Neviem, prečo od Norah Jones

Zistite Svoj Počet Anjela

 • „Neviem, prečo“ bol prvým singlom Norah Jonesovej a piesňou, ktorá ju vyniesla na výslnie, ale ona ju nenapísala. Bol napísaný v roku 1999 skladateľom-gitaristom so sídlom v New Yorku Jesse Harrisom. Niekoľko týždňov potom, čo ho napísal, ho nahral s huslistom a vydali pod názvom Jesse Harris a The Ferdinandos . Album predal na svojom webe.

  Harris sa s Jonesom zoznámil o rok skôr, keď so skupinou ďalších hudobníkov odcestoval do Texasu na kliniku na University of North Texas, kde bol Jones študentom. Zostali v kontakte a na jeho naliehanie sa v roku 1999 presťahovala do New Yorku, aby sa venovala hudbe.


 • Mnohí si pochutnali na latte v kaviarni alebo si vylúštili krížovku, zatiaľ čo táto pieseň hrá ako príjemná kulisa, ale text je nielen upokojujúci. Speváčka necháva chytiť slzy do ruky, keď jej milenec nie je show. Podľa jej spisovateľa Jesseho Harrisa to nie je autobiografické - často píše piesne o strate, ktoré nemajú nič spoločné s jeho osobným životom.

  Lyrickejšie povznášajúcou skladbou je titulná skladba, ktorá je jednou z troch piesní, ktoré Jones na album napísal.


 • Potom, čo Jones prišla do New Yorku, začala hrať túto pieseň s Jesse Harrisom, ktorý si myslel, že je vhodný pre ženský hlas. Jones zmenil kľúč, aby zodpovedal jej hlasu, pridal bicie a potom nahral demo piesne s Harrisom v októbri 2000. Toto demo si získalo pozornosť jazzového vydavateľstva Blue Note, ktoré podpísalo zmluvu s Jonesom a poslalo ju do štúdia nahrávať. so skupinou hudobníkov. Výsledky boli príliš spletité, takže Jones bol pridelený inému producentovi, Arifovi Mardinovi, ktorý pracoval s mnohými slávnymi umelcami vrátane Arethy Franklinovej. Bol prinútený zachytiť Jonesov charakteristický zvuk, čo urobil tým, že ponechal pôvodné demo a pridal gitaru a vokálnu harmóniu, vďaka čomu sa Jones zosúladil so sebou.


 • Jesse Harris hral na gitare v pôvodnom demo, ktoré sa nakoniec použilo pri konečnej nahrávke. Záber takmer zastavil, pretože sa mu nepáčil mix v slúchadlách. Pokračoval a bol rád, že to urobil, pretože to bol strážca. Jones a jej skupina boli ochotní urobiť ešte jeden záber, ale inžinier Jay Newland to považoval za perfektné a nedovolil im to.
 • The Odísť so mnou album vyšiel vo februári 2002. V džezovej komunite si našiel priaznivcov, ale väčšie publikum si získal až v tom lete, keď bol vydaný singel „Neviem, prečo“ a prevzali ho verejné rozhlasové stanice v USA, ktoré majú zvyčajne veľmi vyspelé a luxusné publikum. Vďaka tomu sa hralo v kaviarňach, kníhkupectvách a ďalších maloobchodných miestach. Jones mala pri nahrávaní piesne iba 21 rokov (22 pri vydaní albumu), ale kvôli svojmu zvuku a otcovi oslovila starší dav. Jej otec je Ravi Shankar, indický hudobník známy tým, že George Harrisona učil hrať na sitare. Väčšina generácie MTV ani netušila, kto to bol, ale publikum verejnoprávneho rozhlasu áno a urobilo to skvelú logickú linku.


 • Prvé mesiace po Odísť so mnou Album vyšiel, jeho cena bola okolo 8 dolárov v snahe zvýšiť tržby. Bolo to v čase, keď mnoho poslucháčov objavilo internet a dokázali šíriť informácie online, čo aj urobili, pričom zanechali prevažne dobré recenzie. Táto stratégia „pomalého zostavovania“ fungovala neuveriteľne dobre. Skladba „Neviem, prečo“ sa umiestnila iba na 30. mieste v USA, a už vôbec nie na iných singloch z albumu, ale Jonesovou tajnou zbraňou bol jej úplný nedostatok šoubiznisu, čo z nej robilo protilátku proti kamencom Mickey Mouse Club, ktoré vládol rebríčkom. Z albumu sa v Amerike predalo viac ako 10 miliónov kópií, čo z neho robí zďaleka najpredávanejší album ovplyvnený jazzom.
 • Voliči Grammy boli do Jonesovej zamilovaní a nominovali ju v piatich kategóriách s názvom „Neviem, prečo“ za najlepšiu nahrávku roka a pieseň roka. Po ohlásení nominácií sa album dostal na 1. miesto v Amerike a zaradil sa na prvé miesto 25. januára 2003, 11 mesiacov po vydaní.

  Jones upratovala na Grammy a získala všetkých päť cien, za ktoré bola nominovaná Odísť so mnou zarábajúci album roka. Jones tiež vyhral najlepšieho nového umelca a v šou predviedol pieseň „Neviem, prečo“.

  Po skončení cien Grammy sa album na týždeň vrátilo na č. 1, čím zosadilo R. Kellyho Továreň na čokoládu .
 • Aj keď bol za napísanie tohto záznamu (záznam roka) nominovaný na Grammy, Jesse Harris naďalej hrával v New Yorku za tipy. V noci na Grammy mal naplánovaný hrať v klube, ktorý pojme asi 80 ľudí.
 • Jay Newland, ktorý nahrávanie skonštruoval, povedal, že sa snaží, aby to znelo ako platne, ktoré vyrastal pri počúvaní na konci 60. a na začiatku 70. rokov, obzvlášť u Joni Mitchella.
 • Spoločnosť EMI, ktorá vlastní spoločnosť Blue Note Records, sa domnievala, že 40 najlepších rozhlasových staníc bude preferovať inú verziu albumu „Neviem prečo“, a preto ho remixovali s tanečným rytmom a spracovanými vokálmi. Jonesovi to pripadalo smiešne a trval na distribúcii pôvodnej verzie do rozhlasových staníc. 'To bolo smiešne, pretože ľuďom sa to v prvom rade páčilo, že to nebolo komerčné,' povedala Sunday Times . 'Nie som Britney, a tým sa nechcem uberať.'
 • Jones to predviedol sezamová ulica s textami lamentujúcimi nad písmenom „Y“ - „Neviem, prečo Y neprišiel“. Písmeno „Y“ sa nakoniec zobrazí, každý sa dohodne a niečo sa pri tom naučíme.
 • Pieseň strávila na Hot 100 24 týždňov, než sa dostala do top 40, čo je vôbec najdlhší výstup ženy v rámci jedného rebríčka.
 • Spisovateľ piesne Jesse Harris to predviedol v New York Songwriters Circle dlho pred jej vydaním. Tina Shafer, skladateľka a vokálna trénerka, ktorá vedie kruh, povedala pre Songfacts: „Milujem Jesseho Harrisa. Bol mojím študentom niekoľko rokov. Hral túto pieseň a ja som sa na neho pozeral a hovoril som: „Si ako Woody Allen pri skladaní piesní.“ Napísal by len tieto krásne vinety. Boli tak jedineční a tak poetickí. To hrával na Kruhu; hrával v Kruhu stále, on a Richard Julian predtým, ako sa stretol s Norah. A potom, keď išli na University of North Texas, Norah bola akýmsi ich sprievodcom, keď išli do školy tam vonku hrať. Priviedol Norah späť k sebe - vtedy bola úplne bez znamenia. Áno, tú pieseň hral dlho predtým, ako ju naspievala ona. Ale aké šťastie to urobila. “
 • V Kancelária epizóda „Zbohom, Toby“ (2008), Darryl to spieva na večierku Tobyho preč.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: