Are You Lonesome Tonight od Elvisa Presleyho

 • Jedna z najsmutnejších piesní, aké kedy boli napísané, „Are You Lonesome Tonight“, zistí, že sa Elvis pýta svojej bývalej, či je sama a nešťastná, myslí na dobré časy, ktoré prežili, a čaká na jeho návrat. Nikdy nepochopíme jej stránku príbehu, ale môžeme predpokladať, že je to on, kto zostal chladný a osamelý.
 • Túto pieseň napísali v roku 1926 skladatelia skupiny Tin Pan Alley Roy Turk a Lou Handman. V roku 1927 to bol hit pre niekoľko umelcov, vrátane Vaughana Deleatha (žena napriek menu), Henryho Burra a Gene Austina. V roku 1950 ho oživil Al Jolson a kapelník Blue Barron so svojim spevákom Bobbym Beersom. Jaye P. Morgan (tiež speváčka) mala s piesňou v roku 1959 menší úspech a dosiahla číslo 65. Jej verzia je pravdepodobne tá, s ktorou bol Elvis najznámejší.

  Elvis to nahral, ​​keď ho jeho manažér, plukovník Parker, požiadal, aby pieseň vyskúšal, pretože bola obľúbenou Parkerovou manželkou Marie. Bol to obrovský hit. V období od novembra 1960 do januára 196 strávil šesť týždňov na 1. mieste rebríčka Hot 100. Turk a Handman by zarobili obrovské honoráre, ale v čase, keď pieseň nahral Elvis, boli obaja mŕtvi.
 • Väčšina Elvisovej verzie je hovorená časť, kde popisuje vzťah prostredníctvom hry, pričom dvojica sa do seba zamilovala v 1. dejstve. V 2. dejstve sa niečo pokazí a jej láska k nemu vyschne. Zostal na prázdnom pódiu a premýšľal, kedy spadne opona.

  Hovorová časť nie je v každej verzii piesne, ale Blue Barron a Al Jolson do nej zaradili jej variácie.
 • Elvis túto pieseň nahral na konci celonočného zasadnutia v RCA Studio B v Nashville, ktoré sa začalo 3. apríla 1960. Nahral osem piesní a potom 4. apríla skoro ráno vstúpil do piesne „Are You Lonesome Tonight“.
 • Elvis bol transgresívny rocker, ale v tejto dobe nahrával oldies. Jeho predchádzajúci singel, tiež obrovský hit, bol „It's Now Or Never“, ktorý použil melódiu zo starej talianskej piesne O Sole Mio.

  Elvis uvítal túto zmenu smeru a považoval ju za spôsob, ako rozšíriť svoje hudobné obzory a prispôsobiť rôzne štýly. Dopadlo to pre neho dobre: ​​Získal si veľa nových fanúšikov a udržal si väčšinu svojich starých.
 • Elvis, ktorý vystúpil v Las Vegas 26. augusta 1969, sa pri tejto piesni trochu pobavil, pričom zmenil nasledujúci riadok:

  Pozeráš sa na svoj prah a predstavuješ si ma tam?

  Komu:

  Pozeráte sa na svoju holohlavú hlavu a prajete si mať vlasy?

  Odtiaľ dostane prípad chichotania a smeje sa po zvyšok piesne. Toto sa stalo známym ako „ Vysmiata verzia '; bolo neoficiálne zaznamenané a vydané roky po Elvisovej smrti. Speváckou speváčkou, ktorá stále spieva, pretože Elvis sa snaží spamätať, je Cissy Houston, matka Whitney Houston.
 • Producent Bill Porter omylom premočil prvú nahrávku, ale nič nepovedal, pretože predpokladal, že pokusov bude viac. Jediné, čo urobili, bolo, že kvôli chybe na gitare znova nahrali koncovú časť a poslucháč počuť, že v zásade si vezme jednu.
 • Keby Elvis čakal na nahrávanie tohto záznamu trochu dlhšie, mohlo by to skončiť hitom Connie Francisovej. Povedal Francis Časopis DISCoveries : „Jedného dňa v roku 1960 som prechádzal svoju zbierku platní Al Jolson a Judy Garland a hral som Alovu skladbu Are You Lonesome Tonight“. Povedal som: „Oci, poď si to vypočuť. Mohol by som z toho urobiť pieseň č. 1. ' Súhlasil a zavolal som Dona Costu, aby to zariadil. Povedal som: „Som viac nadšený z nahrávania tejto piesne než z čohokoľvek, čo som kedy strihol.“ Boli sme v aute na ceste do New Yorku, keď rádio hralo Elvisov nový singel „Are You Lonesome Tonight“. Môžeš tomu veriť? Doslova som bol na ceste do štúdia nahrať to. Ako sa ti to páči? Elvis dokonca urobil časť recitácie rovnako ako Al Jolson. '
 • Keď sa táto pieseň ujala, trh zaplavilo najmenej päť piesní s odpoveďami od speváčok. Dodie Stevens, Linda Lee, Ricky Page a Thelma Carpenter vydali všetky verzie s názvom „Yes, I'm Lonesome Tonight“, pričom zachovávajú rovnaké texty, ale menia perspektívu. Jeanne Black vydala úplne inú pieseň s názvom „Ach, ako mi dnes večer chýbaš“. Tesárova verzia (#55) a Stevensova (#60) sa zhodovali v rebríčku.
 • Vďaka tomu získali nominácie na cenu Grammy za najlepší výkon jednotlivca a popového interpreta a singel alebo skladbu za najlepší spevácky výkon, muž, ale v oboch kategóriách prehral s „Georgia On My Mind“ od Raya Charlesa.

Zaujímavé Články