Highway Star od Deep Purple

 • Tento adrenalínový rocker je o mužovi a jeho láske k vysoko výkonnému autu, ktoré podľa neho dokáže predbehnúť čokoľvek iné na ceste. Vytvoril subžáner známy ako „speed metal“, divíziu heavy metalu, ktorú neskôr spopularizovali kapely ako Motörhead a Metallica. Pieseň je zodpovedná za mnoho lístkov na prekročenie rýchlosti.
 • Podľa basgitaristu Deep Purple Rogera Glovera skupina napísala 'Highway Star' vo svojom zájazdovom autobuse cestou na koncert v Portsmouth Guildhall (vo Veľkej Británii) 13. septembra 1971, kde pieseň debutovali. Napísali to, pretože im začínalo vadiť prvé číslo „Speed ​​King“; 'Highway Star' sa od toho bodu stal ich otváračom. Pieseň sa vyvinula prostredníctvom živých vystúpení a bola nahraná pre Hlava stroja album v decembri 1971.
 • Toto je jedna z najznámejších rockových piesní zameraných na šoférovanie, a to spolu s piesňou Born To Be Wild od Steppenwolf a Radar Love od Golden Earring.
 • Gitarové sólo Ritchieho Blackmorea na tejto skladbe bolo zaradené na 15. miesto Gitarový svet v roku 2008 zoznam 100 najlepších gitarových sól. V čísle Blackmore vysvetlil, ako to urobil: „Túto poznámku som napísal asi týždeň predtým, ako sme ju zaznamenali. Chcel som, aby to znelo ako niekto, kto jazdí v rýchlom aute, aby to bola jedna z piesní, ktoré by ste počúvali pri prekročení rýchlosti. A chcel som veľmi jasný Bachov zvuk, a preto som ho napísal - a prečo som hral tie veľmi rigidné arpeggia v celom tom veľmi známom Bachovom postupe - Dm, Gm, Cmaj, Amaj. '
 • Toto je úvodná skladba Hlava stroja , album nahratý vo švajčiarskom Montreux, ale nie tam, kde zamýšľali. Deep Purple chceli nahrať na koncertnom mieste, aby získali akustiku živého vystúpenia, a tak si rezervovali kasíno Montreux. Deň potom, čo dorazili do Švajčiarska, si Frank Zappa zahral v kasíne. Deep Purple bola v publiku a videla, ako sa miesto rozsvieti - doslova. Niekto vystrelil svetlicu do stropu, ktorá mohla vystreliť a zapáliť drevenú budovu. Všetci bezpečne vystúpili, ale kasíno zhorelo do tla. Nakoniec použili Grand Hotel, v ktorom bývali, ako štúdio, pričom na nahrávanie použili mobilný kamión Rolling Stones (s touto jednotkou, 16-pásmovým štúdiom na kolesách, plánovali celý čas nahrávať, ale oni skončilo to s parkovaním mimo hotela namiesto kasína).

  Kapela prijala túto poruchu a improvizovala, aby získala kvalitný zvuk nastavením v rôznych miestnostiach a na chodbách. Nakoniec dosiahli svoj cieľ zachytiť ich drsný živý zvuk na pásku. Album padol ako jeden z najlepších v histórii hard rocku, najpozoruhodnejší pre Dym na vode “, ktorý rozpráva príbeh o ich dobrodružstve v Montreux.
 • V Amerike to vyšlo ako singel v roku 1972, ale nedostalo sa na graf. The Hlava stroja Zdá sa, že tam album ubehol, ale v máji 1973 bola skladba „Smoke On The Water“ vydaná ako singel, 14 mesiacov po vydaní albumu. Táto pieseň sa ujala, vyšplhala sa na 4. miesto a stala sa bona fide rockovou klasikou.
 • Toto bolo uvedené v niekoľkých epizódach seriálu To je show 70. rokov . Bol tiež použitý vo filmoch Vlk (2004) a Omámený a zmätený (1993).
 • Podľa zvykov v tej dobe je táto pieseň pripísaná všetkým piatim členom kapely: Ritchie Blackmore, Ian Gillan, Ian Paice, Jon Lord a Roger Glover.
 • The Hlava stroja album sa končí ďalšou rýchlou piesňou „Space Truckin“, ale tá sa odohráva v Mliečnej ceste, kde tancujú okolo Borealice.

Zaujímavé Články