Tanec v tme od Brucea Springsteena

 • Springsteen to napísal o svojich ťažkostiach s písaním úspešného singlu a o svojej frustrácii zo snahy napísať piesne, ktoré potešia ľudí. Jeho boje vychádzajú z textu, kde sa cíti ako prenajatá zbraň, ktorá umiera na nejakú akciu. Oslovuje dokonca priemyselného útočníka, ktorého už určite mnohokrát počul:

  Hovorí sa, že musíš zostať hladný
  hej zlatko, dnes večer budem asi hladovať


  Je iróniou, že pieseň bola úspešným singlom - najväčšia v jeho kariére, pokiaľ ide o pozíciu v americkom rebríčku. (Aj keď Manfreda Manna obal Springsteenovej piesne „Blinded by the Light“ získal číslo 1.)


 • Toto bola posledná pieseň napísaná pre Narodený v USA. . Springsteen to napísal potom, čo jeho manažér Jon Landau požadoval pre album hitový singel. Po krátkej hádke vyhovel a v tú istú noc to napísal - klasický prípad, keď manažér alebo vedúci predstavenstva dostal umelca tak naštartovaného, ​​že energetické kanály prešli hitom a poskytli im presne to, čo hľadali.

  Springsteenovi sa darilo dobre, mal šesť úspešných albumov v diskografii a bezkonkurenčnú povesť koncertu. Napísal viac ako 70 piesní Narodený v USA. , ale Landau chcel zaručený zásah, aby Springsteenovi zaistil status superhviezdy. „Dancing In The Dark“ poskytol práve túto iskru; vydaný ako prvý singel (jediný vydaný pred albumom), spustil oheň, ktorý bol Narodený v USA. Springsteenove piesne boli čoskoro v celom rádiu a on si našiel úplne nové publikum. Na rozdiel od mnohých rockových umelcov, ktorí sú obviňovaní z vypredania zásob, keď ju zasiahnu obrovskú, Springsteenovu hviezdnu premenu vítali (väčšinou) jeho verní, ktorí dlhé roky šírili svoje evanjelium.
 • Režisér Brian DePalma, video bolo natočené počas Springsteenovho koncertu v Občianskom centre St. Paul v Minnesote 29. júna 1984. Courteney Cox, ktorá bola zasadená do publika, dostala úlohu zbožňujúceho fanúšika v prvom rade. tancovať na pódiu s Bruceom. (Napriek názvu piesne tancovanie prebiehalo v dobrom svetle.)

  Springsteen v polovici šou robil „Dancing In The Dark“, takže v tej dobe bol už dobrý a spotený a dav bol rozpracovaný do šialenstva. Aby získal zábery, Springsteen urobil pieseň dvakrát, pričom DePalma po prvom zábere premiestnil svoje kamery.

  Toto video bolo prvým Springsteenovým úspešným vysielaním na MTV a predstavilo ho novému, väčšinou mladšiemu publiku. Pokiaľ ide o Coxa, o niekoľko rokov neskôr získala úlohu v sitkome Rodinné väzby , a pokračoval v účinkovaní v mimoriadne obľúbenom televíznom seriáli Priatelia .


 • Text je dosť ponurý, pretože Springsteen spieva slová ako: „Človeče, nikam sa nedostanem, len žijem na takom smetisku.“ Nemá to šťastný koniec, ale do konca piesne sa zdá, že je odhodlaný podniknúť nejakú akciu a hľadá len malú inšpiráciu, ktorá ho má priviesť na cestu - koniec koncov, nemôžete založiť oheň bez iskry

  V poslednom verši je nádych existencializmu, pretože uvádza veci na správnu mieru: „Nemôžete založiť oheň, ktorý by sa obával rozpadu vášho malého sveta.“

  Hlboké, filozofické posolstvo sa stratilo u väčšiny poslucháčov, ktorých uchvátil chytľavý rytmus (video tiež nepresadilo hlbší význam). Springsteen dostal podobnú reakciu na svoju pieseň Narodený v USA. , “kde sa správa stratila v hudbe. To mu vadilo, pretože pieseň je o ťažkej situácii vietnamského veterána, ktorý sa vracia domov k nepriateľstvu a ignorovaniu.
 • Vďaka tomu získala Springsteen svoju prvú Grammy. V roku 1985 získala cenu za najlepší mužský spev.


 • Táto pieseň odoslala Narodený v USA. album na a Thriller -ako úspech rebríčka hitparád, pričom ďalších šesť singlov sa dostalo do americkej Top 10. Zhodnosť v poradí podľa vydania:

  „Cover Me“ (č. 7)
  'Narodený v USA.' (#9)
  „Som v plameňoch“ (č. 6)
  „Dni slávy“ (č. 5)
  „Idem dole“ (#9)
  ' Moje rodné mesto “(# 6)
 • Pôvodným konceptom hudobného videa bolo nechať Springsteena doslova tancovať v tme - natočené proti čiernemu pozadiu. Jeff Stein bol režisér a Daniel Pearl, známy svojou kinematografiou na Každý tvoj nádych “, bol kameraman. Pearl a Springsteen sa pohádali, ako by ho mali zastreliť, pričom Springsteen chcel filter a Pearl trvala na tvrdom osvetlení. Bruce po niekoľkých záberoch odišiel a skončil s natáčaním videa s Brianom DePalmom. O niekoľko rokov neskôr, napriek svojmu úsiliu vyhnúť sa Springsteenovi, sa Pearl ocitol pri práci na videu „Human Touch“. Pearl hovorí, že Springsteen sa ospravedlnil za debakel „Dancing In The Dark“ a požiadal ho, aby s ním opäť spolupracoval, pretože si uvedomil, že Pearl má s osvetlením pravdu.
 • Singel vyšiel 3. mája 1984 a vrchol amerického rebríčka #2 dosiahol 30. júna, čo bolo predtým, ako sa video dostalo na MTV. Ten týždeň ho 'The Reflex' od Durana Durana držal mimo popredného miesta; S podporou MTV to vyzeralo ako „stávka na istotu“ #1, ale potom sa ukázal Prince a jeho plačúce hrdličky, ktorí vládli MTV a éteru a držali Springsteenovu pieseň na 2. mieste počas nasledujúcich troch týždňov.
 • V roku 1985 jej to predviedla Tina Turner Súkromný tanečník prehliadka. Jej verzia sa nachádza na albume Tina Turner - naživo v Tokiu .
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Vcelku pútavá obálka tejto piesne bola od skupiny Big Daddy, ktorá svojou verziou zasiahla #21 UK. Koncept Big Daddy spočíva v tom, že pád kapely pristál na ostrove počas turné na konci 50. alebo na začiatku 60. rokov a keď boli zachránení na začiatku 80. rokov, pokúsili sa oživiť svoju kariéru. Hudba sa do tej doby drasticky zmenila, takže začali pokrývať hudbu 80. rokov jediným štýlom, ktorý vedeli hrať. Výsledkom je akýsi moderný zvuk Pat Boone.
 • V roku 1985 Valiaci sa kameň čitateľská anketa, toto bolo zvolené za singel roka.
 • Podľa Valiaci sa kameň „Toto je jediná pieseň Springsteena, ktorú kedy Bob Dylan zahral, ​​a urobil to iba raz: v klube Toad's Place v New Havene v Connecticute v noci 12. januára 1990. Dylan znechutil väčšinu slov a predstavení. bolo také drsné, že väčšina ľudí v publiku si zrejme neuvedomovala, o akú pieseň ide, kým kapela nenarazila na refrén.


Zaujímavé Články