Oheň od Arthura Browna

 • Brown sa narodil ako Arthur Wilton v Yorkshire v Anglicku. Jeho zápalný hit, ktorý preklenul priepasť medzi Screaming Jay Hawkins a Alice Cooper, bol v roku 1968 senzáciou, ale plamene rýchlo vyhoreli, pretože „Fire“ sa ukázal ako jeho jediný záznam v tabuľke.
 • Aj keď je skupina považovaná za zázrak jedného hitu, v tomto albume je toho oveľa viac.

  Brown, ktorý vyrastal v Anglicku po 2. svetovej vojne, trávil veľa času okolo ľudí, ktorých vojna zničila životy, z ktorých mnohí trpeli poruchou PTSD alebo inými ťažkosťami. Keď začal robiť hudbu, namiesto písania o dievčatách, autách alebo vzťahoch, prišiel s konceptom vnútornej cesty, pričom rozvinul príbeh o mužovi, ktorý stojí pred svojimi démonmi a mieri do obrazného ohňa. Na tejto ceste sa stretne s „Bohom pekelného ohňa“, ktorý sa objaví v „Prelude/Nightmare“, prvej skladbe Bláznivý svet Arthura Browna koncepčný album. Keď muž vstúpi do pekla, ocitne sa hlboko v psychedelickom výlete, ktorý je popísaný v druhej skladbe „Fanfare/Fire Poem“.

  Ako padá do priepasti, postava sa vracia a hovorí mu: „Som boh pekelného ohňa a prinášam ti ... oheň.“

  Tým sa začína pieseň „Fire“, kde je náš hrdina vzatý na pálenie. Aj keď to najlepšie funguje v koncepcii albumu, slúži aj ako samostatná skladba, pretože lyricu samotnú je možné interpretovať ako príbeh o mužovi, ktorý stojí tvárou v tvár svojej minulosti. Bežal 2:52 s pútavým hovoreným úvodom a bol to chutný, stráviteľný plátok oveľa komplexnejšej práce.
 • Brown túto pieseň často predvádzal s horiacim klobúkom. Bol známy svojim bláznivým a poburujúcim javiskovým počinom, o čom svedčil britský spisovateľ beatov Charles Fox na albume: „Spočiatku - keď bol Arthur Brown spustený žeriavom na pódium - vyzeralo to, že je to len ďalší kus zanietenosti. Ale akonáhle Brown začal (nečitateľne) tancovať, jeho tvár bola skrytá v lesklej prilbe a šilte, šafranovom rúchu plávajúcom z jeho ramien, človek si uvedomil jedinečnosť. Patrí k tradícii, ktorá presahuje Music Hall, späť k Mummersovým hrám. Existuje však aj zlovestný prvok, ktorý pripomína vôňu morských rias a rachotanie rýľov a vedier. Aby sa Arthur Brown nejakým spôsobom stal zlomyseľným Punchom a - vláčikom s grotesknou parochňou a kvetovanými šatami - psychedelickou Judy. Účinok je znepokojujúci, najmä keď je spojený so spevom - svižným bluesom a mimoriadne dobre spievaným hlasom, ktorý dokáže švihnúť, škrípať a trepotať. Hippie zatiaľ urobili len málo, okrem toho, že sa namiesto pokrytectva rozhodli pre samoľúbosť. Arthur Brown by mohol byť ľahko prvým skutočným umelcom, ktorý vyšiel z nášho miestneho podzemia. Je to znepokojujúce, dokonca aj slabo zvrátené, ale výrazne originálne a veľmi, veľmi anglické. “
 • Spevák Brown a organista Vincent Crane sú géniusom kapely. Ich album je jedinečným vhľadom do akcií, ktoré vedú k strastiplnému životu. Všetky škrty na albume napísali Brown a/alebo Crane (spolu napísali „Fire“) okrem skladieb „I Put A Spell On You“ od Screamina Jaya Hawkinsa a „Money“ od Jamesa Browna.
 • Pete Townshend hral úlohu v tejto piesni. Gitarista skupiny Who videl Browna účinkovať v londýnskom klube UFO a dohodol sa s Brownom na nahrávaní s vydavateľstvom Track Records, vydavateľstvom, ktoré vlastní Townshendov manažér Kit Lambert. Bláznivý svet Arthura Browna album. Lambert produkoval album a Townshenda, ktorý neskôr zahrnoval „Fire“ ako súčasť svojho muzikálu z roku 1989 Železný muž , je pripísaný ako docent. Townshend a Brown opäť spolupracovali, keď sa objavili vo filme z roku 1975 Tommy , kde Brown hral The Priest.
 • Brown napísal túto pieseň s organistom skupiny Vincentom Cranom, ktorý zabezpečil aj orchestrálne úpravy.
 • Keď sa táto pieseň ujala, kapela vyrazila na cestu k vyčerpávajúcemu plánu turné. Brali veľa halucinogénov, čo sa stalo problémom, keď sa ich bubeník Vincent Crane stal obeťou kyseliny. Podľa Browna bol Crane bipolárny a potom, čo vysadil svoje lieky, dostali LSD a mal zlú reakciu, ktorá ho priviedla na šesť mesiacov do psychiatrickej liečebne.

  Bubeník Drachen Theaker bol na jeseň, ale nahradil ho tínedžerský Carl Palmer - celkom talent. Crane sa vrátil do stáda, ale Brown hovorí, že odmietol nahrávaciu zmluvu, ktorú ponúkol Clive Davis, ktorá odohnala Palmera a Cranea, ktorí odišli a založili atómový kohút (Palmer neskôr založil Emerson, Lake a Palmer). Brown sa vydal na sériu dobrodružstiev, ale nikdy sa nepriblížil k známej sláve, ktorú dosiahol vďaka svojmu projektu Bláznivý svet.
 • Na slávnom koncerte Mothers Of Invention zo 4. decembra 1971 v kasíne Montreux strieľal do stropu chlapík s horákovou pištoľou a vypukol požiar. Keď hlásateľ Mark Vollman zbadal malý požiar, zažartoval: „Oheň? ... Arthur Brown osobne, dámy a páni!“ Neskôr kasíno vyhorelo na zemi, udalosť dokumentovaná v piesni „ Dym na vode . '
  Eberhard Hasche - Berlín, Nemecko
 • Skupina The Prodigy interpretovala túto pieseň na skladbe „Fire“ z roku 1992, ktorá sa nachádza na ich albume Skúsenosti
  XL
  .
 • Brown dostal nápad na svoju horiacu prilbu po tom, ako vo svojom parížskom hoteli zbadal korunu so sviečkami. V tom čase experimentoval s líčením, kostýmami a inými divadelnými prvkami, a keď si vyskúšal korunku, rozprúdilo to jeho predstavivosť.
 • Táto pieseň bola často pripisovaná piesni „The Crazy World of Arthur Brown“, keď v skutočnosti to bol názov albumu. Umelec je jednoducho Arthur Brown.
 • Akosi skončili na kreditoch tejto piesne ďalší dvaja skladatelia: Michael Finesilver a Peter Ker. Niektoré zdroje uvádzajú, že išlo o súdny spor, v ktorom tvrdili, že ich pieseň „Baby, You're a Long Way Behind“ je príliš podobná piesni „Fire“, ale zdá sa, že o tejto piesni neexistuje žiadny záznam, ktorý by sa nezobrazoval v spisoch spisovateľa. buď pre Finesilver alebo Ker. Spojenie by mohlo byť s umelcom menom Elli (Elli Meyer), ktorý v roku 1967 vydal singel s názvom „Never Mind“, ktorý napísali Finesilver a Ker a predstavil klavír Vincenta Cranea.
 • Ako by ste očakávali od Brownovho divadelného predstavenia, kde miešal chaos s otvoreným ohňom, došlo k incidentom. Jimmy Ryan, ktorý ho v roku 1969 podporil na base, si spomína na koncert v klube Wollman Skating Rink v Central Parku: „Oblečenie si zjednodušil kúzelníckymi róbami, vojnovou farbou a čelenkou/prilbou s horiacou lyrou a boli sme nútení nosiť zaklínadlové plášte a kapucne, ale bola nám odpustená farba na tvár. Začali sme našu show a s malými ťažkosťami sa mi podarilo udržať dĺžku podlahy, splývavý plášť, aby nezasahoval do mojich basových strún.

  Spomínal som, že Arthur rád zapálil hlavu? Keď sme sa preťahovali cez náš tmavý, zdeformovaný orgán, búšenie a pulzujúce basy a bicie, Arthur, vo chvíli kriku, psychotického snenia, zabudol, že som za ním, a hodil jeho ľahšiu, tekutou, planúcu čelenku hore a dozadu, kde spočinul pod mojím plášťom. Díval som sa vtedy na (klávesáka) Paula Glanza a až potom som si uvedomil, čo sa stalo, keď som cítil, ako sa po mojich holých nohách a súkromných častiach plazí červené výstražné teplo (bolo leto - pod plášťom žiadne nohavice). Začal som chrliť štyri písmená v rýchlej paľbe, kričal a skákal po pódiu, pričom som spočiatku vliekol horiacu prilbu so sebou pod plášť a nedokázal som ju vyraziť. Arthur si myslel, že 'predvádzam', absorbovaný jeho šialenou vecou s pekelným ohňom a povzbudzoval ma. Myslel som si, že sa chystám stretnúť skutočného Boha Hellfire a ísť hore v plameňoch ako samovražedný mních, priamo na pódium pred 3500 ľudí! Posádka pódia bola na nej a bežala na mňa s hasiacim prístrojom, ale Murphyho zákon horiacich rób našťastie nezačal. Podarilo sa mi vyskočiť pred zapálením/zapálením a oni namiesto mňa priviedli hadicu. Iróniou bolo, že Arthur išiel ďalej, bez toho, aby si uvedomoval, že je niečo neobvyklé, a povzbudzujúci dav, ktorý pumpoval svojimi dvoma prstami kovové päste do vzduchu, bol ošetrený tým, čo považoval za to, že som posadnutý démonmi a robil som to. horiaci (doslova) psycho pekelný tanec. '

  K ďalšej nehode došlo na koncerte v anglickom Lewese 25. augusta 2007, keď sa oheň v jeho horiacom klobúku rozšíril aj na Browna. Nebol vážne zranený, ale narušilo to výkon.

Zaujímavé Články