(You Gotta) Fight for Your Right (to Party) od Beastie Boys

Zistite Svoj Počet Anjela

 • V poznámkach k antológii Beastie Boys Adam 'MCA' Yauch vysvetľuje, že pieseň začala ako hlúposť na hlúpych rockových piesňach. Zo žartu prerušili vokály a potom vyrazili na turné. Producent Rick Rubin pridal hlasné bicie a gitarovú stopu. Pokračujúc vo vtipe, Beasties natočili video, kde hrali spolu s imidžom opitého chlapca, ktorý táto pieseň vytvorila. Čoskoro sa Beasties stali superhviezdami, vďaka svojej novej fanúšikovskej základni frajerských chlapcov sa pustili do paródie. Podľa MCA hrali do svojich nových rolí, kým si neuvedomili, že sa stali ich vlastným vtipom. >> Kredit na návrh :
  Andy - Arlington, VA


 • Toto je pieseň, ktorá dostala Beastie Boys na MTV a vystavila ich obrovskému publiku. V Amerike sa dostal na číslo 7 7. marca 1987, čo je rovnaký dátum Licensed To Ill album hit #1 a stal sa prvým rapovým albumom, ktorý sa umiestnil na vrchole rebríčka. Beastie Boys by sa zapísali do histórie ako jeden z najúspešnejších a najprestupnejších hip-hopových počinov všetkých čias, no rapoví puristi, ktorí ich poznali z tejto piesne, boli zhrození. V lete 1987 skupina pokračovala v tom, čo bolo účtované ako a co-headline turné s oveľa dokonalejším a dôveryhodnejším Run-D.M.C. (V roku 1985 hrali Run-D.M.C. Live Aid približne v rovnakom čase, keď Beastie Boys otvárali pre Madonnu). Kým Run-D.M.C. Vychvaľovali vzdelanie a triezvosť, Beastie Boys zdvojnásobili svoj bezohľadný párty imidž, využívajúc na pódiu tanečníkov v klietke a oblievali davy pivom. Na týchto vystúpeniach bola bezprecedentná bezpečnosť, ale turné prebehlo bez incidentov. Beastie Boys presunuli svoju pozornosť do štúdia; znovu koncertovali až v roku 1992.


 • Producent Beastie Boys Rick Rubin mal veľa čo do činenia s touto skladbou a vložil do nej rockový zvuk. Rubin bol prvý, kto spojil veľký rapový počin s rockovou superhviezdou, keď spojil Run-D.M.C. s Aerosmith pre aktualizovanú skladbu Walk This Way zo začiatku roku 1986. Rubin je spoluautor scenára na skladbe „Fight for Your Right“ spolu s tromi Beastie Boys.


 • Video režírovali Ric Menello a Adam Dubin, ktorí boli spolubývajúci. Menello bol nočným predavačom na internáte Weinstein Hall na New York University (NYU), kde žil Rick Rubin a zároveň založil vydavateľstvo Def Jam Records. Väčšina video režisérov v tom čase mala skúsenosti s reklamami, ktorých sa Rubin nechcel zúčastniť, a tak požiadal Menella, ktorý bol veľkým filmovým nadšencom, aby to urobil. Keď Menello odmietol, Rubin ho na to prehovoril tým, že Dubinovi, čerstvému ​​absolventovi NYU Film School, umožnil spolurežírovať, aby sa mohli spolupodieľať na vine, ak sa to nepodarí.

  Menello založil video na párty scéne z filmu z roku 1961 Raňajky u Tiffanyho , kde kopa šialených postáv spôsobí všelijaký chaos (týpek s páskou cez oko bol z miesta činu skopaný). Rubin im dal dva dni a 20 000 dolárov. Nakrútili ho v byte Sunny Bak, priateľky Beasties, ktorá urobila jednu z fotografií, ktoré boli použité na obale albumu. Naverbovali svojich priateľov, aby sa zahrali na hodovačov, a zorganizovali boj o jedlo, doplnený o hádzanie koláčov ako tri bábky.

  Rubin a Menello tvrdia, že postavy vo videu sa stali grotesknými ikonami, natoľko populárnymi, že skupina strávila zvyšok svojej kariéry bojom proti imidžu. Podľa Menella na jeho šialenstvo existovala metóda. Povedal v knihe Chcem svoju MTV : „Myšlienkou videa bola infantilná vzbura. Niektorí ľudia, ako frajeri, nevideli tú satiru. Nie je to ani tak satira, ako akési prikrývky, karikatúrne odmietnutie čohokoľvek dospelého.“
 • Keď sa táto pieseň rozbehla, Beastie Boys boli čoraz viac poburujúce vo svojich pódiových vyčíňaniach a v rozhovoroch. Boli ako profesionálni zápasníci, ktorí predvádzali trik, no zároveň sa stávali postavou a tá sa začala chudnúť. 'Fight for Your Right (to Party)' mohla skupinu jednoducho definovať, ale mali dobrý rozum, aby sa jej vzdali ako novinke a posunuli sa vpred vyspelejším (ale stále šibalským) smerom. Skladbu prestali hrať, keď v roku 1987 ukončili turné.


 • Podľa Kniha Beastie Boys , MCA prišiel s nápadom na túto pieseň a chystal sa ju nahrať so svojou vedľajšou kapelou Brooklyn, ale nikdy to neurobil. Keď Beastie Boys prichádzali s pesničkami pre svoj debutový album, priniesol ich.
 • Vzhľadom na to, že skupina túto skladbu odmietla, nie je prekvapujúce, že ju rapová komunita nebrala vážne. Akékoľvek rozhorčenie nad privlastnením bolo zmiernené skutočnosťou, že Beastie Boys podpísali zmluvu s Def Jam Records, vydavateľstvom, ktoré spoluvlastnili Rick Rubin a Russell Simmons a bolo tiež domovom LL Cool J a mnohých začínajúcich rapových skupín.

  Keď Beastie Boys zažalovali vydavateľstvo kvôli nevyplateným honorárom, Simmons si pripísal zásluhy za ich úspech v černošskej komunite. 'Mali talent, ale pôsobili ako najhoršia skupina blackface,' povedal Spin v roku 1989. „Bolo to, akoby si robili srandu z černochov. Veľa ľudí si myslelo, že sú rasisti, že potláčajú černošskú kultúru. Naučil som ich, ako chodiť kráľom a ako rozprávať; Presvedčil som černošskú komunitu, že sú skutoční.“

  Skupina opustila Def Jam a podpísala zmluvu s Capitol v roku 1989. Bez Simmonsa alebo Ricka Rubina za nimi bolo ich dobré postavenie v hip-hopovej komunite neisté, ale ich prvý album Capitol, Paulov butik , nasmerovali ich do Rokenrolovej siene slávy. Album sa nepredával ani zďaleka tak dobre Licensed To Ill , ale to ich dostalo preč od nezvyklého „Fight for Your Right (to Party)“ a ustanovilo Beastie Boys ako hip-hopových trendov.
 • Tabitha Soren, ktorá bola reportérkou MTV, sa vo videu objavila s vlasmi prefarbenými na blond. Hovorí, že šľahačka na koláče rýchlo zožltla a súprava páchla ako pokazené vajcia.
 • Pieseň bola rozhlasovým hitom ešte predtým, ako sa objavilo video. MTV vedela, že to osloví ich hlavné publikum zložené z mladých mužov, a tak sa počas natáčania videa držali v horúcej rotácii. Keď sa klip dostal na MTV, popularita piesne prudko vzrástla.
 • Keď to hrali naživo, Beastie Boys to urobili naozaj drsným a urážlivým, pričom často menili texty riadkami ako:

  'Bývaš doma, si taký šikulka'
  'Váš učiteľ saje d--k, ako keby si bol nejaký blbec'

  A mali vizuálnu pomôcku: 20-metrový hydraulicky poháňaný penis, ktorý sa počas piesne napchal.

  Potom, čo hrali 28. februára 1987 s predstaviteľmi mesta Columbus v štáte Georgia prijali zákon proti chlípnosti ktoré hrozilo zatknutím, ak sa dostanú do konfliktu. LL Cool J a Bobby Brown boli obaja zatknutí podľa nariadenia za simulovanie sexuálnych aktov; Gene Simmons dostal priestupok za to, že si pri vystupovaní s Kiss stiahol nohavice.
 • Nemecká rapová skupina NYCC zaznamenala v roku 1998 v britskom singlovom rebríčku 14. miesto s ich cover verziou.
 • V roku 1987 Q Magazín získal pohľad rodičov na túto pieseň a opýtal sa na to otca MCA. „Mohol by som hrať pobúreného rodiča, ale Beastie Boys celé oblečené mi naozaj pripadajú strašne zábavné,“ odpovedal.
 • Skladbu odohrali Finn Hudson a Noah 'Puck' Puckerman v roku 2013 Radosť epizóda „Sladké sny“. Ukázalo sa, že to bola posledná pieseň, ktorú Cory Monteith (ktorý hral Finna) nahral pred svojou smrťou.
 • Tu je miesto, kde spájame Stephena Bishopa, ktorý mal hity v 70. rokoch s pesničkami „On and On“ a „Save It For A Rainy Day“ s touto skladbou. Vo filme Dom zvierat Bishop hrá citlivého gitaristu, ktorý serenáduje niektoré dievčatá sladkou melódiou, len aby jeho gitaru rozbila postava Johna Belushiho, Bluto. Vo videu „Fight for Your Right (to Party)“ MCA (Adam Yauch) rozbil gitaru ako poctu tejto scéne.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: