Born This Way od Lady Gaga

 • Táto pieseň o láske a rovnosti je prvou singlovou a titulnou skladbou z druhého albumu Lady Gaga. Napísal a koprodukoval ho Gaga s pomocou producenta/skladateľa Interscope Fernanda Garibaya a chicagského producenta a špecialistu na mixtape DJ White Shadowa.


 • Povedal DJ White Shadow (skutočné meno je Paul Blair) Billboard Magazín o tom, ako sa dostal k práci s newyorskou superstar: „Gaga počúvala moje mixtapy potom, čo ma niekto, koho poznala, počul DJ v klube v L.A. Jedného dňa mi Gaga poslal e-mail a spýtal sa ma, či som vyrobil vlastné beaty. Povedal som, že áno, poslal som jej nejaké a ona mi vrátila späť, tentoraz k telefónu, s otázkou, či s ňou nechcem pracovať na niektorých veciach. Povedal som v poriadku. '
 • Povedal Blair Billboard časopis o nahrávaní tejto hymny podguráženého s Gagou: „Dokázala to. S nápadom prišla, napísala ho. Ona je génius. Zaznamenali sme to po celom svete, na cestách, v čomkoľvek, čo bolo k dispozícii. '


 • Gaga predviedol túto pieseň na udeľovaní cien Grammy v roku 2011. Grammy nenechávajú interpretov na ceremóniách často robiť nové piesne, ale Gaga bola v tom čase najhorúcejšia vec.

  Jej album Slávna príšera si neskôr v šou odniesla cenu za najlepší popový vokálny album, a keď cenu prevzala, poďakovala Whitney Houstonovej a uviedla, že keď napísala skladbu „Born This Way“, predstavovala si, že ju Whitney spieva, „pretože som nebol dostatočne zabezpečený. v sebe si predstavím, že som superhviezda. '
 • Gaga sa podelila o svoj postup pri písaní tejto hymny rovnosti v rozhovore s Vogue . „Napísala som [„ Born This Way “] do 10 minút-, vysvetlila. „A je to úplne magická pieseň posolstva. A potom, čo som to napísal, sa brány len otvorili a piesne stále prichádzali. Bolo to ako nepoškvrnené počatie. '


 • „Born This Way“ sa konkrétne týka rasy a sexuality. Pieseň si získala kritiku niektorých ázijských a hispánskych komunít a tvrdila, že texty, ktoré používajú výrazy „chola“, „libanonský“ a „orient“ na opis latino a ázijských komunít, sú urážlivé a hanlivé.
 • Názov piesne bol inšpirovaný homosexuálnou diskotékovou hymnou Carla Beana z roku 1977 „Narodil som sa týmto spôsobom“.
 • Boli zaznamenané podobnosti medzi touto piesňou a singlom Madonny z roku 1989, ' Vyjadri sa , „v predmete aj v zložení. Počas rozhovoru s hostiteľom chatu v USA Jayom Lenom však Gaga trvala na tom, že popová kráľovná so svojou piesňou nemá problém. Povedala: „V skutočnosti neexistuje nikto, kto by bol viac zbožňujúcim a milujúcim fanúšikom Madonny ako ja. Som najväčší fanúšik osobne aj profesionálne. Dobrou správou je, že som dostal e -mail od jej ľudí a od nej a poslal mi ich lásku a úplnú podporu v mene singla a ak kráľovná povie, že to bude, tak to bude. '

  Keď bol britský časopis Gaga viditeľne rozrušený NME navrhol, aby táto pieseň bola odtrhnutím od Madonny. „Nie som taká hlúpa, aby som dala záznam a bola taká hlúpa,“ naliehala na anketára. „Som skladateľ. Napísal som veľa hudby. Prečo by som sa pokúšal vydať [skopírovanú] pieseň a myslieť si, že ju prehrávam pre všetkých? To je retardované. Čo je to úplne smiešne, keď sa ma vôbec pýtaš. '
  Defenzívna Gaga tieto dva hity sama porovnala a vyhlásila: „Ak postavíte piesne vedľa seba, vedľa seba, jedinou podobnosťou je akordový postup. Je to ten istý, ktorý je v disco hudbe posledných 50 rokov. Len preto, že som prvým 25-ročným umelcom, ktorého napadlo zaradiť ho do rádia Top 40, neznamená to, že som plagiátor, ale znamená to, že som chytrý. ' Gaga sa neskôr ospravedlnila za používanie slova „retardovaný“.

  Čo si teda Madonna myslí o podobnosti týchto dvoch piesní? Material Girl povedala Newsweek : 'Myslel som si,' Aký úžasný spôsob, ako prerobiť svoju pieseň. ' Myslím, že som rozpoznal zmeny akordov. Myslel som, že to bolo ... zaujímavé. '
 • Pieseň debutovala na 1. mieste v rebríčku Billboard Hot 100 z 26. februára 2011. Stala sa tak 1000. číslom jedna v histórii rebríčka a jej počiatočné digitálne predaje vo výške 448,00 boli najväčšími prvými týždňami. číslica digitálneho predaja speváčky, ktorá prekonala predchádzajúci rekord Britney Spears „Hold It Against Me“.
 • Tento singel zlomil celkový debutový debut v hre airplay s 78,5 miliónmi divákov v prvom týždni, čím sa vyrovnal predchádzajúcemu debutu, ktorý sa odohral vtedy, keď pieseň All For You od Janet Jackson dosiahla v roku 2001 70 miliónov.
 • Gaga debutovala pieseň naživo na udeľovaní cien Grammy 13. februára 2011 v prevedení, ktoré ovplyvnilo jej pozadie v oblasti performance. Speváčka dorazila na obrad v obrovskom vajíčku, ktoré niesli modelky, a potom ju o tri hodiny neskôr „vyliahli“ na pódium, čo symbolizovalo jej „znovuzrodenie“, a potom začala hrať. Vysvetlil Gaga Billboard časopis: „Predstavenie Grammy bolo o veľa veciach, ale nakoniec pieseň„ Born This Way “je vizuálne, tematicky a lyricky o narodení novej rasy, narodení rasy v rámci rasy už existujúcich kultúr ľudstva - ktorá nenesie žiadne predsudky a žiadny úsudok. “
 • Spoločnosť Apple oznámila, že sa za prvých päť dní predalo viac ako milión skladieb. To znamenalo, že sa pieseň stala najrýchlejšie sa predávajúcim singlom v histórii obchodu iTunes a dostala sa na prvé miesto v 23 krajinách.
 • Gaga o trati hovoril v rozhovore s Billboard časopis. „Je to veľmi doslovné. Povedal som: „Chcem napísať svoj záznam o slobode. Chcem napísať svoju hymnu This-is-Who-the-F-k-I-am, 'ale nechcem, aby bola skrytá v poetickom čarodejníctve a metaforách. Chcem, aby to bol útok, útok na túto tému, pretože si myslím, že najmä v dnešnej hudbe sa niekedy všetko trochu spláchne a odkaz sa skryje v lyrickej hre.

  Počnúc začiatkom 90. rokov, keď Madonna, En Vogue, Whitney Houston a TLC tvorili veľmi posilňujúcu hudbu pre ženy a homosexuálnu komunitu a všetky druhy komunít bez povolenia, texty a melódie boli veľmi uštipačné a veľmi evanjeliové a veľmi duchovné a povedal som: 'To je druh záznamu, ktorý musím urobiť.' To je rekord, ktorý otrasie odvetvím. Nie je to o trati. Nejde o výrobu. Ide o pieseň. Ktokoľvek by mohol spievať „Born This Way“. Mohol to byť ktokoľvek. '
 • Bola to prvá pieseň so slovom „Born“ v názve, ktorá bola na vrchole rebríčka Billboard Hot 100. Doteraz najlepšou pozíciou v rebríčku „narodených“ piesní bola pieseň Born To Be Wild od Steppenwolfa, ktorá vyvrcholila na 2. mieste v roku 1968.
 • Video inšpirované sci-fi režíroval módny fotograf Nick Knight v spolupráci s kreatívnym tímom Haus of Gaga a choreografkou Laurieann Gibson. Zopakuje tému znovuzrodenia, ktorú spevák použil pri predstaveniach piesne. 'Je to príbeh o zrode novej rasy,' povedal Gaga pre BBC Radio 1 DJ Greg James. 'Rasa, ktorá nenesie žiadne predsudky, a rasa, ktorej primárnym druhom životných ambícií je inšpirovať k jednote a spolupatričnosti.'

  Dodala, že klip bol inšpirovaný niektorými umeleckými velikánmi. 'Je to veľmi inšpirované, najmä na začiatku, Salvadorom Dalím a Francisom Baconom, surrealistickými maliarmi,' povedala popová hviezda.
 • Gaga je vidieť vo videu ako tancuje a flirtuje s kanadským modelom Rickom Genestom, známym tiež ako Zombie Boy, ktorý pracuje pre francúzsky módny dom Thierry Mugler. Jeho telo a tvár sú vytetované, aby vyzerali ako kostra.
 • Vysielatelia v Malajzii hrajú upravené verzie tejto piesne, ktorá ako text nahrádza nerozlúštiteľnú garble. „Bez ohľadu na to, či ide o gay, rovný alebo bi, lesbický, transgenderový život, som na dobrej ceste, zlato.“ Dôvodom je, že vláda zakazuje urážlivý obsah a otázka homosexuality je väčšinou moslimských národov považovaná za tabu.
 • Lady Gaga nahrala na turné country verziu s novým vokálom a doplnenou gitarou a harmonikou. Potom, čo prostredníctvom svojej stránky na Twitteri zverejnila „Born This Way - Country Road Version“, sa stala tak virálnym hitom, že sa Gaga rozhodla oficiálne vydať skladbu na predaj s časťou výťažku v prospech charity Gay, Lesbian a Straight Education Network .
 • Gaga bola blízkymi priateľmi zosnulého britského módneho návrhára Alexandra McQueena, ktorý spáchal samovraždu obesením. Povedal Gaga Harperov bazár Časopis, ktorému ona verí, než by si túto pieseň napísala sama, McQueen jej pomohol vytvoriť melódiu spoza hrobu. Newyorský hitmaker povedal, že „celú vec naplánoval: Hneď po jeho smrti som napísal„ Born This Way “. Myslím, že je v nebi s módnymi reťazcami v ruke, marionetting preč, ktoré plánujú celú túto vec., '

  Gaga predtým vzdala hold svojmu zosnulému priateľovi tým, že vo svojich videách z telefónu uviedla dátum na kamerách väzenskej bezpečnosti (11. februára 2010) v ten istý deň, kedy bolo McQueenovo telo objavené v jeho londýnskom dome.
 • Po absolvovaní drámy so súhlasom Lady Gaga vydal satirik „Weird Al“ Yankovic komediálnu verziu tejto piesne s názvom „Perform This Way“.
 • Pieseň sa stala najrýchlejším singlom v histórii, ktorý dosiahol predaj 1 000 000 kópií na celom svete tým, že túto značku pokoril za päť dní.
 • Bola to prvá pieseň, ktorá debutovala na 1. mieste v rebríčku Hot 100 a zostala na vrchole viac ako mesiac od verzie Eltona Johna „Sviečka vo vetre“ z roku 1997.
 • Prvý týždeň v USA sa predalo 1 108 000 kópií. Born This Way dosiahol najpredávanejší debut od 50 Centov Masaker za prvých sedem dní v roku 2005 urobil 1 141 000.
 • Born This Way debutoval na 1. mieste v USA aj vo Veľkej Británii, kde boli tržby za prvý týždeň vyššie ako vo zvyšku top 10 dohromady. V prvom týždni sa umiestnil na prvom mieste rebríčka albumov v Austrálii, Rakúsku, Brazílii, Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Indii, Japonsku, Novom Zélande, Južnej Kórei, Švédsku, Švajčiarsku a na Taiwane.
 • Krátko po vydaní albumu Gaga na svojom Facebooku uviedla: „Začala som písať Born This Way v Manchestri + Liverpoole. Vedel som, že to musí byť prvý singel. Stále ma to zakaždým dostane. “
 • Na obale albumu je Gaga zrastená do motorky. V rozhovore pre Londýn vysvetlila, prečo Merač noviny: „Na obale albumu som polovičný motocykel, pretože teraz cítim, že som v priestore, kde môžem umelecky vysvetliť, že som nekonečne transformačný a teraz som nástrojom nielen pre svoj hlas, ale aj pre hlas. mojej generácie a čo musíme povedať o svete. “
 • To vyhralo najlepšie video a najlepšiu pieseň na MTV Europe Music Awards 2011. Gaga si na tom istom ceremoniáli získala aj najlepšie ženské a najväčšie fanúšičky. „Vedela som, že táto pieseň bola veľmi zvláštna, keď som ju prvýkrát napísal,“ povedala po obdržaní ceny za najlepšiu pieseň. 'Toto je najdôležitejšia pieseň, akú som kedy napísal, najdôležitejší album a doteraz najdôležitejší moment.'
 • Keď hostila Lady Gaga V sobotu večer naživo 16. novembra 2013 odoslala podobnosť s touto piesňou ako „Express Yourself“ vo falošnej reklame na CD „najhoršie cover piesne všetkých čias“. Máme v tejto veci skutočnú hviezdnu silu, ako napríklad Lady Gaga pokrývajúcu dielo Madonny, “oznámil falošný Adam Duritz a potom Gaga spieval„ Born This Way “, ale robil tanečné pohyby Madonny.
 • Gaga zaradila túto pieseň do svojho polčasového predstavenia v roku 2017 Super Bowl. Išlo o prvú Super Bowl od zvolenia prezidenta Trumpa, ktorý odcudzil mnoho menšinových skupín. Gaga vo svojom vystúpení nerobila žiadne politické vyhlásenia, ale táto pieseň poskytla posolstvo podpory tým, ktorí sa cítili zbavení práv.


Zaujímavé Články