Gimme Shelter od The Rolling Stones

 • Ide o vtedajšie politické a sociálne nepokoje. Bola vojna vo Vietname, rasové nepokoje a Charles Manson. Mick Jagger spieva o potrebe úkrytu pred touto „búrkou“.
 • Väčšinu z tejto piesne napísal Keith Richards. Otvor brnkal na elektricko-akustickú gitaru podľa vzoru obľúbeného Chucka Berryho.
 • Merry Clayton je speváčka. Je gospelovou speváčkou, ktorá urobila záložné vokály pre niekoľkých umelcov, vrátane Raya Charlesa. Pravidelne hrala v televíznej šou 80. rokov Cagney a Lacey , a vo filme si zahral slúžku Slúžka na objednávku .

  Clayton je uvedený vo filme 2013 20 stôp od slávy , kde hovorí o svojom vzhľade v tejto piesni. The Stones nahrávali neskoro v noci v Los Angeles, keď sa rozhodli použiť speváčku na spievanie s Jaggerom na trati. Claytonová, ktorá bola v tom čase tehotná, zavolala a bola vyzdvihnutá na sedenie. Ukázala sa s natáčkami vo vlasoch, oblečená v hodvábnom pyžame a Jagger jej vysvetlil, že spieva: „Znásilnenie, vražda, je to len strela.“

  Prevzala si líniu a potom sa rozhodla, že ich pri ďalšom zábere „vyhodí z tejto miestnosti“. Tentoraz predniesla mrazivý vokál o oktávu vyššie a hlas jej praskal pri „vražde“. Toto je možné počuť zhruba o 3:04 a v pozadí môžete počuť zapôsobiť na Micka Jaggera, ktorý hovorí „Hej!“
 • Rolling Stones nevydali túto pieseň ako singel, takže sa nikdy nedostali do hitparády. Merry Clayton, ktorá spievala zálohu na trati, nahrala svoju vlastnú verziu piesne, ktorá bola vydaná ako singel, čím sa v lete 1970 stala #73 USA.
 • Jagger: „Táto pieseň bola napísaná počas vojny vo Vietname, a je teda do značnej miery o vedomí, že vojna je vždy prítomná; v tom čase to bolo v živote veľmi prítomné. Mary Clayton, ktorá robila sprievodné vokály, bola speváčkou v pozadí, ktorá bola známa jednému z producentov. Zrazu sme chceli, aby niekto spieval uprostred noci. A ona bola okolo. Prišla so svojimi natáčkami, priamo z postele, a musela zaspievať túto skutočne zvláštnu lyriku. Bolo to pre ňu trochu zvláštne - pre niekoho, kto by uprostred noci spieval tento jeden verš, by bolo zvláštne. Bola skvelá. '
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • „Gimme Shelter“ je názov filmu, ktorý dokumentoval turné The Stones 1969, vrátane koncertu Altamont, kde fanúšika bodla ochranka Hells Angels. Film bol rýchlo prepustený v roku 1970, aby vyšiel pred dokumentárnym filmom Woodstock. Na video bolo vydané v roku 1992 a v kinách bolo v roku 2000 znovu vydané k 30. výročiu. George Lucas z Hviezdne vojny sláva bola pre štáb filmu.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Stones to zaznamenali pomocou starých, opotrebovaných zosilňovačov Triumph, aby získali výrazný zvuk.
 • Keith Richards na tejto skladbe premazal vrstvy gitár, a preto je náročné hrať naživo. Povedal Valiaci sa kameň : „Ten začiatok je taký desivý, niekedy na štadióne počujete ozveny. Nikdy som si nie istý, či som ten správny zväzok. '
 • O tom sa postarali bábiky Goo Goo, Grand Funk Railroad a Sisters of Mercy (ktoré si prehodili miesta medzi slovami „bozk“ a „výstrel“ - „Vojna, deti, už je to len bozk“ a „Láska, sestra“ , je to len na výstrel '). Patti Smith ju nahrala pre svoj album z roku 2007 Dvanásť .
  Christopher - Viedeň, Rakúsko
 • Režisér Martin Scorsese, víťaz ceny Akadémie, použil túto pieseň v troch zo svojich filmov: Goodfellas , kasíno a The Departed .
  Matthew - Hawthorne, New Jersey
 • Vo svojich spomienkach to uviedol Keith Richards Život (2010): „Napísal som„ Gimmie Shelter “v búrlivý deň, keď som sedel v byte Roberta Frasera na Mount Street. Anita (Pallenberg) strieľala Výkon v tej dobe, nie ďaleko ... Bol to len hrozný deň-a búrka. Sedel som tam na Mount Street a nad Londýnom bola taká neuveriteľná búrka, tak som sa dostal do toho režimu, len som sa pozeral von z Robertovho okna a díval sa na všetkých týchto ľudí, ktorým ich dáždniky vyleteli z rúk a bežali ako čert. A táto myšlienka ma napadla ... Moja myšlienka bola búrkou v mysliach iných ľudí, nie v mojej. Stalo sa to náhodou. “
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Francúzsky filmár Michel Gondry, ktorý by zaň získal Oscara Nekonečná slnečná žiara nepoškvrnenej mysle v roku 2004 nakrútil v roku 1998 videoklip k tejto piesni s Bradom Renfom ako týraným mladistvým, ktorý ide na útek so svojim bratom.

Zaujímavé Články