Pohodlne Numb od Pink Floyd

 • Texty napísal Roger Waters. Aj keď si veľa ľudí myslelo, že pieseň je o drogách, Waters tvrdí, že nie je. Texty sú o tom, ako sa cítil ako dieťa, keď bol chorý od horúčky. V dospelosti mal tento pocit niekedy znova, keď sa dostal do stavu delíria, kde sa cítil odtrhnutý od reality. Povedal Mojo časopis (december 2009), že riadky „Ako dieťa som mal horúčku/Moje ruky sa cítili ako dva balóny“ boli autobiografické. Vysvetlil: „Pamätám si, že som mal chrípku alebo niečo podobné, infekciu s teplotou 105 a klamstvo. Nebolo to tak, že by ruky vyzerali ako balóny, ale vyzerali príliš veľké, desivé. Mnoho ľudí si myslí, že tieto riadky sú o masturbácii. Boh vie prečo. “


 • V rozhlasovom rozhovore okolo roku 1980 s Jimom Laddom z KLOS v Los Angeles Waters povedal, že časť piesne je o čase, keď dostal hepatitídu, ale nevedel o tom. Pink Floyd tej noci musel vo Philadelphii predvádzať show a lekár, ktorého Roger videl, mu podal sedatíva, aby pomohol bolesti, pričom si myslel, že ide o poruchu žalúdka. Na výstave boli Rogerove ruky znecitlivené „ako dva hračkové balóny“. Nedokázal sa sústrediť, ale tiež si uvedomil, že fanúšikom to je jedno, pretože boli tak zaneprázdnení krikom, a preto „pohodlne“ otupení. Povedal väčšinu Stena je o odcudzení medzi publikom a kapelou.

  Bádanie ďalej, Mojo spýtal sa Watersa na otázku: „To vás udrží v šou“, čo sa týka liečenia pred vystúpením na pódium. Vysvetlil: „Pochádza to z konkrétnej show na Spectrum vo Philadelphii (29. júna 1977). Mal som také kŕče v žalúdku, že som si myslel, že už nemôžem pokračovať. Lekár v zákulisí mi dal záber na niečo, o čom by som prisahal Bohu, že by zabil slona. Celú show som robil sotva schopnou zdvihnúť ruku nad koleno. Povedal, že to bol svalový relaxant. Ale to ma robilo takmer necitlivým. Bolo to také zlé, že na konci predstavenia sa diváci chystali na ďalšie. Nedokázal som to. Urobili o mne prídavok. '
  Cody - San Diego, CA
 • Dave Gilmour napísal hudbu, keď pracoval na sólovom albume v roku 1978. Priviedol ju k Stena sessions a Waters k tomu napísal texty.


 • Gilmour verí, že túto pieseň je možné rozdeliť na dve časti: tmavú a svetlú. Svetlo sú časti, ktoré začínajú „Keď som bol dieťa ...“, ktoré Gilmour spieva. Tmavé sú časti „Ahoj, je tam niekto“, ktoré spieva Waters.
 • Waters a Gilmour sa pohádali, ktorú verziu tohto albumu použiť. Nakoniec skončili úpravy dvoch záberov dohromady ako kompromis. Povedal Dave Gilmour Gitarový svet Február 1993: „Boli o tom dve nahrávky, o ktorých sme sa s Rogerom hádali. Napísal som to, keď som robil svoj prvý sólový album [ David Gilmour , 1978]. Myslím, že sme zmenili kľúč otvárania skladby E na B, myslím. Verš zostal úplne rovnaký. Potom sme museli trochu pridať, pretože Roger chcel urobiť poznámku: „Pohodlne som otupel.“ Okrem toho bolo písanie veľmi, veľmi jednoduché. Ale argumenty na ňom boli o tom, ako by to malo byť zmiešané a akú stopu by sme mali použiť. S Nickom Masonom sme urobili jednu skladbu a bicie, ktoré som považoval za príliš hrubé a nedbalé. Mali sme ďalší pokus a ja som si myslel, že druhý záber je lepší. Roger nesúhlasil. Bola to viac vec ega ako čokoľvek iné. V súvislosti s takouto maličkosťou sme si skutočne šli po krku. Asi by som nedokázal rozoznať rozdiel, ak by ste dnes dali do záznamu obe verzie. Ale v každom prípade to skončilo tak, že sme vybrali jednu verziu a vložili ju do inej. “


 • Toto bola posledná pieseň, ktorú Waters a Gilmour spoločne napísali. V roku 1986 Waters kapelu opustil a cítil, že bez neho by Pink Floyd nemal byť.
 • Keď to hrali ďalej Stena turné bolo v rámci show medzi kapelou a publikom postavených 35 stôp. Keď stena stúpala, Gilmour bol nad ňu zdvihnutý na hydraulickom výťahu, aby predviedol gitarové sólo, zatiaľ čo Waters bol pred stenou pod ňou zvýraznený. Bola to Gilmourova obľúbená časť show.
 • Vo filme Stena Toto sa hrá v scéne, kde hlavná postava, rocková hviezda s názvom „Pink“, stratí rozum a pred predstavením sa dostane do katatonického stavu. Bolo to podobné tomu, čím si Syd Barrett, pôvodný člen kapely, prešiel v roku 1968, keď ochorel na psychiku a bol vyhodený z kapely.
 • Táto pieseň je posledným krokom v transformácii Pink (Roger Water) na neonacistickú, fašistickú postavu, ktorú vidíte vo filme Stena . Vstúpia zdravotníci a manažér kapely a dajú Pinkovi šancu vytrhnúť ho z katatonickej strnulosti. Manažér zaplatí protestujúcim Medsovi nejakú hotovosť, aby sklapol a nechal ho vziať Pink na koncert v stave, v akom sa nachádza (očividne ohrozenie jeho zdravie, ale Medi, ktorí pravdepodobne nezarábajú dosť peňazí, akceptujú). Vo filme sa Pink po ceste tam začne topiť a zospodu zistí, že v čase príchodu na koncert je krutým fašistickým vzorom predstaviteľa nacistickej strany. Na podporu toho sú potom piesne „The Show Must Go On“ (Pink si uvedomuje, že keď sa dostane na show, že sa v skutočnosti nedá vrátiť späť a je nútený ísť na pódium), „In the Flesh II“ ( prerobená verzia prvej piesne na albume, teraz s nacisticko-ružovým spevom, ktorý ohrozuje náhodné menšiny) a „Run Like Hell“ (po tom, ako dav, milujúci nacistickú ružovú, vybičoval do šialenstva, teraz loví menšiny v ulica, podobne ako Nemecko z konca roku 1930). Aj keď sa zdá, že je to pieseň o „radosti z heroínu“, má len málo spojenia s heroínom, aj keď sa svojím stavom podobá na niekoho, kto je úplne zbytočný.
  Alex - Town, CT
 • Tanečná verzia skupiny Scissor Sisters bola britským hitom číslo 10 v roku 2004. Bola vydaná ako B-strana ich prvého singlu „Electrobix“, ale vzbudila oveľa väčšiu pozornosť.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • David Gilmour to hral na svojom sólovom turné v roku 2006, kde sa k nemu pridal klávesový hráč Pink Floyd Rick Wright.
  Dogma - Alexandria, LA
 • Van Morrison to zahral s Rogerom Watersom na koncerte Waters v roku 1990 organizovanom v Berlíne na pamiatku pádu Berlínskeho múru. Táto verzia bola použitá vo filme The Departed a tiež sa objavil v epizóde Simpsonovci .
 • Gilmourovo druhé gitarové sólo na skladbe „Comfortably Numb“ sa pravidelne objavuje v anketách o najlepšie gitarové sólo všetkých čias. V prieskume divákov televízneho hudobného kanála Planet Rock z augusta 2006 bol zvolený za najlepšie gitarové sólo všetkých čias. Sólo, gitarista Pink Floyd použil na svoj Fender Strat ťažký trsátko s javorovým krkom cez Big Muff a delay s Hiwattovým zosilňovačom a otočnou reproduktorovou skriňou Yamaha RA-200. Povedal Gilmour Gitarový svet že vývoj sóla na seba nenechal dlho čakať: „Išiel som von do štúdia a vybuchol 5 alebo 6 sól. Odtiaľ som už nasledoval svoj obvyklý postup, ktorým je počúvať každé sólo a označiť čiarové riadky a povedať, ktoré bity sú dobré. Inými slovami, urobím graf a pri počítaní vložím kliešte a krížiky na rôzne stĺpce: dve kliešte, ak je to naozaj dobré, jedno kliešte, ak je to dobré, a krížik, ak to nejde. Potom už len sledujem graf, bičujem jeden fader, potom ďalší fader, skáčem z frázy na frázu a pokúšam sa urobiť naozaj pekné sólo. Takto sme to urobili v programe „Comfortably Numb“. Nebolo to také ťažké. Niekedy sa však ocitnete pri skákaní z jednej poznámky na druhú nemožným spôsobom. Potom musíte ísť na iné miesto a nájsť prechod, ktorý znie prirodzenejšie. '


Zaujímavé Články