Folsom Prison Blues od Johnnyho Casha

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Jedna z jeho prvých piesní, Cash, to prvýkrát zaznamenal pre Sun Records v roku 1956, ale bola to vzrušujúca, elektrická verzia nahraná naživo vo väznici Folsom v Kalifornii 13. januára 1968, ktorá definovala jeho osobnosť mimo zákon. The Naživo z väznice Folsom album mu pomohlo oživiť kariéru - jeho posledným víťazom v rebríčku country hitparád a rebríčkom Top 40 Hot 100 bol album „Understand Your Man“ v roku 1964.

  „Folsom Prison Blues“ bola hitom číslo 1 v krajine po dobu štyroch týždňov a vyvolala veľký záujem o vzpurného Johnnyho Casha, ktorý si z reformy väzenia urobil politickú voľbu a začal pravidelne vystupovať vo väzení, pričom ročne odohral asi 12 predstavení - zadarmo - väčšinou vo Folsome a San Quentine. Cash povedal: „Nevidím nič dobré, čo by vyšlo z väzenia. Vložíš ich do nich ako zvieratá a vytrhneš ich duše a vnútornosti a vypustíš ich ešte horšie, ako vošli. “

  Zastávať sa práv väzňov nie je populárny postoj, ale Cash vystupoval ako šampión pre utláčaných. Jeho ďalší hit, zaznamenaný vo väznici San Quentin, bol vtipný ' Chlapec menom Sue , “čo dokazovalo, že dokáže byť chytrý a zábavný (aspoň pri spievaní slov napísaných Shel Silversteinovou). Cash dostal svoju vlastnú národnú televíznu šou v roku 1969 a stal sa jedným z najobľúbenejších zabávačov svojej doby. Pokiaľ ide o jeho mystiku, jeho dcéra Rosanne neskôr povedala: „Bol to skutočný muž s veľkými chybami a veľkou genialitou a krásou, ale nebol to ten chlap, ktorý by mohol zachrániť teba alebo kohokoľvek iného.“


 • Najslávnejšia veta v tejto piesni „Zastrelil som muža v Rena, aby som sa díval, ako zomiera“, Cash povedal, že napísal: „Snaží sa myslieť na najhorší dôvod zabitia iného človeka“. Dodal: 'Napriek tomu mi to prišlo veľmi ľahké.' Na rad prišiel po zhliadnutí filmu z roku 1951 Vnútri hradieb väznice Folsom počas služby v západnom Nemecku u amerického letectva.
  Julian - Oakland, AR, pre vyššie 2. Citát z Valiaci sa kameň časopis.


 • Táto pieseň je skvelým prípadom, keď text piesne nenabáda ľudí k zabíjaniu. Keď boli texty rapu násilnejšie, mnoho aktivistov tvrdilo, že poslucháči budú napodobňovať piesne, ktoré často podrobne opisujú vraždu. V tejto piesni Cash spieva o chladnokrvnom zabití muža a o 50 rokov neskôr nikto v Rene v dôsledku tejto piesne nezastrelil muža.


 • Texty tejto piesne boli založené na nahrávke z roku 1953 s názvom Crescent City Blues od kapelníka menom Gordon Jenkins s Beverly Maher vo vokáli. Pieseň bola súčasťou albumu s názvom Sedem snov , v ktorom rozprávač opisuje rôzne sny, vrátane tohto, v ktorom sa ocitne pri vedení vlaku. Po podaní žaloby dostal Gordon Jenkins v roku 1969 od Casha mimosúdne vyrovnanie.
 • Toto je prvá pieseň, ktorú Cash predviedol v jeho šou, kde bol zaznamenaný koncert Live From Folsom Prison. Bob Johnston, známy svojou prácou s Bobom Dylanom, produkoval album a zabezpečil uvedenie do väzenia. Podľa Johnsona povedal Cashovi, že „keď pôjde na pódium, povedie to“ a povedzte, kto ste ”, a tak Cash otvoril set tým, čo sa stalo jeho frázou:„ Ahoj, ja som Johnny Cash. “

  Týmito slovami začal každú epizódu svojho televízneho seriálu Johnny Cash Show , ktorá prebiehala v rokoch 1969-1971.


 • V roku 1968 získal Cash cenu Grammy za najlepší country spevácky výkon, Male, za živú verziu.
 • Bezprostredne vplyvní, ale komerčne nešťastní Charlatans predviedli skladbu „Folsom Prison Blues“ na svojom rovnomennom debutovom albume z roku 1969, ktorý bol zároveň ich jediným štúdiovým vydaním.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: