Súboj Banjos od Erica Weissberga a Steva Mandella

  • Toto bolo napísané a zaznamenané v roku 1955 ako „Feuding Banjos“ krajinskou hviezdou Arthurom „Guitar Boogie“ Smithom. Skupina s názvom The Dillards pieseň spopularizovala v polovici 60. rokov na ľudovom okruhu a práve ich verziu autor James Dickey počul a myslel si, že by sa krásne hodila do filmovej verzie jeho románu. Vyslobodenie . Pieseň sa preslávila, keď bola použitá vo filme z roku 1973 vo scéne, kde mestský chlapík z Atlanty obchoduje s lízankami s mladým presťáčikom v zapadákove. Filmovú verziu uviedli Eric Weissberg na 5-strunovom banjo a Steve Mandell na akustickej gitare. Weissberg a Mandell boli ľudoví hudobníci z New Yorku, ale ich hudobnou inšpiráciou bol zvuk Bluegrass z Appalachie. Weissberg hral vo folklórnych skupinách od 50. rokov a bol obľúbeným štúdiovým hudobníkom, ktorý hral na albumoch Judy Collins. Mandell bol s Phoenix Singers a bol tiež profesionálom v relácii na požiadanie. Keď sa pieseň stala hitom, Arthur Smith musel podať žalobu, aby získal kredit za jej napísanie.
  • V 70. rokoch bola ľudová hudba viac žánrom; sú preč časy, keď sa The Kingston Trio alebo Peter, Paul a Mary mohli dostať na prvé priečky hitparád so skutočnou ľudovou piesňou. Táto pieseň mala obrovskú nostalgickú príťažlivosť pre poslucháčov, ktorí na tie časy v dobrom spomínali, a pre mladších poslucháčov to bol zvláštny a zábavný nový zvuk. Weissberg a Mandell sa chopili momentu a založili kapelu, ktorú nazvali Deliverance. Hrali na štátnych veľtrhoch, vysokých školách a na ďalších rôznych miestach a absolvovali niekoľko televíznych vystúpení, pričom hrali „Dueling Banjos“, kým novinka nevyprchala.
  • Táto pieseň bola nahraná dva roky pred uvedením filmu. Bola to prvá skladba na soundtracku k filmu a jediná novo nahraná pieseň. Zvyšok soundtracku tvorili piesne nahrané v roku 1963 Ericom Weissbergom a Marshallom Brickmanom a vydané na albume s názvom Nové rozmery v Bluegrass .
  • Do značnej miery v dôsledku jeho použitia vo filme je to často spojené s vidieckymi bumpkinmi. Prvých niekoľko poznámok sa často používa vo filmoch a televíznych reláciách, aby naznačili mentalitu ľudí.
  • Dillardsova verzia tejto piesne, ktorá si získala popularitu v 60. rokoch, mala názov „Duelin“ Banjo, čo dáva väčší zmysel, pretože v piesni je iba jedno banjo. Verzia Weissberg/Mandell použitá vo filme mala názov „Dueling Banjos“.
  • Táto pieseň bola použitá v televíznych reklamách pre Toyota a Mini Cooper. Bol tiež použitý v obľúbenom promo programe Showtime.
  • Keď sa objavil Steve Martin Muppet Show v sezóne 2 to predviedol na konci epizódy v sprievode žongléra Lubbocka Lou a jeho Jughuggerov. Martin sa vrátil k bitke na webe Vtipné alebo zomrieť v roku 2013 so svojim žabom Kermitom ako rivalom v hre na banjo.


Zaujímavé Články