Chamberlain. Prevzal po prvom albume Pearl Jam, ale čoskoro nato odišiel, aby sa pridal k V sobotu večer naživo kapela.
 • Gitarista skupiny Pearl Jam Mike McCready založil svoje gitarové sólo na tom, ktoré zahral Ace Frehley v piesni Kiss „She“. V čísle z Gitarista Frehley uviedol, že jeho sólo v piesni „She“ pochádza z gitarového diela Robbyho Kriegera z albumu The Doors „Five To One“.
  Ken - LaSalle, Kanada
 • V roku 2000 hrala skupina na dánskom festivale Roskilde, keď v mosh pit bolo rozdrvených deväť fanúšikov. Chystali sa to hrať, ale show zastavili, keď videli ľudí vyťahovaných z davu v skutočne zlom stave. Niektorí zo 40 000 ľudí v dave začali spievať „Ešte žijem“, pričom nevedeli, že sa táto udalosť stala tragickou. Pearl Jam odišli z pódia a ďalšia skupina The Cure z úcty k mŕtvym odmietla pokračovať.
 • Pieseň strávila rekordných 61 týždňov v rebríčku Billboard v rebríčku Bubbling Under Hot 100 jednotlivcov v rokoch 1998-99 bez toho, aby sa dostala do skupiny Hot 100.


Zaujímavé Články