Aqualung od Jethro Tull

 • Táto pieseň pojednáva o našej reakcii na populáciu bezdomovcov. Pieseň napísal spevák a flautista Jethro Tull Ian Anderson a nazval ju „piesňou zmätku, ktorá je plná viny, ako sa vysporiadate s žobrákmi, bezdomovcami“. Pri vypracúvaní opätovného vydania albumu k 40. výročiu povedal: „Ide o našu reakciu, o vine, nechuti, nešikovnosti a zmätku, o všetkých týchto veciach, ktoré cítime, keď sme konfrontovaní s realitou bezdomovcov. Vidíte niekoho, kto očividne zúfalo potrebuje pomoc, či už ide o pár mincí alebo obsah vašej peňaženky, a vyprázdnite ich. Čím viac žijete v tomto podnikateľskom, komerčne založenom životnom štýle, môžete ich prestať vidieť.
 • V tejto piesni je Aqualung bezdomovec so slabou hygienou. Ian Anderson to napísal o postave, ktorú vymyslel na základe skutočných fotografií prechodných mužov. Vtedajšia Ianova manželka Jennie bola amatérska fotografka a priniesla obrázky, ktoré si Ian mohol pozrieť. Mnohé z textov piesní sú slovami Iana, ktoré opisujú mužov na obrázkoch.

  Jennie k obrázkom napísala aj niekoľko textov, ktoré jej vyniesli zásluhu na skladaní piesní, a tak z piesne dostáva polovicu honorárov. S Andersonom sa rozviedli v roku 1974.
 • Toto je najznámejšia pieseň Jethro Tull, ale nebola vydaná ako singel. Ian Anderson nám povedal, prečo: „Pretože to bolo príliš dlhé, bolo to príliš epizodické, začalo to hlasným gitarovým riffom a potom sa išlo do celkom uvoľnenejších akustických vecí. V tom čase Led Zeppelin, vieš, nevydali žiadny singel. Boli to albumové skladby. A rádio ostro rozdelené medzi rádio AM, ktoré hralo 3-minútové popové hity, a rádio FM, v ktorom hrali to, čomu hovorili hlboké škrty. Išli by ste do albumu a v tom období vývojovejšej rockovej hudby by ste hrali temné, dlhšie a spletitejšie piesne. Ale ten deň už nie je s nami, či už ide o klasické rockové stanice, ktoré síce hrajú nejakú hudbu, ale sú tenké na zemi a tiež vedia, že ich musia udržať krátke, ostré a veselé. a poskytnite modrú prikrývku známej znejúcej hudby a pustite sa do ďalšej série komerčných prestávok, pretože práve z toho sa platia poplatky za vysielanie rozhlasovej stanice. Platia teda pragmatické pravidlá. “
 • „Aqualung“ je prenosný dýchací prístroj pre potápačov. Anderson si predstavil, že bezdomovec dostane túto prezývku kvôli problémom s dýchaním. Ten nápad dostal zo sledovania televíznej show s názvom Morský lov , kde bolo veľa silného podmorského dýchania a kde hlavná postava nosila Aqualung. Anderson nevedel, že Aqualung je obchodná značka a spoločnosť Aqualung Corporation of North America podnikla právne kroky po vydaní albumu. Prípad bol nakoniec stiahnutý, ale hrozba žaloby bola pre Andersona znepokojujúca.
 • Obal albumu je akvarelovým obrazom postavy Aqualung, ktorú vytvoril výtvarník Burton Silverman. Manažér Jethro Tull Terry Ellis ho uviedol do prevádzky potom, čo v ňom uvidel svoju prácu Čas časopis. Burton urobil niekoľko fotografií, na ktorých mal Ian Anderson oblečený svoj starý kabát, než namaľoval obálku, a výsledné dielo vyzeralo veľmi ako handrová verzia Iana, ktorého obraz nepotešil. Napriek Andersonovým námietkam sa obal stal ikonickým obrazom rocku, ale jeho výsledkom bol aj ďalší súdny spor o to, kde je možné obrázok použiť - Burton cítil, že kapela nemá práva používať ho na tričkách a iných propagačných materiáloch.
 • Neobvyklý zvukový efekt, ktorý v tejto piesni počujete, sa nazýva „telefónne burble“, pri ktorom odstránite všetky frekvencie okrem úzkeho pásma okolo 1 000 hertzov. Toto má reprodukovať zvuk telefónu. Ako nám povedal Ian Anderson: „Je to podobné, ako keď sa prihovárate davu prostredníctvom megafónu. Alebo dokonca plechový zvuk hlasovej trúbky, ktorý je neaktívnym megafónom. Je to forma adresy. Je to zvuk, ktorý v roku 1941 prebudil mladých pilotov a poslal ich do neba, aby bojovali s Hunmi. Toto je zvuk Tannoya, volania do náručia mladých mužov, ktorí stúpajú hore v ich hurikánoch a Spitfire. Je to niečo, čo je veľmi súčasťou krvi Angličana. '
 • Ako väčšina skladieb na albume, aj táto má chladný koniec. Je to preto, že Anderson vedel, že tieto piesne bude musieť predvádzať na pódiu, kde mal rád definitívne ukončenie piesne, a nie vyblednutie.
 • Postava Aqualung je spomenutá v ďalšej piesni na albume „Cross-Eyed Mary“, ktorú tiež vytvoril Anderson.
 • Sólo Martina Barreho v tejto piesni bolo ohodnotené ako #25 palcov Gitarový svet čitateľská anketa 100 najlepších gitarových sól.
  Mark - Madison, WI
 • Vo filme z roku 2004 Anchorman: The Legend of Ron Burgundy Will Ferrell hrá na svojej jazzovej flaute riff z tejto piesne a hovorí: „Hej, Aqualung.“ Pieseň sa spomína aj v epizóde Netflix z roku 2019 „A Shenckman Equivocates“ Kominského metóda keď Michael Douglas povedal Paulovi Reiserovi, je to „hlúpa kráľovská pieseň“. Neskôr príde do rádia, keď sa Douglas chystá k lekárovi, kde sa dozvie, že má rakovinu pľúc. „Aqualung, samozrejme,“ hovorí, keď dostane diagnózu.

  Pieseň bola použitá aj v týchto televíznych reláciách:

  30 Rock („Vysoká škola“ - 2010)
  Simpsonovci ('Sideshow Bob's Last Gleaming' - 1995)
  Sopranovci ('Live Free or Die' - 2006)
  kráľ hory („Neuveriteľný Hank“ - 2003)
  Freaks and Geeks („Chokin“ a Tokin ”-2000)

  A v týchto filmoch:

  Fahrenheit 9/11 (2004)
  Moonlight Mile (2002)
 • Anglický spevák a skladateľ Matthew Hales po tejto piesni vystupuje pod menom Aqualung. Hales získal v Británii v roku 2002 hit č. 7 s piesňou „Strange and Beautiful (I put a Spell on You)“.
 • Ian Anderson nahral s albumom Carducci Quartet novú verziu tejto piesne s názvom „Aquafugue“ na album 2017 Jethro Tull: Sláčikové kvarteto . V rozhovore s Andersonom z roku 2017 povedal: „Na pôvodnej nahrávke„ Aqualung “nikdy nebola žiadna flauta, takže bolo napísané ako fuga, čo znamená, že sa neopakuje s normálnym počtom taktov, ktoré by ste našli. v pôvodnom zázname. Myšlienka, aby sláčikové kvarteto hralo ako fugu, aby ju predstavila a potom sa akosi dostala do očividného prevedenia výplaty, ktoré by fanúšikovia rozpoznali, bola trocha umenia a remesiel. Viete, tým kreatívnejší prístup k vytvoreniu fugového aranžmán a potom dodanie remeselnejšieho prístupu k známym prvkom, ktoré ľudia poznajú, vrátane trochu vokálu na jeho predaj, predpokladám.

  Ale viete, niektoré piesne sú urobené ezoterickejšie. Myslím, že sa to musíš pokúsiť vyvážiť, aby to nebolo také múdre. Musíš to trochu zamiešať. “

Zaujímavé Články