Chop Suey od System Of A Down

 • V tejto piesni sa toho deje veľa, hudobne aj textovo. Dotýka sa drogovej závislosti, ale nemá taký pochmúrny tón, ako má mnoho piesní o závislosti. Pieseň možno interpretovať aj tak, že hovorí o tom, ako sa spoločnosť pozerá na smrť alebo o Kristovi.

  Gitarista Daron Malakian, ktorý ju napísal s hlavným spevákom Serjom Tankianom, vysvetlil: „Pieseň je o tom, ako budú ľudia po smrti vnímaní odlišne v závislosti od toho, ako prechádzajú. Ak by som mal zomrieť na predávkovanie drogami, každý by povedal, že som si to zaslúžil, pretože som zneužíval drogy, a preto sa hovorí: „Anjeli si zaslúžia zomrieť“.
 • Chop Suey je čínsky guláš z mäsa alebo rýb, plus bambusové klíčky, cibuľa, ryža a vodné gaštany. Použili ho na názov piesne, pretože opisuje ich hudobný štýl a veľa vecí je spojených dohromady. Názov nie je v texte.
  Paul - Westlake, OH
 • Pôvodný názov piesne bol „Suicide“, ale spoločnosť Columbia Records ich prinútila zmeniť ju tak, aby bola priateľská k rádiu. Na začiatku piesne počujete vedúceho speváka Serja Tankiana, ako hovorí „valíme samovraždu“. Názov je trochu slovnou hračkou - „Suey -cide“.
  Ronnie - Pompton Lakes, New Jersey
 • Video režíroval Marcos Siega, ktorý spolupracoval aj s blink-182 a Papa Roach. Natáčalo sa na parkovisku lacného hotela neďaleko miesta, kde kapela vyrastala v Los Angeles. Pred natáčaním zverejnili na svojom webe odkaz, ktorý pozýva fanúšikov, aby prišli a zúčastnili sa. Keďže neboli dostatočne známi, mysleli si, že dostanú asi 500, ale namiesto toho sa ukázalo 1 500 fanúšikov. Fanúšikovia (väčšinou deti) dostali pokyn rojiť sa na pódiu, aby mohli pomôcť zachytiť energiu ich živých vystúpení.
 • Rick Rubin, ktorý spolupracoval so spoločnosťami Slayer, Beastie Boys a LL Cool J, produkoval Toxicita album. Hovoriť s Valiaci sa kameň o piesni 'Chop Suey', povedal: 'Je to neobvyklá pieseň, pretože verš je taký zúrivý. Štýl je taký rozbitý a neobvyklý. Je ťažké spievať a možno sa aj ťažko počúvať, ale potom je refrén taká veľká, prudká, emocionálna, vzrušujúca a krásna vec. A potom to má tento neuveriteľný most:

  Otec, otec, otec, chváliš môjho ducha?
  Otče, prečo si ma opustil?


  Je to skutočne ťažké, biblické a veľkolepé. Je to také neobvyklé, že to ide medzi týmito bláznivými rytmickými výbušnými veršami do tohto emocionálneho, hymnického konca. '
 • Bol to prvý singel z druhého albumu System Of A Down, Toxicita , a ich odpočinkový hit. Kapela bola nepravdepodobným úspešným príbehom, ktorý vznikol v polovici 90. rokov v Los Angeles s nepredvídateľnými, často lyricky nevyspytateľnými skladbami s veľmi vysokou frekvenciou tepu. Všetci sú z arménskeho pôvodu a na začiatku boli mnohí z ich fanúšikov priateľmi z arménskej komunity, čo viedlo mnoho značiek k presvedčeniu, že majú len malú medzeru. Rick Rubin, jedna z dobrodružnejších osobností hudby, ich podpísal v roku 1997 a uvoľnil ich. V roku 1998 vydal svoj prvý album (ktorý produkoval). Asi po roku turné sa ukázalo, že ich príťažlivosť je veľmi rozšírená - v mnohých ohľadoch protijed na chlapčenské kapely, ktoré v tom čase dominovali popovej hudbe. Kým vypustili Toxicita 4. septembra 2001 mali značnú a vrúcnu fanúšikovskú základňu. Album sa dostal priamo na č. 1, čím sa vzoprel predpovediam z minulých rokov, že sa budú páčiť iba Arménom.
 • „Chop Suey“ šplhal po hitparádach, keď ho umlčali udalosti z 11. septembra 2001. Takmer každé rádio si ho stiahlo zo zoznamu skladieb v snahe byť po tragédii čo najcitlivejšie. Napriek tomu, že pieseň nemala nič spoločné s terorizmom, bola považovaná za príliš agresívnu. Riadok „Plačem, keď si anjeli zaslúžia zomrieť“ bol v tej chvíli pre väčšinu programových režisérov a poslucháčov príliš ťažký. Keď sa to ustálilo, pieseň sa vrátila do éteru takmer tam, kde skončila, pretože niekoľko týždňov po 11. septembri nebolo vydaných veľa piesní.
 • Musíme Papa Roachovi poďakovať za uvoľnenie cesty na MTV pre katarzné piesne, ktoré odkazujú na samovraždu. Ich video „Last Resort“, ktoré tiež režíroval Marcos Siega, sa dostalo do siete v roku 2000 a bolo silne cenzúrne, pričom bolo upravené nielen slovo „samovražda“, ale aj súvisiace odkazy ako „krvácanie“ a „zobral mi dnes večer život“. V čase, keď System zverejnil video „Chop Suey“, ktoré bolo odvysielané bez úprav, bolo zrejmé, že mladí ľudia v týchto piesňach nachádzajú spojenie a zmysel a nehrozí, že by sa pokúsili o samovraždu, keby počuli slovo.
 • Ježiš povedal: „Chválim svojho ducha“ v Lukášovi 23:46, kde pravdepodobne pochádza tá časť piesne. Riadok „Prečo si ma opustil, vo svojich očiach ma opustil?“ pravdepodobne odkazuje na Izaiáša 49:14, ktorý hovorí: „Pán ma opustil a môj Pán na mňa zabudol“.
  Simon - Anchorage, AK a Elliot - St. Louis, MO
 • Album pomenovali SOAD Toxicita na počesť Los Angeles, ktoré považovali za „toxické mesto“. Vyrástli a chodili do školy v blízkosti chudobnej oblasti Hollywoodu a chceli, aby ľudia vedeli, že to nie je všetko očarujúce.
 • Texty majú mnoho možných interpretácií a permutácií, ale jeden chlapík, ktorý im nikdy nevenoval pozornosť, je bubeník kapely John Dolmayan, ktorý v rozhovore pre Songfacts povedal: „Väčšinu času, keď počúvam hudbu, počúvam melódiu. a spôsob, akým sa texty skladajú v piesni, ale nie nevyhnutne text. Povedal by som, že najbližšie texty, ktorým venujem pozornosť, sú texty Rush - to sú skôr príbehy. '
 • V roku 1896 prišiel nový čínsky veľvyslanec v USA Li Hung-Chang do New Yorku s veľkým personálom vrátane troch kuchárov. Bol odhodlaný zapôsobiť na Američanov hodnotami čínskej kultúry a kuchyne a usporiadal večierok, na ktorý pozval významných členov americkej a čínskej komunity. Aby bola táto udalosť nezabudnuteľná, nariadil svojim kuchárom, aby do ponuky zaradili úplne nový kurz, ktorý by rovnako oslovil západné aj východné podnebie. Výsledkom bola zmes nakrájaných fazuľových klíčkov, zeleru a mäsa v sójovej omáčke, všetko nakrájané na drobno a pod názvom Chop Suey, anglického „kotleta“ v kombinácii s čínskymi kúskami, „hláskovo hláskovaného“ suey. (Z knihy Námet na zamyslenie: Mimoriadne malé kroniky sveta Ed Pearce)
 • V roku 2007 urobila Avril Lavigne a priamy prenos z albumu „Chop Suey“ to sa s fanúšikmi System of a Down nepohlo. Bolo to popísané ako „komplikované“.


Zaujímavé Články