Dovolenka v Kambodži od Dead Kennedys

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Táto pieseň sa zameriava na privilegovaných amerických vysokoškolákov, ktorí nevedia, aké dobré to majú. Sekundárnym cieľom je americká vláda, ktorá nerobila nič, aby zastavila genocídu v Kambodži, kde bol pri moci Pol Pot.

  Spevák Jello Biafra v piesni oslovuje dieťa, ktoré má za sebou nejakú vysokú školu a myslí si, že sa zobudilo. Uhádne, čo toto dieťa skutočne potrebuje, je dovolenka v Kambodži, kde môže zistiť, aké to je byť prenasledovaný a zotročený.


 • Pri živom hraní tejto piesne by sa Biafra správal ako nemé americké dieťa, ktoré náhle skončí v Kambodži a bude zastrelené. Mal javiskový tréning, ktorý využil v Dead Kennedys.


 • Toto je jedna z mála skladieb od Dead Kennedys, ktorú napísala celá kapela – väčšinu zložil výhradne Biafra. V rozhovore pre Songfacts s ​​Biafrou z roku 2013 povedal, že je to stále jeho obľúbená pieseň, a vysvetlil, ako sa to dalo dokopy:

  „Pôvodná „Holiday in Cambodia“ je skôr priam punková pieseň. Vtedy sme ich nazývali 'motorové píly', 'chainsaw punk' podľa piesne Ramones ('Chainsaw'). Ostatným chlapcom sa to nepáčilo. Nechceli to hrať. Zlomilo mi to srdce, bol som zdrvený, nikdy predtým mi to neurobili. A potom Klaus (Flouride - basgitarista) začal vŕtať v tom, čo sa stalo tou charakteristickou basovou linkou. Pomyslel som si: 'Hej, počkaj chvíľu. To je v pohode. Čo by sa stalo, keby sme vymazali všetko z mojej piesne „Holiday in Cambodia“ – verš, refrén, most – ale použili by sme to ako pôvodný koreňový rytmus?

  Vlastne sme mali trojakordový refrén a kobylku, ktoré vyšli z originálu, a potom sme si vymenili verš. Nakoniec Ray (gitarista East Bay Ray) prišiel s gitarovým partom, keď vstúpil do piesne. Chvíľu to trvalo; ani sme to nehrali na našom prvom vystúpení, hoci sme vedeli, že to máme pod palcom. Bola to pekná hlavná pieseň, ktorá ma prinútila rozhodnúť sa, že by som mal zostať pri týchto chlapcoch a mohlo sa to zmeniť na niečo naozaj nezvyčajné, pretože som hrával aj s inými ľuďmi.

  Predtým, ako sme hrali, som sa vrátil z kúpeľne a vrátil som sa do Rayovej garáže a počul som to lízanie a povedal som si: 'Jo!' A Ray mi povedal, že keď bol dieťa, videl Pink Floyd so Sydom Barrettom vo Winterlande, a ja som si to všimol. Takže keď som sa snažil dostať niečo, čo by som dal na vrchol Klausovho riffu, stále som sa snažil, aby to tam pasovalo, pasovalo tam a pasovalo tam, a nakoniec sa to objavilo.“


 • Riadok „Si hviezdny brucho“ je odkazom na postavu Dr. Seussa v jeho príbehu The Sneetches . >> Kredit na návrh :
  Tina - Boise, ID
 • „Holiday In Cambodia“ je jednou z najpopulárnejších piesní od Dead Kennedys, ale spôsobila množstvo kontroverzií a nepokojov medzi Jello Biafrom a ostatnými členmi kapely. Koncom 90. rokov požiadala odevná spoločnosť Levi's o povolenie použiť pieseň v reklame pre Dockers; hoci ostatní členovia kapely boli s používaním piesne v poriadku, Jello odmietol s odvolaním sa na svoj protikorporátny postoj a to, čo považoval za neférové ​​pracovné praktiky Leviho. To viedlo k tomu, že ho zvyšok kapely žaloval za nezaplatené tantiémy, čo nakoniec viedlo k tomu, že Jello stratil všetky vydavateľské práva na katalóg DK. Reklama sa nakoniec odvysielala s použitím piesne Pretenders – ukazovala chlapíka, ako chytí myš a dá ju do klietky, keď to jeho priateľke prišlo ľúto. >> Kredit na návrh :
  Alex - New Orleans, LA


Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: