Eleanor Rigby od skupiny The Beatles

 • Väčšinu tejto piesne napísal Paul McCartney. Meno „Eleanor“ dostal podľa herečky Eleanor Bronovej, ktorá sa objavila vo filme Beatles z roku 1965 Pomoc! . „Rigby“ k nemu prišiel, keď bol v Bristole v Anglicku, a všimol si obchod: Rigby and Evens Ltd Wine and Spirit Shippers. Meno „Eleanor Rigby“ sa mu páčilo, pretože znelo prirodzene a zodpovedalo rytmu, ktorý napísal.
 • McCartney vtedy vysvetlil, že jeho piesne pochádzajú väčšinou z jeho predstavivosti. O tejto piesni povedal: „Práve to prišlo. Keď som začal hrať melódiu, vyvinul som text. Všetko to vyšlo z prvého riadku. Zaujímalo by ma, či existujú dievčatá s názvom Eleanor Rigby? '

  McCartney si nebol istý, o čom pieseň bude, kým neprišiel na rad „zbiera ryžu v kostole, kde bola svadba“. Vtedy prišiel s príbehom starej, osamelej ženy. Texty „nosia tvár, ktorú má v pohári pri dverách“ sú odkazom na studenú smotanu, ktorú nosí v snahe vyzerať mladšie.
 • Pieseň rozpráva príbeh dvoch osamelých ľudí. Najprv sa stretneme s ženou chodiacou do kostola menom Eleanor Rigby, ktorú vidia po svadbe upratovať ryžu. Druhý verš predstavuje pastora, otca McKenzieho, ktorého kázne „nikto nebude počuť“. Mohlo by to naznačovať, že nikto neprichádza do jeho kostola alebo že jeho kázne sa nedostávajú do zboru na duchovnej úrovni. V treťom verši Eleanor zomiera v kostole a otec McKenzie ju pochuje.
 • „Otec Mackenzie“ bol pôvodne „otec McCartney“. Paul sa rozhodol, že nechce vystrašiť svojho otca, a namiesto toho vybral meno z telefónneho zoznamu.
 • Potom, čo je Eleanor Rigby pochovaná, sa dozvedáme, že „nikto nebol zachránený“, čo naznačuje, že jej duša sa nedostala do neba, ako sľubovala cirkev. Mohlo by to byť vnímané ako posunutie kresťanstva a konceptu spasenia Ježišom. Pieseň vyšla v auguste 1966, len niekoľko týždňov po dôkladných poznámkach Johna Lennona „Kresťanstvo odíde. Zmizne a zmenší sa. O tom sa nemusím hádať; Mám pravdu a bude mi dokázané, že mám pravdu. Teraz sme populárnejší ako Ježiš. “

  Pieseň z väčšej časti unikla kontroverzii, možno preto, že sekcia so spevniacim reťazcom uľahčila zvládnutie.
 • Na nahrávanie bola použitá sláčiková sekcia od producenta Beatles Georga Martina pozostávajúca zo štyroch huslí, dvoch huslí a dvoch violončiel. Paul sa mohol inšpirovať klasickým skladateľom Vivaldim.
 • Beatles na tejto skladbe nehrali na žiadne nástroje. Všetka hudba pochádzala od sláčikárov, ktorí boli najatí ako hudobníci.
 • Paul McCartney rozprával o pôvode tejto piesne v rozhovore pre rok 2018 GQ . Povedal: „Keď som bol naozaj malý, žil som na sídlisku, ktoré sa podobá projektom - bolo tam veľa starých dám a rád som sedával s týmito staršími dámami, pretože mali tieto skvelé príbehy. prípad o 2. svetovej vojne. Konkrétne jednu som chodil navštevovať a išiel by som pre ňu nakupovať - ​​vieš, nemohla sa dostať von. Takže som mal v mysli tú postavu akejsi osamelej starenky.

  Za tie roky som stretol pár ďalších a možno ma ich samota prinútila vcítiť sa do nich. Ale myslel som si, že je to skvelá postava, a tak som začal túto pieseň o osamelej starej dáme, ktorá zbiera ryžu v kostole a ktorej sa v živote nikdy nesplnia sny. Potom som pridal kňaza, vikára, otca McKenzieho. A tak tam boli len dve postavy. Bolo to ako napísať krátky príbeh a v podstate o týchto starých dámach som sa poznal ako dieťa. “

  V Mesačná hudba pozorovateľa , November 2008, McCartney povedal: „Tieto osamelé staré dámy boli niečo, čo som vedel o tom, že som vyrastal, a o tom bola“ Eleanor Rigby ” - skutočnosť, že zomrela a nikto si to skutočne nevšimol. Vedel som, že to pokračuje. '
 • Na cintoríne svätého Petra v anglickom Wooltone je náhrobný kameň Eleanor Rigbyovej. Woolton je predmestie Liverpoolu a Lennon sa prvýkrát stretol s McCartneym na slávnosti v Kostole svätého Petra. Náhrobný kameň nesúci meno Eleanor Rigby ukazuje, že zomrela v októbri 1939 vo veku 44 rokov. Eleanor však nebola ako osamelí ľudia v McCartneyho piesni, pretože bola vydatá. Na ďalšom z náhrobných kameňov je napísané slovo „McKenzie“. McCartney poprel, že by to bol pôvod mien, aj keď súhlasil, že sa mohli zaregistrovať podvedome.
 • Toto bolo pôvodne napísané ako „slečna Daisy Hawkinsová“. Podľa Valiaci sa kameň Keď McCartney prvýkrát zahral pieseň svojmu susedovi Donovanovi Leitchovi, slová zneli: „Ola Na Tungee, ktorá mu v tme vyfúkne fajku plnú hliny“.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Texty piesní boli brainstormingom medzi The Beatles. V neskorších rokoch Lennon a McCartney poskytli rôzne správy o tom, kto do piesne prispel viac slovami.
 • Mikrofóny boli umiestnené veľmi blízko nástrojov, aby vytvárali neobvyklý zvuk.
 • Ray Charles dosiahol vo svojej verzii v roku 1968 #35 USA a #36 UK; Aretha Franklin sa v roku 1969 dostala na #17 USA. O rok neskôr sa inštrumentálka skupiny El Chicano dostala na #115. Pieseň sa opäť dostala do hitparády v roku 2008, keď David Cook z Americký idol sláva sa dostala na #92.
 • Vzhľadom na sláčikovú sekciu bolo ťažké hrať naživo, čo The Beatles nikdy neurobili. Na jeho 2002 Späť v USA turné, Paul McCartney to zahral bez sláčikov. Na kompenzáciu slúžili klávesnice.
 • Táto pieseň nebola napísaná bežným akordom, je v režime Dorian - mierke, ktorú získate, keď prehráte jednu oktávu od druhého tónu hlavnej stupnice. Obvykle sa to nachádza v starých piesňach, ako napríklad „Scarborough Fair“.
  Rachel - Bath, Anglicko
 • Vanilla Fudge to pokryli spomaleným, emocionálnym štýlom, čo urobili s mnohými piesňami, vrátane hitov od 'N Sync a The Backstreet Boys. Ich verzia piesne „You Keep Me Hangin 'On“ bola hitom USA č. 6 v roku 1968. Popletalá bubeníčka Carmine Appice pre Songfacts povedala: „Väčšinu piesní, ktoré sme urobili, sme sa pokúsili vymaniť z ríše, v ktorej sa nachádzali, a pokúsili sme sa tam, kde mali byť v našich očiach. „Eleanor Rigby“ bola vždy skvelou piesňou skupiny The Beatles. Robilo sa to s orchestrom, ale tak, ako sme to urobili, vložili sme to do strašidelného cintorína a urobili to strašidelným, tak, ako sa čítali texty. Piesne ako „Ticket To Ride“ sú veľmi bolestivé, preto sme ich spomalili, aby neboli šťastní. Pozreli by sme sa na texty piesní a texty by určovali, či je možné s nimi niečo urobiť alebo nie. '
 • V roku 1966 si táto pieseň odniesla cenu Grammy za najlepší súčasný popový vokálny výkon, muž. Bol udelený Paulovi McCartneymu.
  Tommy - Kvetinová mohyla, TX
 • V auguste 1966 dlho zaniknutý britský hudobný časopis Ozvena disku a hudby požiadal frontmana skupiny Kinks Ray Daviesa, aby skontroloval vtedy novo vydaných Zamiešajte album. Takto zareagoval na túto pieseň: „Kúpil som si Haydnovu LP platňu a tento deň to znie rovnako. Sú to všetko veci z kvarteta a znie to tak, že by chceli potešiť učiteľov hudby na základných školách. Viem si predstaviť, že by John povedal: „Napíšem to pre svoju starú učiteľku“. Napriek tomu je to veľmi komerčné. “
 • Zbor tejto piesne bol vzorkovaný ako súčasť piesne „Hladomor“ od Sinead O'Connor z roku 1994, ktorá je založená na príbehu o zemiakovom hladomore v Írsku.
  Annabelle - Eugene, OR
 • V roku 2008 sa objavil dokument, ktorý ukázal, že McCartney mohol mať pre meno Eleanor Rigby alternatívny zdroj. Na začiatku 90. rokov minulého storočia mala pani menom Annie Mawson prácu s výučbou hudby pre deti s poruchami učenia. Annie dokázala naučiť silne autistického chlapca hrať na klavíri „Žltú ponorku“, čo mu vynieslo striebornú cenu vojvodu z Edinburghu. Napísala bývalému Beatlovi, aby mu povedal, akú radosť mu priniesol. O niekoľko mesiacov neskôr dostala Annie hnedú obálku s pečiatkou „Paul McCartney World Tour“. Vnútri bola priložená stránka z denníka účtov vedeného Liverpoolskou korporáciou, ktorý zaznamenáva mzdy vyplatené v roku 1911 upratovačke pracujúcej v mestskej nemocnici v Liverpoole, ktorá podpísala jej meno „E. Rigby. “ Neexistoval žiadny sprievodný list s vysvetlením. Annie v jednom rozhovore povedala, že keď uvidela meno Rigby, „uvedomila som si, prečo mi ho poslali. Mám pocit, že keď ho držíte, držíte v sebe kúsok histórie. '

  Keď sa ten istý rok ten sklz dostal do aukcie, McCartney pre agentúru AP povedal: „Eleanor Rigby je úplne fiktívna postava, ktorú som si vymyslel. Ak niekto chce minúť peniaze na kúpu dokumentu, aby dokázal, že existuje fiktívny charakter, je to pre mňa v poriadku. “
 • Toto vyšlo súčasne 5. augusta 1966 na oboch albumoch Zamiešajte a ako dvojitá strana A s ' Žltá ponorka . '
 • Thrashová skupina Realm pokryla túto pieseň na svojom albume z roku 1988 Nekonečná vojna . Je to speedmetalová verzia piesne, ktorá ich podpísala pod vydavateľstvom Roadrunner Records.
  Ben - Phoenix, AZ
 • Povedal McCartney Q časopis jún 2010, že po nahraní piesne mal pocit, že to mohol urobiť lepšie. Spomínal si: „Pamätám si, že sa mi nepáčil vokál Eleanor Rigbyovej, keď som si myslel, že som nezaklincoval. Teraz to počúvam a je to ... veľmi dobré. Je to trochu nepríjemné, keď robíte Eleanor Rigby a nie ste s tým spokojní. '
 • Bývalý americký prezident Bill Clinton uviedol, že je to jeho obľúbená pieseň skupiny Beatles.
  Adrian - Wilmington, DE
 • Richie Havens to popísal na svojom debutovom albume z roku 1966, Miešaná taška a znova v roku 1987 Spieva Beatles a Dylana album.

Zaujímavé Články