Duch Toma Joada od Brucea Springsteena

 • Tom Joad je postava z románu Johna Steinbecka Ovocie hnevu . Blízko konca príbehu Tom prednesie svoju slávnu reč „Budem tam“, ktorá je zaznamenaná aj v textoch. Ide o to, že duch Toma Joada, ducha spolupráce ako komunity, zvíťazí v časoch veľkej nespravodlivosti (policajná brutalita, ekonomická korupcia atď.).


 • Duch Toma Joada je akustický album. Springsteen to zverejnil s veľmi malou publicitou.
 • Springsteen to napísal ako rockovú pieseň na dokončenie roku 1995 Najväčšie hity album. Výsledok sa mu nepáčil, odložil ho a o niekoľko mesiacov použil na svojom akustickom albume.


 • Album sa zameriava na rozprávanie príbehov. Hudba je minimálna a jednoducho podporuje príbehy.
 • Springsteen to prvýkrát predviedol na benefičnom koncerte Neila Younga Bridge School v roku 1995.


 • Na reunion turné E Street Band v roku 1999 to Springsteen zvyčajne zahral asi dve hodiny. Mnoho fanúšikov využilo príležitosť a dalo si prestávku v kúpeľni alebo pivo.
 • Springsteen to predviedol na udeľovaní cien Grammy v roku 1997.
 • Rage Against The Machine to nahrali v roku 1997 a vydali to ako singel. Ich verzia dosiahla #35 v rebríčku Mainstream Rock Tracks a #34 v rebríčku Modern Rock Tracks. Objavilo sa to aj na albume z roku 2000 Odpadlíci .
 • V roku 2008 sa gitarista Rage Against The Machine Tom Morello pridal k Springsteenovi a E Street Bandu na pódiu v Anaheime a predviedol elektrifikovanú verziu piesne. O päť rokov neskôr zaznamenal Springsteen v Los Angeles úplnú prestavbu, deň pred cestou do Austrálie na nohu tejto krajiny. Prehliadka búracieho plesu . Táto verzia, ktorá uvádzala Morella na gitare a speve, bola zaradená na jeho album z roku 2014 Veľké nádeje . 'Nie som náhodný fanúšik Bruce Springsteena - som veľký fanúšik Bruce Springsteena,' povedal Morello. Valiaci sa kameň . 'And' The Ghost of Tom Joad 'je jednou z jeho najlepších piesní. Zarezáva to do jadra jeho spisu o sociálnej spravodlivosti. Táto verzia začína ako žalostná balada, ktorá pôsobí ako nárek, a stáva sa plnohodnotným rockerom, ktorý sa cíti ako hrozba. '
 • V rozhovore s korešpondentkou NPR Ann Powersovou povedal Bruce Veľké nádeje verzia piesne bola jeho „pôvodnou realizáciou“. Vysvetlil: „Pôvodne som to napísal ako rockovú pieseň pre E Street Band a celkom sme to nedotiahli, čo viedlo k Duch Toma Joada akustický album, ale vždy som mal na mysli, že to bol jeho počiatok. Tak to bolo pôvodne koncipované, a tak sme sa s tým začali pohrávať na pódiu. Vymyslel som jeho verziu a potom Tom vošiel jednu noc a len rozložil hranice veci a zmenil ju na niečo iné. “
 • Springsteen priznal v rozhovore pre rok 2014 s The New York Times že nečítal Ovocie hnevupo pustil Duch Toma Joada .


Zaujímavé Články