Vstúpte do Sandmana od Metallicy

 • Autormi článku sú členovia kapely James Hetfield, Lars Ulrich a Kirk Hammett, film Enter Sandman je o nočných morách a veciach, ktoré v noci „narážajú“. Má zďaleka najrozhlasovejšiu hru zo všetkých piesní skupiny Metallica.
  Josh - Warrenville, IL
 • Pôvodná lyrika Jamesa Hetfielda bola o syndróme náhleho úmrtia dojčiat (Crib Death), keď v jeho postieľke nevysvetliteľne zomrie dieťa. Veta „Nikdy nepristať“ znela: „Rozbite perfektnú rodinu“ a „piesočník“ zabije dieťa.

  Docela hrozné veci, takže ich producent Bob Rock ho presvedčil, aby to zmenil, aby bol prístupnejší a zmysluplnejší. Kapela mala zásadu nekomentovať sa navzájom o svojich individuálnych príspevkoch, ale Rock bol outsider a mohol slobodne hovoriť. Na jeho prekvapenie to Hetfield zobral dobre a podľa toho zmenil text.

  V rozhovore s Uncut v roku 2007 Hetfield povedal: „Chcel som viac duševných vecí, kde sa toto dieťa necháva manipulovať tým, čo hovoria dospelí. A viete, keď sa zobudíte s tým s-t v oku? To tam údajne vložil piesočník, aby sa ti snívalo. Takže chlapík v piesni to hovorí tomuto malému dieťaťu a on sa tak čuduje. Potom nemôže spať a funguje to opačne. Namiesto upokojujúcej veci sa stôl otočil. “
 • V refréne znie: „Vezmi ma za ruku, vyrážame do Never Never Land“ - odkaz na detský príbeh Peter Pan , keďže Peter žije v magickom svete Neverlandu. V tejto piesni Sandman žije v Never Never Land a je to oveľa menej príjemné miesto.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • „Enter Sandman“ je prvou skladbou a hlavným singlom z albumu skupiny Metallica s vlastným názvom, ktorý je známy ako Čierny album . Ich piaty album je metalovým medzníkom a široko -ďaleko ich najobľúbenejším albumom s predajom ohromujúcich 16 miliónov kópií v Amerike a mnohými ďalšími na celom svete. Led Zeppelin a AC/DC mali v 70. a 80. rokoch obrovského predajcu, ale v hard rockovom prostredí Čierny album je zďaleka najväčší predajca uvedený na trh po roku 1990.

  V decembri 2009 Nielsen SoundScan oznámil, že prekonal Shania Twain Poď (od roku 1997), aby sa stali najpredávanejším albumom od začiatku sledovania tržieb pre Billboard 1. marca 1991.
 • Pat Boone pre neho zaznamenal veselo pozitívnu verziu V kovovej nálade album. Takmer smiešne spieval texty ako „Sny o vojne, sny o ohni“ a „Ukončiť svetlá“. Hudba bola jazzová a Vegas a úvodný gitarový riff bol znateľne kratší.
 • O 3:26 v piesni je stvárnenie starodávnej detskej modlitby v podaní Jamesa Hetfielda a producenta Metallicy Boba Rocka:

  Teraz som si ľahol spať
  Modlím sa, aby Pán zachoval svoju dušu
  Ak zomriem skôr, ako sa zobudím
  Modlím sa, aby Pán vzal moju dušu


  Existuje mnoho ďalších cynických prednesov tejto modlitby, v ktorých dieťa prosí Boha, aby mu vzal život. Keď Pat Boone prebral pieseň, povedal druhú časť ako „Stráži ma, anjeli, v noci ma prebúdzajte v Božom svätom svetle“, ďalšia tradičná detská modlitba pred spaním.
  Brett - Edmonton, Kanada
 • Pieseň znamenala posun od Metallicy od zložitejších skladieb s viacerými časovými podpismi, ktoré boli hrané na ich predchádzajúcom albume, ...A spravodlivosť pre všetkých . V snahe vybudovať „kratšie, pointnejšie“ piesne použili na skladbu iba dva riffy a od tých vychádzali zvyšok piesne. Výsledkom bola priam hardrocková pieseň, ktorá pomohla utesniť rakvu na hair metale.
 • To sa často hrá na baseballových zápasoch, keď príde zastrašujúci nadhadzovač a dohráva zápas pre domáci tím. Z toho vyplýva, že džbán sa chystá zabezpečiť víťazstvo a uložiť druhý tím do postele. Jedným z príkladov je Mariano Rivera, tým bližšie k New York Yankees. Pieseň si vybrali členovia operačného štábu The Yankees, pretože Riverovi to bolo jedno, ani nepočúval hudbu, ktorú hrala, keď vstúpil do hry. O niekoľko rokov neskôr reportér povedal Riverovi o piesni a on ju schválil, pretože sa mu páčila myšlienka nočných môr nepriateľských útočníkov.
 • Sandman, zápasník v ECW (Extreme Championship Wrestling), použil túto pieseň ako svoju vstupnú hudbu. Pri jeho vstupe fanúšikovia spievali zbor. V snahe ušetriť peniaze na licenčných poplatkoch mala spoločnosť ECW skladbu Motorhead veľmi blízko k originálu. Táto verzia bola nahradená vo vydaniach domáceho videa.
  Michael - Birmingham, Anglicko
 • Potom, čo USA napadli Irak v roku 2003, to bola jedna z piesní, ktoré hrali znova a znova. Ide o relácie navrhnuté tak, aby porušili vôľu priaznivcov Saddáma Husajna. Americká armáda na týchto zasadnutiach zahrala aj detské piesne, vrátane výberov z dinosaura Barneyho.
 • Povedal to gitarista Kirk Hammett Valiaci sa kameň časopis, ako napísal pamätný riff tejto piesne: „Soundgarden práve vydal Hlasnejšie ako láska . Snažil som sa zachytiť ich postoj k veľkým a ťažkým riffom. Boli dve hodiny ráno. Dal som to na pásku a nemyslel som na to. Keď [bubeník] Lars [Ulrich] počul riff, povedal: „To je naozaj skvelé. Ale prvú časť zopakujte štyrikrát. ' Bol to ten návrh, ktorý to ešte viac zaháčkoval. “
 • Povedal Hammett Kerrang! 13. september 2008 o gitarovom sóle tejto piesne: „Mnoho ľudí si môže túto jednu notu perfektne pomyslieť, ale okrem skutočnosti, že je to šialene populárna pieseň, si myslím, že sólo je samo o sebe úžasné. Dokonale do seba zapadá a dodáva hudbe iný rozmer. '
 • Metallica to zvyčajne hrá ako poslednú pieseň vo svojich prídavkoch.
  Nick - Paramus, New Jersey
 • V rozhovore s Gitarový svet Hammett vysvetlil svoju záľubu v pedáli wah-wah: „Na wah pedáli je niečo, čo mi poriadne rozbije črevo! Ľudia si pravdepodobne povedia: „Len sa skrýva za wahom.“ Ale nie je to tak. Je to tak, že tieto frekvencie skutočne vyvolávajú v mojom prístupe veľa agresie. “

  V roku 2015 časopis zaradil Hammettovo sólo na túto skladbu na 4. miesto v zozname najlepších wah sól všetkých čias.
 • Video režíroval Wayne Isham, prvý zo šiestich hudobných klipov Metallica, ktoré režíroval. V roku 1992 získala cenu MTV Video Music Awards za najlepšie hard rockové video.
 • Metallica to použila na svojom živom albume z roku 1999 s názvom San Francisco Symphony S&M . Pôvodne to nepoužili, pretože si nemysleli, že sa to hodí k orchestru, ale potom sa rozhodli, pretože to bola jedna z ich najobľúbenejších piesní.

Zaujímavé Články