Koniec pri dverách

 • „The End“ je smrť, aj keď pieseň pojednáva aj o rodičoch Jima Morrisona - obsahuje oidipovské témy ako milovať matku a zabiť otca. Morrison bol vždy vágny, pokiaľ ide o význam, a vysvetlil: „Mohlo by to byť takmer čokoľvek, čo by ste chceli.“
 • The Doors túto pieseň vyvinuli počas živých vystúpení v Whiskey a Go Go, losangelskom klube, kde boli domácou kapelou v roku 1966. Museli hrať dve sady za noc, takže boli nútení rozšíriť svoje piesne, aby zaplnili sady. To im poskytlo šancu experimentovať so svojimi piesňami.

  „Koniec“ sa začal ako rozlúčka Jima Morrisona s Mary Werbelowovou, jeho priateľkou, ktorá ho nasledovala z Floridy do Los Angeles. Vyvinul sa z neho 11-minútový epos.
 • 21. augusta 1966 sa Jim Morrison nedostavil na koncert The Doors vo Whiskey a Go Go. Po odohraní prvého setu bez neho skupina vyzdvihla Morrisona z jeho bytu, kde zakopával o kyselinu. Vždy hrali „The End“ ako poslednú pieseň, ale Morrison sa rozhodol, že ju zahrá na začiatku setu a kapela ide ďalej. Keď sa dostali k časti, kde mohol robiť hovorenú improvizáciu, začal hovoriť o vrahovi a povedal: „Otče, chcem ťa zabiť. Matka, chcem ťa pobozkať! ' Dav sa zbláznil, ale kapelu vyhodili hneď po šou. The Doors nedávno podpísali nahrávaciu zmluvu a založili si veľký počet fanúšikov, takže prepustenie z whisky nebolo zdrvujúcim úderom.
 • Morrison to naspieval naživo skôr ako „F-k matka“, než ako „Zaskrutkujte matku“. V tej dobe skupina nemohla prekročiť to, čo ich inžinier Bruce Botnick nazval „bariérou f-k“, a tak dezinfikovali text albumu. Keď Botnick remixoval album na opätovné vydanie v roku 1999, vložil však Morrisonove „f-k“ späť, a tak bola pieseň zamýšľaná.
 • Toto bolo skvele použité vo filme Apokalypsa teraz nad scénami z vojny vo Vietname. Režisér Francis Ford Coppola ho nechal remixovať tak, aby obsahoval riadok „F-k matka“.

  Klávesák Doors Ray Manzarek si spomenul v roku 1995 MOJO rozhovor: „Sadnúť si do publika a počuť„ Koniec “, ktorý príde na začiatku Apokalypsa teraz , je to úplne vzrušujúce. '
 • Morrison bol na výlete za kyselinou, keď sa prvýkrát pokúsili nahrať túto pieseň. Namiesto skutočných textov stále spieval „F-k matka, zabi otca“. V Kolekcia Mojo Uvádza sa v ňom: „Spevák komplexne stroskotal a ležal na podlahe a mumlal si slová o svojej Oidipalovej nočnej more. Potom, zrazu ako animovaný, vstal a hodil televízor na okno riadiacej miestnosti. Poslaný domov producentom Paulom Rothchildom ako neposlušná školáčka, vrátil sa uprostred noci, vtrhol dnu, vyzliekol si šaty, vytiahol zo steny hasiaci prístroj a zalial štúdio. Varovaný Rothchild sa vrátil a presvedčil nahého, penami pokrytého Morrisona, aby ešte raz odišiel, pričom odporučil majiteľovi štúdia, aby účtoval škodu Elektre; nasledujúci deň kapela priklincovala trať v dvoch záberoch. Morrison žil iba ďalších päť rokov. “
 • Toto je údajne posledná pieseň, ktorú Morrison počul. V tú noc, keď zomrel, hral staré albumy Doors, končiac týmto. Toto bola posledná pieseň na tomto albume.
 • Toto bolo zaznamenané pri zhasnutých svetlách a vedľa Morrisona horela iba jedna sviečka.
 • Albumová verzia piesne je upravenou kombináciou dvoch záberov, ktorých nahrávanie trvalo celkovo asi 30 minút. Producent Paul Rothchild to nazval „jedným z najkrajších okamihov, aké som kedy v nahrávacom štúdiu zažil“.
 • Morrison sa niekedy počas koncertov uprostred toho zastaví, aby dostal reakciu z davu.
 • Prístrojové vybavenie má byť ako indická raga. Gitara napodobňuje sitara so zdanlivo nerytmickým trhnutím diatonických nôt. Bicie tóny sú navrhnuté tak, aby zneli ako tabla, a klávesnica má údajne poskytovať hlučnú podporu tambury.
  Loretta - Liverpool, Anglicko
 • Ray Manzarek to povedal Rainerovi Moddemannovi Štvrťročník dverí že verí, že „modrý autobus“ v piesni je „Jimova verzia egyptského slnečného člna ... je to loď, na ktorej faraóni a všetci, všetci ostatní jazdia nekonečno, večnosť a„ modrý autobus “ bolo pre mňa vozidlom, ktoré ťa vezme na cestu na magické miesta. '

  Moddemann sa pýta na jednoduchšiu interpretáciu, že „modrý autobus“ odkazuje na modré autobusy linky Santa Monica, ale Manzarek sa tejto myšlienke bránil. „Myslím si, že to s tým nemá nič spoločné,“ povedal. „Je to kozmickejšie. Je to vesmírna cesta a modrá je farbou kozmu vonku. A potom ďalší riadok je: „Vodič, kam nás veziete“. Na výlete, človeče, na ceste na nejaké miesto, kde si ešte nikdy nebol, a niektoré budú desivé, niektoré budú veľmi zábavné, veľa zábavy, ako napríklad „Krištáľová loď“. Tisíc dievčat, tisíc vzrušení. '
 • Rodina, ktorú postava v tejto piesni navštívila, odzrkadľuje vlastnú Morrisonovu jadrovú rodinu. Morrison mal matku a otca, jedného brata a jednu sestru.
 • V rozhovore s 95.5 KLOS z 9. januára 2020 Krieger pripomenul, že s Morrisonom najskôr začali pracovať na piesni v Kriegerovom dome.


Zaujímavé Články