Gangsta's Paradise od Coolia

 • Toto je prepracovanie piesne „Pastime Paradise“ od Stevieho Wondera z roku 1976. Coolioho nápad nebolo použiť Wonderovu pieseň; spevák Larry Sanders - ktorý vystupuje pod umeleckým menom L.V. (Large Variety) - začal na tom pracovať a poslal demo Colliovi, ktorý hľadal pieseň, ktorú by bolo možné nahrať pre film 1995. Nebezpečné mysle .

  V hlavnej úlohe s Michelle Pfeifferovou je film o problémovej škole a výzvach, ktorým čelia študenti a idealistický učiteľ v podaní Pfeiffera. Coolio napísal text, v ktorom vyjadril pocity zúfalstva a opustenosti, ktoré cítia deti v škole, a zaradil ho do stopy, ktorú Sanders vytvoril. Spolu s producentom piesne Davidom Rasheedom pieseň vytvorili aj Coolio a Sanders, pričom háčik zaspieval Sanders.

  Stále museli vyčistiť vzorku od Stevieho Wondera, a to sa ukázalo ako ťažké, pretože odmietol prvú verziu „Gangsta's Paradise“, pretože obsahovala nadávky. Potom, čo Coolio prepísal text, Wonder súhlasil.
 • Keď vyrastal v Comptone v Kalifornii, Coolio sa určite mohol vzťahovať na životný štýl gangsta (rovnako ako spoluautor piesne Larry Sanders, ktorý prežil streľbu), ale hovorí, že pieseň nie je o ňom, ale o deťoch zobrazených v r. Nebezpečné mysle ktorí majú pocit, že nemajú kontrolu nad svojim životom.
 • V roku 1995 to vyhralo Grammy za najlepší rapový sólový výkon.
 • Prvý hit spoločnosti Coolio prišiel o rok skôr s večierkom „Fantastic Voyage“, ktorý sa v USA umiestnil na 3. mieste. Jeho nahrávacia spoločnosť MCA dúfala, že zostane v tomto rytme a vydá pozitívnejšie piesne - keď počuli skľučujúci „Gangsta's Paradise“, báli sa, že by to odcudzilo jeho fanúšikov.

  Pieseň sa prvýkrát objavila na Nebezpečné mysle soundtrack, a keď sa to stalo základom pre marketingovú kampaň filmu - počuť v upútavkách a reklamách na film - MCA vedel, že majú hit na rukách. Pieseň vyšla ako singel a v USA a Veľkej Británii sa umiestnila na prvom mieste a zaradila sa do druhého albumu Coolio, ktorý bol pomenovaný po skladbe.
 • Divný Al Yankovic zaznamenal populárnu paródiu na tento „Amish Paradise“. Coolio mu nedovolil použiť ho a tvrdil, že Al jeho pieseň „znesvätil“. Nakoniec uzavreli mier a spoločne sa objavili na American Music Awards 1996.

  Weird Al nebol jediný, kto pieseň parodoval: „Shepherd's Paradise“ je paródickou verziou od spoločnosti ApologetiX, zatiaľ čo „Algore Paradise“ je paródiou od Paula Shanklina, ktorý satirizuje Al Gora a Billa Clintona.
 • Video malo nový prístup, pričom Coolio sa objavil v dialógu s Michelle Pfeifferovou, ktorá mala charakter učiteľky, ktorú vo filme stvárnila. Použili sa aj scény z filmu, ale pôvodné zábery Coolia boli natočené tak, aby tieto scény integrovali, čím sa z klipu stalo zjednotené dielo, na rozdiel od typického prístupu, akým je prelínanie záberov z koncertu s filmovými klipmi. S fotogenickým Pfeifferom (ktorý sa tiež objavil v obľúbenom gangste Jazva ) vo videu určite pomohla osudu piesne, zatiaľ čo pieseň a vzhľad Coolia vo videu priniesli film k oveľa širšiemu publiku.
 • Prvý riadok tejto piesne pochádza z biblie, žalmu 23: 4: „Áno, aj keď kráčam údolím tieňa smrti, nebudem sa báť zlého: veď ty si so mnou.“

  Zatiaľ čo kráľ David chváli Božiu ochranu ako pastier svojho stáda, Coolio si uvedomuje, že kráča sám vo svojom údolí - prchavom „gangstovom raji“.
 • Stevie Wonder sa pripojila k New York Boys Choir a predviedla túto pieseň s Cooliom a L.V. na Billboard Music Awards 1995, kde získal cenu za singel roka. Bolo potrebné nové aranžmán, aby sa pieseň predĺžila, aby mal Wonder priestor na spievanie, a tak sa Coolio pridal k Steviemu v štúdiu, aby ju pred predstavením vypracoval. Wonder prišiel na pódium zhruba v polovici piesne a vyvolal búrlivé ovácie. Neskôr v predstavení spieval líniu „život v raji gangsta“, zatiaľ čo L.V. uznal originál spievaním „žiť v raji zábavy“.
 • Za 22 rokov to držalo rekord v najdlhšie bežiacom singli číslo 1 v Austrálii, pretože vôbec prvý rebríček ARIA bol uvedený 10. júla 1983. Na tróne sedel 13 týždňov a porazil tak Eminemovho speváka. Stratiť sa , “ktorá na summite zostala 12 týždňov. Cooliovu melódiu si nakoniec uzurpoval Ed Ed Sheeran Tvar teba , “ktorý strávil 15 po sebe nasledujúcich týždňov na zozname v roku 2017.
 • Bola to prvá tvrdá rapová pieseň, ktorá sa dostala na prvé miesto vo Veľkej Británii. Bol to tiež najpredávanejší rapový singel vo Veľkej Británii až do albumu Puff Daddy's Budeš mi chýbať “premiestnil ho o dva roky neskôr.
 • Štrnásť rokov po tom, čo sa táto pieseň prvýkrát objavila v britských hitparádach, sa vrátila do britskej Top 40 v dôsledku Coolia, ktorý sa objavil v sérii 2009. Celebrity Big Brother .


Zaujímavé Články