Modrý pondelok podľa nového poriadku

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Verí sa, že táto pieseň je buď o drogovej závislosti, zneužívaní detí alebo o neúspešnom vzťahu. Veta „Aký je to pocit? Správať sa ku mne tak, ako ty, “sa môže vzťahovať buď na drogy, alebo na partnera.

  Text piesne napísal gitarista/spevák skupiny Bernard Sumner, ktorý sa pri tvorbe piesne vyrovnal s vplyvom LSD (spolu so zvyškom kapely).

  Keď sme požiadali basgitaristu New Ordera Petera Hooka o nejaký pohľad, povedal: „Myslím, že za textom sa dá veľa povedať, ak budem brutálne úprimný! Bola to len jedna z vecí, v ktorých Barney do toho išiel a zvyšok bola história. “


 • Toto je najpredávanejší 12-palcový singel všetkých čias v Británii, na čo poukázal film 24 hodinová párty ľudia , ktorá zaznamenáva vzostup ich vydavateľstva, Factory Records. Je to tiež jeden z najdlhších hitparádových singlov vôbec, o 7:25. Singel bol vydaný ako tradičný 7 -palcový až v roku 1988, čo pomohlo zvýšiť predaj 12 -palcových.


 • V textoch sa názov neuvádza, čo platí o mnohých piesňach New Order. Kapela prevzala názov piesne z ilustrácie v knihe Kurta Vonneguta Raňajky šampiónov , ktoré čítal Stephen Morris. Jedna z jej ilustrácií znela: „Zbohom, modrý pondelok“, ktorý odkazuje na vynález práčky, ktorá zlepšuje život gazdinkám.


 • New Order prišli s rytmom, keď experimentovali s novým bubnovým automatom Oberheim DMX, ktorý si kúpili. V Opatrovník noviny z 24. februára 2006, Peter Hook vysvetlil: „Bernard [Sumner] a Stephen [Morris] boli podnecovateľmi. Bolo to ich nadšenie pre novú technológiu. Vzor bubna bol odtrhnutý z B-strany Donna Summer. Dokončili sme bubnovú schému a boli sme skutočne šťastní. Potom Steve omylom vyrazil vedenie bubnového automatu, takže sme museli začať od nuly a nikdy to nebolo také dobré. Technológia sa navždy kazila a štúdio bolo skutočne archaické. Kraftwerk si to rezervoval po nás, pretože chceli napodobniť „modrý pondelok“. Po štyroch alebo piatich dňoch to vzdali. Bola to zbierka zvukových skusov - akosi rástla a rástla. Keď sme sa dostali na koniec, vošiel som dnu a zasekol som basu; Ukradol som riff od Ennia Morriconeho. Bernard vošiel a rušil vokály. Nejde o Iana Curtisa; chceli sme, aby to bolo nejasné. Čítal som o Fats Domino. Mal pieseň s názvom Modrý pondelok a bol pondelok a všetci sme boli nešťastní, a tak som si povedal: „Ach, to je celkom trefné.“
 • Povedala to klávesistka Gillian Gilbert Strážca v rozhovore vo februári 2013 o tom, ako pieseň umožnila, sčasti, plynatosť. 'Melódia syntetizátora je mierne synchronizovaná s rytmom,' vysvetlila. „Bola to nehoda. Mojou úlohou bolo naprogramovať celú skladbu od začiatku do konca, čo sa muselo vykonať ručne, zadaním každej noty. Celú sekvenciu som nechal zapísať na množstvo papiera A4, ktoré boli po celej dĺžke nahrávacieho štúdia spojené ako veľký pletací vzor. Ale omylom som nechal poznámku, ktorá skresľovala melódiu. Kúpili sme si emulátor 1, raný sampler, a použili sme ho na pridanie úryvkov zborových hlasov z albumu Kraftwerk Rádioaktivita , ako aj nahrávky hromu. Bernard a Stephen prišli na to, ako to využiť, a hodiny strávili nahrávaním prdov. “


 • Toto je jedna z najvplyvnejších skladieb elektroniky. Synthpop už bol hlavnou silou v britskej populárnej hudbe, ale toto bol pravdepodobne prvý britský tanečný rekord, ktorý prešiel na newyorskú klubovú scénu.
 • V roku 1988 pieseň remixovali Quincy Jones a John Potoker a vydali ju pod názvom „Blue Monday 88“ (s inštrumentálnym B-Side „Beach Buggy“); skupina bola podpísaná pod Jonesovým vydavateľstvom Qwest Records. Remix sa vyšplhal na #3 v britských rebríčkoch predovšetkým vďaka rekordným predajom 7 'verzie.

  V roku 1995 vyšiel ďalší remix, tentoraz nemeckého dua Hardfloor, čím sa pieseň dostala na #17 UK.
 • V rukáve singla sa nikde nezobrazuje názov skupiny ani názov piesne v jednoduchej angličtine. Namiesto toho je legenda „FAC 73 BLUE MONDAY AND THE BEACH NEW OBDER“ v kóde reprezentovaná sériou farebných blokov. Kľúč, ktorý to umožňuje rozlúštiť, bol vytlačený na zadnom rukáve albumu Moc, korupcia a klamstvá .
 • V Q Peter Hook, magazín, číslo 1001 najlepších piesní všetkých čias, povedal: „Prechádzam fázami intenzívnej nechuti k„ Modrému pondelku “, čo si je istý, že každá skupina to urobí, keď dostane jednu pieseň, s ktorou sú synonymom, ale spôsob, akým sa stále objavuje znovuobjavené je úžasné. Zdá sa, že je to jedna z tých skladieb, ktoré sú nadčasové, čo je úžasné. Používali sme technológiu, ktorá mohla byť stará ako iné veci z 80. rokov, ale nejakým spôsobom sa nám ju podarilo obísť. Bolo to úmyselné? Nie, všetko, čo robíme, je náhoda. Skutočnosť, že dva roky nikto nezaznamenal, že výroba rukávov je drahšia ako záznamy, to potvrdzuje. Úprimne som si myslel, že „Zlodeji ako my“, singel po „Modrom pondelku“, boli oveľa lepší. „Modrý pondelok“ nie je pieseň, je to pocit, ale akonáhle ľudia počujú ten bubenický riff, už nie sú. Ľudia bývali blázni, keď sme to nehrali. Raz sme sa na pódiu pohádali s DJom v Nottinghame, pretože by sme to nehrali - čo bola veľmi nová vec. Čím ste starší, tým si vážite, čo vás dostalo tam, kde ste. Teraz to hráme, pretože ľudia to milujú. “
 • New Order notoricky trvali na predstavení tejto piesne naživo v BBC Top of the Pops v čase, keď politikou hudobnej šou bolo, že umelci púšťajú mimu na sprievodnú skladbu. Ich výkon však bol sprevádzaný technickými problémami a blížil sa k fraške. Peter Hook pripomenul Mojo časopis november 2008: „Mysleli sme si, že je to zábavné: Bola to anarchia; Keď to hovorím, jeden z vrcholov môjho života bol zapnutý Top of the Pops . Bol to jediný prípad, keď si ľudia ako moja matka a príbuzní, ktorí s nami nemali nič spoločné, mysleli, že sme to dokázali. '
 • Rocková skupina Orgy pieseň pokryla v roku 1998 a zaradila sa tak medzi #56 USA. Medzi ďalšie akty, ktoré to pokrývajú, patria Radio Star, Doctor Explosion, Swan Lee, Flunk, Klutae, Nouvelle Vague a Cosmosis. Vo filme 2017 bola použitá verzia skupiny Health Atómová blondína .
 • Spoločnosť American Express to používala v reklamách v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.
  Kian - Dublin, Írsko
 • „Modrý pondelok“ bol použitý v nasledujúcich filmoch:

  Ready Player One (2018)
  Správať sa zle (2014)
  Ostrov Quijote (2011)
  The History Boys (2006)
  Walking Tall (2004)
  Nie je to ďalší tínedžerský film (2001)
  Svadobný spevák (1998)

  A v týchto televíznych seriáloch:

  Riverdale („Kapitola jedenásta: Do Riverdale a späť“ - 2017)
  American Horror Story („Chce pomstu“ - (2015)
  Ohováračka ('Valley Girls' - 2009)
  Čarodejnica („Je to muž, dieťa, muž!“ - 1999)

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: