(Sittin 'On) Dock of the Bay od Otisa Reddinga

 • Redding zomrel pri leteckom nešťastí 10. decembra 1967, mesiac pred vydaním tejto piesne (8. januára 1968) a tri dni po tom, ako ju nahral. Bol to zďaleka jeho najväčší hit a bol to tiež vôbec prvý posmrtný singel číslo 1 v USA. Redding bol vychádzajúcou hviezdou, ktorá sa v čase jeho smrti uberala smerom k úspechu hlavného prúdu. Existuje veľká šanca, že keby žil, zaznamenal by oveľa viac hitov.
 • Gitarista Stax Steve Cropper to napísal s Reddingom. Cropper produkoval album, keď Redding zomrel, vrátane tejto skladby s rôznymi piesňami, ktoré Redding nahral v posledných rokoch. V rozhovore pre NPR's z roku 1990 Čerstvý vzduch Cropper vysvetlil: „Otis bol jedným z tých ľudí, ktorí mali 100 nápadov. Kedykoľvek prišiel nahrať, mal vždy 10 alebo 15 rôznych intra alebo titulov alebo čokoľvek. Bol v San Franciscu pri hre The Fillmore a býval v lodenici (v Sausalito, cez záliv od San Franciska), odkiaľ dostal nápad, že loď príde. To je asi všetko, čo mal: „Ja sleduj, ako lode vchádzajú, a ja ich sledujem, ako sa opäť valia. “ Vzal som to a dokončil text.

  Ak počúvate piesne, ktoré som napísal s Otisom, väčšina textov je o ňom. Obvykle nepísal o sebe, ale ja áno. 'Pán. Žiaľ, „Sad Song Fa-Fa“, hovorili o živote Otisa. „Dock Of The Bay“ bol presne taký: „Opustil som svoj dom v Gruzínsku a zamieril do Frisco Bay“. Všetko bolo o tom, že išiel hrať do San Francisca. “
 • Redding skončil sedením na lavici obžalovaných v zálive San Francisco vďaka Billovi Grahamovi, ktorý viedol auditórium Fillmore West Auditorium. Redding tam odohral tri predstavenia, 20.-22. decembra 1966. Graham dal Reddingovi na výber: mohol zostať v hoteli alebo v lodenici v neďalekom Sausalito. Reddingovi sa vonku páčilo, a tak si vybral lodenicu.
 • Redding bol hlavným interpretom hudby pre Stax Records, vydavateľstvo Memphis, ktoré vyrábalo klasickú soulovú hudbu. Smrť Reddingu bola pre vydavateľstvo veľkou ranou a hoci mala určite vplyv na ich zánik v 70. rokoch, pôsobili tu aj ďalšie faktory, vrátane finančného zlého hospodárenia a zmeny hudobného vkusu. V roku 2001 sa začalo s výstavbou múzea soulovej hudby, kde kedysi stáli ateliéry, a bolo otvorené v roku 2003. Ak sa chcete dozvedieť viac o múzeu a dedičstve Stax, pozrite sa na Stax Today.
 • Záver tejto piesne obsahuje azda najslávnejšie pískanie v histórii hudby. Nebolo to plánované, ale keď to počul inžinier Steve Cropper a Stax Ronnie Capone, vedeli, že to musí zostať. Vysvetlil Cropper ďalej jeho webová stránka : 'Ak ste fanúšikom Otisa Reddinga, vedeli by ste, že na konci piesne je pravdepodobne najväčší na svete v oblasti ad-libbingu. Niekedy ste mohli s ad -končatinami Otisa Reddinga ísť ešte minútu alebo dve - boli také spontánne a cítili sa tak skvele. A táto konkrétna pieseň si myslím, že trochu zamotala hlavu Otisovi kvôli tempu a nálade, takže keď sme sa dostali na jej koniec, nemal si s čím libovať a len začal pískať. To len naštartovalo mňa a Ronnieho Caponeho a takmer okamžite sme povedali: „Hej, človeče, to je skvelé, nechaj to tam.“ Je to skvelá melódia, s ktorou by som mohol ísť von. “
 • Plážové zvukové efekty (vlny, čajky atď.) Boli po nahrávaní dabované. Steve Cropper vysvetlil, prečo: „V relácii som hral na akustickú gitaru a na zázname je niekoľko záznamov, kde môžete počuť, ako sa Otis šantí s čajkami - v štúdiu bol vždy zábavným vtipkárom a chystal sa„ kakať, kakať “ „caw.“ Tu som dostal nápad rozozvučať čajky. Išiel som do knižnice zvukových záznamov v Pepper Records - znelkovej spoločnosti - a dostal som jeden z ich záznamov zvukových efektov. Zobral som čajky a vlny a na dvojstopovom stroji som urobil malú slučku. Spustil som to, keď som zmiešal rekord - priviedol som ich hore a dole v nákladných priestoroch. A gitaru som prehnal. V tých časoch sme strihali na 4 skladbách-presťahovali sme sa z mono a stereo a až po veľké 4 stopy, takže sme museli pracovať s mnohými skladbami. Mali sme teda 6 stôp, pretože ja som mal 2 stopy po jednej strane s čajkami a jednej strane s vlnami. Zmiešal som ten záznam, dostal som ho do Atlantiku a tam to vyšlo. '

  Dodal: „Lízačky, ktoré som prehnal v seriáli Dock Of The Bay,“ neviem, či na nich bolo niečo skutočne zvláštne, okrem toho, že to bola pravdepodobne taká vysoká pozícia, akú som kedy hrával, keď som to robil. to. Snažil som sa získať niečo, čo sa cítilo ako čajka - tá skutočná vysoká vec. Hral som teda niekoľko vysokých lizov, ktoré nie nevyhnutne napodobňovali čajky, ale predstava, že čajky sú skutočne vysoké. Snažil som sa získať niečo také náladové. “
 • Redding to zaznamenal s Booker T. & the MG's, domácou skupinou pre Stax Records. Hrali so všetkými umelcami skupiny Stax, vrátane Wilsona Picketta, Sama a Davea a Alberta Kinga, a v roku 1962 mali úspešný hit „Zelená cibuľa“.

  V roku 1993, keď traja zostávajúci členovia skupiny Booker T. & the MG's (Steve Cropper, Donald 'Duck' Dunn a Booker T. Jones) podporili Neila Younga na jeho turné, hrali „Dock Of The Bay“ blízko konca. každého predstavenia.
 • Redding zomrel päť mesiacov pred zastrelením Martina Luthera Kinga mladšieho v Memphise, kde to bolo zaznamenané. Uprostred nahnevaného rasového napätia vynikol „Dock of the Bay“ ako integrovaná spolupráca v segregovanom meste; Reddingov spoluautor/producent Steve Cropper bol biely, rovnako ako Donald 'Duck' Dunn, ktorý na trati hrával na basu.
 • Plánom bolo použiť na tejto skladbe spevákov pozadia, možno Staple Singers, ale keď Redding zomrel, nebol na to čas.
 • Lode, ktoré sa valia a potom zase odplávajú, sú trajekty, ktoré premávajú tam a späť medzi Oaklandom a San Franciscom, často zastavujú v Sausalito.
 • Booker T. & the MG's boli na turné, keď sa dozvedeli o Reddingovej smrti. Boli na letisku v Indiane, kde ich let meškal kvôli snehu, keď jeden z ich členov zavolal do kancelárie Stax a dozvedel sa strašnú správu. Keď sa vrátili do Memphisu, Steve Cropper zmiešal pieseň na vydanie. Povedal, že to bolo „možno najťažšie, čo som kedy urobil“. Reddingovo telo nebolo obnovené ani vtedy, keď Cropper dokončil pieseň.
 • Redding začal skladať túto pieseň, keď sa zotavoval z chirurgického zákroku a odstránil mu polypy z hlasiviek. Lekári mu povedali, aby šesť týždňov po operácii nespieval a nerozprával.
 • Pod tlakom nahrávacej spoločnosti sa Steve Cropper ponáhľal dokončiť túto pieseň hneď, ako sa dozvedeli, že Redding zomrel. 'Len tak fungujú nahrávacie spoločnosti,' povedal. 'Vlastne ma nechali ísť a pokúsiť sa dokončiť pieseň - ešte nenašli ani Otisovo telo, čo bolo pre mňa veľmi ťažké obdobie, ale nejako som sa cez to dostal.'
 • Redding to napísal krátko po vypočutí albumu Beatles Sgt. Klubová kapela Pepper's Lonely Hearts , ktorý bol práve prepustený. Krátko predtým, ako začal nahrávať „Dock of the Bay“, sa na to Redding odvolával ako na rozšírenie hudby Beatles. V rokoch 1966 a 1967 Redding účinkoval ' Ťažký deň 'a' Denný výletník “na niektorých jeho koncertoch.
 • To bolo také odlišné od všetkých ostatných skladieb Otisa Reddinga, že šéf Stax Records Jim Stewart nechcel, aby bola pieseň vydaná v akejkoľvek forme - aj keď Redding aj Cropper trvali na tom, že to bude jeho prvý singel číslo 1. Stewart ustúpil, keď počul hotovú hlavnú nahrávku, ktorú zostavil Cropper po Reddingovej smrti.
 • Potenciál hitu bol pri nahrávaní tejto piesne zrejmý. Cropper vysvetlil: „Skutočne sa líši od väčšiny piesní Otisa Reddinga, ale bolo to trochu temnejšie z hľadiska cesty. Nebola to balada a nebolo to niečo navrch, hard rock, tanec, čím bol známy. Bolo to uvoľnenejšie a hľadali sme crossoverovú pieseň - pieseň, ktorá opúšťa rebríčky R&B a prechádza do popových rebríčkov - a v tejto piesni sme vedeli, že na to máme. Bolo to niečo, z čoho sme mali pocit. Počúvali sme to a šli sme: „To je ono!“ Bez akýchkoľvek pochybností sme vedeli, že toto je pieseň. To bol hit. '
 • Počas vietnamskej vojny to bolo veľmi obľúbené u amerických vojakov, ktorí tam bojovali, pretože pieseň zobrazovala pravý opak ich reality. Preto bol použitý v dvoch filmoch z roku 1987, ktoré sa odohrávajú počas vojny: Čata a Hamburger Hill .
 • Toto bolo použité vo filme z roku 1986 Top Gun , a v nasledujúcom televíznom seriáli:

  Family Guy („Nasledujte peniaze“ - 2017)
  Škandál („Kľúč“ - 2014)
  Synovia anarchie („Slama“ - 2013)
  Skok („M.I.A.“ - 1990)
 • Hudobná licenčná spoločnosť BMI ju označila za šiestu najhranejšiu pieseň 20. storočia s približne 6 miliónmi predstavení.
 • Verzia Michaela Boltona z roku 1987 sa dostala na č. 11 v USA, jeho najvyššia hitparádová pieseň do roku ' Ako mám žiť bez teba „hit číslo 1 v roku 1989. Neal Schon of Journey hral na Boltonovej nahrávke.

  Michael Bolton nevie pískať. Pri písaní piesne si musel nechať pískať sólo.
 • To vyhralo 1968 cien Grammy za najlepší výkon v oblasti rytmu a blues a najlepšiu pieseň pre rytmus a blues pre spisovateľov Otisa Reddinga a Steva Croppera.
 • Ak prirovnávate zvuky pláže a vtákov k lepeniu nálepiek na Picassa, v zbierke Otis Redding sú k dispozícii dva veľmi dobré zábery piesne. Pamätáš si ma ktoré sú bez nadmerných dávok. Stax Records nedávno kúpil 4-stopový rekordér, vďaka ktorému bolo ľahké pridať ďalšie zvuky.
 • Koncom 80. rokov sa to v reklame na koreňové pivo Hires zmenilo na „Sippin“ My Hires All Day “.
 • Táto pieseň uľahčí poslucháčovi jemným opakovaním. Trénerka skladania piesní Andrea Stolpe v podcaste Songfacts vysvetlila: „„ (Sittin 'On) Dock Of The Bay' nie je vokálne výbušná pieseň. Je to obsiahnuté. Skutočne vytvára silný hudobný odtlačok prsta bez toho, aby ste museli pristupovať k rôznym rôznym výškam alebo väčšiemu rozsahu. V tejto piesni je toľko opakovania z melodického, rytmického hľadiska. Akordicky vyvoláva malý záujem, ale väčšinou to pokračuje tak, ako by ste mohli očakávať. “

Zaujímavé Články