V Gete od Elvisa Presleyho

 • Táto pieseň je o chudobe, opisuje dieťa, ktoré nedokáže premôcť svoje okolie a prechádza k zločinu, ktorý vedie k jeho smrti. Bola to prvá pieseň, ktorú Elvis nahral so sociálne uvedomelým posolstvom. Zdráhal sa to urobiť, ale vedel, že to bude hit.
 • Napísal to Mac Davis, ktorý vstúpil do siene slávy skladateľov v roku 2006. Na ceremónii Davis vysvetlil: „Je jednoduché vyrastať s malým chlapcom, ktorého otec pracoval s mojím otcom. Žil v časti mesta, ktoré bolo ghettom na ulici. Vyrastal som v Lubbocku v Texase a bolo to geto v každom slova zmysle, ale vtedy sme to slovo nepoužívali. Snažil som sa vymyslieť pieseň s názvom „Začarovaný kruh“, ako sa dieťa narodí, nemá otca a to isté sa deje. Koncom 60. rokov sa slovo „ghetto“ stalo populárnym na označenie chudobných častí mesta. Môj priateľ Freddy Weller, ktorý kedysi hrával na gitare v skupine Paul Revere And The Raiders, mi jedného dňa ukázal lízanie na gitare. Išiel som domov a pohrával som si s tým, napísal som pieseň, zavolal som mu o 4 ráno a zaspieval som mu to. Vedel, že som napísal hit s jeho lízaním, ale tak to chodí. '
 • Davis to napísal ako „V gete (začarovaný kruh)“. RCA Records dostalo Davisovo povolenie zrušiť titulky predtým, ako ich predložili Elvisovi.
 • Davis pre Elvisa napísal niekoľko piesní, ktoré boli použité v jeho filmoch, vrátane piesní „ Trochu menej konverzácie “a„ Vyčistite si vlastný dvor “. Keď sa Elvis vracal a nahrával v Memphise, jeho vedenie sa pýtalo Davisa, či má niečo, čo by mohol použiť. Davis im poslal kazetu s týmto textom a pieseň „Don't Cry Daddy“ ako prvé dve piesne a Elvis obidve nahral.

  V rozhovore pre Songfacts s ​​Macom Davisom povedal príbeh: „Keď sa rozhodli urobiť album V Memphise v American Music s Chips Momanom prišli za mnou, pretože sme mali malý úspech. „Memories“ bola tiež nahrávkou Top 10 a podľa Priscilly sa Elvisovi páčilo moje písanie.

  Chcel počuť viac o mojich veciach, a preto ma požiadali, aby som poslal niekoľko piesní pre tento album Memphis. Mal som 19 piesní. Urobil som z nich kazetu, iba ja a moju gitaru, a poslal som im celú kazetu so všetkým, čo som mal, a prvá pieseň na kazete bola „In The Ghetto“. Práve som to dopísal. A druhá pieseň bola 'Don't Cry Daddy'. Oboch zaznamenali.

  Bolo to pre neho veľké trápenie, keď nahrával „V gete“. Myslím si, že musel bojovať, aby sa z toho dostal ako singel. RCA sa toho bála a plukovník Parker z toho mal strach, ale Elvis tomu veril a chcel, aby ho brali vážne. Chcel urobiť pieseň, ktorá niečo hovorí.

  Bol to jeden z mojich hrdých momentov, jeden z mojich najvzrušujúcejších momentov, pretože som nevedel, či tú pieseň niekto niekedy prestrihne. V tej dobe to bolo kontroverzné. “
 • V Amerike to bol Elvisov prvý hit Top 10 za štyri roky (pieseň „Crying In The Chapel“ sa v roku 1965 dostala tiež na #3).
 • Ak by to Elvis odmietol, pieseň by putovala Rosie Grierovej, ministerke a bývalej futbalistke.
 • Memphis bol Elvisovým rodným mestom. Bolo to prvýkrát, čo tam nahrával od roku 1956. Toto bolo prvé vydanie z týchto relácií.
 • V roku 2007 Elvisova dcéra Lisa Marie Presley nahrala skladby, ktoré boli zložené podľa pôvodnej verzie Elvisa, aby vytvorili duet s touto piesňou - podobne ako to urobila Natalie Cole s piesňou svojho otca „Nezabudnuteľné“. Časť výťažku z predaja piesne išla na prospech obetí hurikánu Katrina.
 • V rámci série reedícií piesní Elvisa vo Veľkej Británii v roku 2007 sa toto zaradilo do britského rebríčka na 15. mieste.
 • Elvisov priateľ Marty Lacker ho vyzval, aby nahral v Memphise, a spojil ho s producentom Chipsom Momanom.

  „Elvis váhal s tým, či sa má stať v gete,“ povedal Lacker Zlatá baňa časopis. „Plukovník Parker mu vždy vŕtal v hlave:„ Nerob piesne so správami. Ak robíte pieseň posolstva, je to ako zaujať politickú stránku. Nech už sa postavíte na ktorúkoľvek stranu, urazíte ostatných. Bol som v riadiacej miestnosti potom, čo Elvis a hudobníci trochu pracovali na „In The Ghetto“. Povedal: „Pozri, nemyslím si, že by som mal robiť túto pieseň“. Povedal som: „Elvis, ak niekedy budeš robiť takú pieseň, toto je tá“. Pozrel sa na Chipsa a Chips povedal: „Toto je úspešný rekord. Ale poviem ti, čo ak nechceš, môžem dostať pieseň? ' Elvis nežmurkol. Povedal: „Nie, urobím to.“
 • Jednou zo záložných speváčok na tejto skladbe bola Donna Jean Thatcherová, ktorá sa o niekoľko rokov neskôr vydala za Keitha Godchauxa a stala sa jedinou ženskou členkou skupiny Grateful Dead. Ona a ďalšie speváčky - Jeanie Greene a sestry Mary a Ginger Holliday - začali v Muscle Shoals v Alabame a pracovali na stretnutiach ako Percy Sledge a Ray Stevens.
 • Dolly Parton, Elvisova spolužiačka z RCA, nahrala verziu pre svoj štvrtý sólový album, Môj chlapec z Blue Ridge Mountain . To sa dostalo na #50 v rebríčku Country.

Zaujímavé Články