Electric Avenue od Eddyho Granta

  • Väčšina amerických poslucháčov text veľmi neprečítala, ale Grant tvrdí, že je to vážna pieseň. Odkazuje na skutočné miesto v Londýne a rozpráva o chudobnom mužovi, ktorý vidí v živote veci, ktoré by nikdy nemohol dosiahnuť.
  • Electric Avenue je nákupná štvrť v londýnskej časti Brixton, pomenovaná podľa názvu pretože to bola prvá ulica v tejto oblasti, ktorá dostala elektrické osvetlenie. V Brixtone sa v roku 1981 odohrali nepokoje medzi políciou a demonštrantmi, o ktorých Grant v úvodnom riadku hovorí: „Dole na ulici je násilie“.
  • Toto je jedna z najvyššie umiestnených popových piesní ovplyvnených reggae. Grant, rodák z Guyany, mal veľa popových a ska skupín v Anglicku a na Barbadose. Jeho prvá skupina The Equals mala v šesťdesiatych rokoch tri najlepšie desiatky hitov v Anglicku. Bola prvou mnohonárodnostnou skupinou, ktorá dosiahla úspech vo Veľkej Británii.
  • Niektoré zaujímavé načasovanie rebríčka tejto piesne: V Británii sa v januári 1983 umiestnilo na 2. mieste, ale v USA sa na túto pozíciu dostalo až v júli. Rozdiel bol v MTV, ktorý pieseň spopularizoval, keď video uviedli do rotácie krátko po Michaelovi Jacksonovi. Billie Jean “urobila sieť oveľa viac akceptujúcou čiernych umelcov.
  • Mnoho umelcov, vrátane Rolling Stones, nahrávalo v Grantovom štúdiu na Barbadose. Vášnivý podnikateľ sa pokúsil kúpiť práva na piesne Boba Marleyho v roku 1991, ale bol preplatený.
  • Bol to najväčší hit, aký kedy Grant mal, ale stále sa medzinárodne predvádzal v Top 40 s niekoľkými britskými singlami a „Romancing the Stone“ v USA (#26, 1984).
  • Grant podal žalobu za porušenie autorských práv na kampaň Trump v roku 2020 potom, čo sa pieseň objavila v jednom z videí kampane prezidenta Trumpa. V animovanej reklame hrá melódia ako vysokorýchlostný vlak s logom „Trump-Pence“, ktorý sa rozpína ​​okolo rivala Joe Bidena, ktorý sa plazí v staromódnom aute. Advokát Granta povedal: „Eddy znamená mier a spravodlivosť a táto reklama nie je v súlade s ideálmi, za ktorými Eddy roky stál a spieval.“


Zaujímavé Články