Daniel od Eltona Johna

 • Texty napísal Bernie Taupin, Eltonov partner pri písaní. Inšpiráciu vysvetlil na svojej webovej stránke: „Videl som tento článok v Čas časopis o ofenzíve Tet. A vedľa bol bočný panel s príbehom o tom, koľko vojakov, ktorí sa vracali z Nam, boli títo jednoduchí chalani z domovskej krajiny, ktorí boli vo všeobecnosti v rozpakoch z obdivov aj z toho, v ktorej časti krajiny. prišli ste z nevraživosti, ktorou ich vítali. Väčšinou sa len chceli vrátiť do normálneho života, ale mali to ťažké, čo so všetkými tie pohľadné straty a vojnové opice, ktoré nosili na chrbte.

  Len som to odtiaľ zobral a napísal som to z pohľadu mladšieho brata; zneškodnil ho a chcel zmiznúť. V podstate som to urobil v Španielsku, pretože sa to rýmuje s lietadlom. '
 • Keď Elton písal hudbu k tejto piesni, prerušil posledný verš, pretože si myslel, že pieseň je už príliš dlhá. Vypustený verš vysvetľoval, že „Daniel“ bol vietnamský veterinár, ktorý sa po vojne vrátil domov na farmu, nenašiel mier a rozhodol sa opustiť Ameriku a odísť do Španielska. Keď bol posledný verš prerušený, stal sa z neho dosť vágny príbeh dvoch bratov, ktorí sa rozišli, aj keď Bernie Taupin hovorí, že stratiť verš nebol veľký problém.

  Povedal Taupin: „Mali sme celú vec o chýbajúcom verši, o ktorej sa zdá, že každý verí, že vysvetľuje skutočný význam piesne. Myslím si, že je to len mestská legenda. Vlastne to nič nevysvetľovalo. Jasné, že to bolo vystrihnuté. Ale to sa stávalo pri našich piesňach stále. Často som prepisoval a Elton považoval za potrebné trochu upraviť. Ale verte mi, nehovorilo to nič, čo nehovoril zvyšok piesne. '
 • Toto bolo napísané a zaznamenané v ten istý deň na zámku Chateau d'Herouville vo Francúzsku (ďalej len „zámok Honky“), kde sa Elton a jeho tím stiahli a urobili album. Bernie Taupin napísal texty jedného rána v nahrávacom štúdiu a priviedol ich dole k Eltonovi, ktorý k tomu pridal hudbu a nahral ju v ten deň s kapelou, pričom urobil iba tri zábery.

  Odkloniť sa do Francúzska bol Eltonov spôsob, ako vstúpiť do kreatívneho prostredia bez rušenia - neexistoval žiadny sprievod ani telefóny. Zámok dokonca mohol udržať Čierneho rytiera na uzde, pretože bol obklopený priekopou.

  Výsledkom bolo veľmi produktívne obdobie skladania piesní pre Taupina a Johna, ktorí počas štvordňového obdobia zložili 12 piesní vrátane piesne „Daniel“.
 • Elton nazval túto pieseň „číslom typu calypso s harmóniami typu Everley Brothers“.
 • Nahrávacia spoločnosť to nechcela vydať ako singel, pretože si mysleli, že je príliš dlhý a ponurý na to, aby sa stal hitom. Elton mal iné nápady a trval na tom, aby ho vydali ako singel ešte pred vydaním albumu. Nahrávacia spoločnosť to urobila, ale s veľmi malou propagáciou. Aj tak sa z toho stal hit.
 • Podľa Elton John: Definitívny životopis , Takto album dostal názov: V Los Angeles sa Eltonovi predstavil legendárny komik Groucho Marx. Trafili to, ale Groucho vždy dával Eltonovi zabrať, pokiaľ ide o jeho meno, a trval na tom, že to musí mať obrátene a skutočne byť Johnom Eltonom. Potom, čo Groucho odmietol prepustiť na večierku meno, Elton rozhodil rukami a zo žartu povedal: „Nestrieľajte do mňa, som len hráč na klavír.“

  Bernie Taupin má iný príbeh a tvrdí, že frázu našiel na plakete v americkom obchode s haraburdí.
 • Inžinier albumu Ken Scott hral na tejto skladbe syntetizátor ARP.
 • Bernie Taupin to nazval „najnepresnejšie interpretovanou piesňou, akú sme kedy napísali“, pričom povedal, že ju počul ako gay hymnu a pieseň o rodinnom spore.
 • O túto pieseň sa znovu začal zaujímať v roku 2018, keď ju Sam Smith nahral na tribute album Revamp: Rekonštrukcia piesní Eltona Johna a Bernieho Taupina , a predviedol to na špeciáli CBS Elton John: Stále stojím Grammy Salute . Pred vystúpením Smith povedal: „Elton, ako mužský spevák a skladateľ z Anglicka, ktorý je homosexuál, si žiarivým príkladom, ktorý mi pomohol zistiť, čo je v tomto svete možné. Váš brilantný skladateľský partner Bernie Taupin to poeticky vyjadril v tejto vynikajúcej piesni, je mi cťou, že vám dnes večer môžem zaspievať. Elton, skutočne si a vždy budeš hviezdou pred nebom. “

Zaujímavé Články