Hotel California od Eagles

 • Túto pieseň napísali Don Felder, Glenn Frey a Don Henley a je o materializme a nadbytku. Ako nastavenie sa používa Kalifornia, ale môže sa týkať kdekoľvek v Amerike. Don Henley v Londýne Denná pošta 9. novembra 2007 povedal: „Niektoré divšie interpretácie tejto piesne boli úžasné. Skutočne išlo o excesy americkej kultúry a určitých dievčat, ktoré sme poznali. Ale bolo to aj o neľahkej rovnováhe medzi umením a obchodom. “

  25. novembra 2007 sa Henley objavil v televíznej spravodajskej relácii 60 minút , kde mu bolo povedané: „Každý chce vedieť, čo táto pieseň znamená.“ Henley odpovedal: „Viem, je to také nudné. Je to pieseň o temnom podbrušku Amerického sna a o prebytku v Amerike, o ktorom sme niečo vedeli. '

  V roku 2013 ponúkol ešte ďalší výklad História orlov dokumentárny film: „Je to pieseň o ceste od neviny k zážitku.“
 • Na Kaliforniu sa tu pozerá z pohľadu outsidera. Bernie Leadon bol v tom čase jediným členom kapely, ktorý pochádzal zo štátu (Timothy B. Schmit, ktorý sa pridal v roku 1977, bol tiež z Kalifornie). Joe Walsh pochádzal z New Jersey; Randy Meisner z Nebrasky; Don Henley bol z Texasu; Glenn Frey pochádzal z Detroitu a Don Felder z Floridy. V našom rozhovore s Donom Felderom vysvetlil: „Keď idete v noci v Los Angeles, môžete vidieť žiaru energie a svetlá Hollywoodu a Los Angeles na 100 míľ von v púšti. A na obzore, keď idete dovnútra, všetky tieto obrázky sa vám začnú vynárať v mysli z propagandy a reklamy, ktorú ste o Kalifornii zažili. Inými slovami, vašou mysľou začnú behať filmové hviezdy, hviezdy na Hollywood Boulevard, pláže, bikiny, palmy, všetky tie obrázky, ktoré vidíte a na ktoré ľudia myslia, keď myslia na Kaliforniu. Ty to očakávaš. To je všetko, čo vieš o Kalifornii. “

  Don Henley to vyjadril takto: „Všetci sme boli deťmi strednej triedy zo Stredozápadu. Hotel California bol naším výkladom o vysokom živote v Los Angeles. “
 • V roku 1977 získal Grammy za rekord roka. Kapela sa nedostala k prevzatiu ceny, pretože Don Henley neveril v súťaže. Timothy B. Schmit sa práve pridal k skupine a hovorí, že obrad sledovali v televízii, keď skúšali.
 • Don Felder prišiel s hudobným nápadom tejto piesne. Podľa jeho knihy Nebo a peklo: Môj život v Orloch , na tento nápad prišiel pri hraní na pláži. Mal postupnosť akordov a základné gitarové skladby, ktoré hral pre Don Henley a Glenn Frey, ktorí pomohli dokončiť pieseň, pričom Henley pridal text.

  Felder hovorí, že pieseň nahrali asi rok potom, čo urobil pôvodné demo, a v relácii začal na konci improvizovať gitarový part. Henley ho zastavil a požadoval, aby to urobil presne ako demo, a tak musel zavolať svojej manželke a nechať jej prehrať kazetové demo cez telefón, aby si Felder spomenul, čo hral.
 • Texty „Teplý zápach kolitíd“ sa často interpretujú ako sexuálny slang alebo odkaz na marihuanu. Keď sme sa Don Feldera opýtali na termín, povedal: „Kolitída je rastlina, ktorá rastie v púšti, ktorá kvitne v noci, a má tento štipľavý, takmer funky zápach. Don Henley prišiel s mnohými textami tejto piesne a prišiel s kolitami. '

  Eagles sa pri písaní piesní zamerali na plný zmyslový zážitok. Felder dodáva: „Keď sa pokúšame písať texty, pokúšame sa písať texty, ktoré sa dotýkajú viacerých zmyslov, vecí, ktoré môžete vidieť, cítiť, ochutnať, počuť. „Počul som zvon misie,“ vieš, alebo „teplý zápach kolitíd“, ako hovorí o tom, že dokážeš niečo prepojiť prostredníctvom svojho čuchu. Len také veci. Takže odtiaľto pochádza „kolitída“. '
 • Toto bolo zaznamenané na troch rôznych sedeniach, kým Eagles nedostali požadovanú verziu. Najväčším problémom bolo nájsť ten správny kľúč pre Henleyho vokál.
 • Glenn Frey prirovnal túto pieseň k epizóde z Zóna súmraku , kde to skáče z jednej scény na druhú a nemusí to dávať zmysel. Povedal, že úspech piesne pochádza od publika, ktoré si v mysli na základe obrázkov vytvára príbehy.
 • Veta „Pichnú ju oceľovými nožmi, ale zviera nevedia zabiť“ je odkazom na Steelyho Dana. Kapely zdieľali rovnakého manažéra (Irving Azoff) a mali medzi sebou priateľskú rivalitu. Rok predtým Steely Dan zaradil do radu pieseň „Všetko, čo ste urobili“, pieseň „Turn up the Eagles, theighbor’s listening“.
 • Don Felder a Joe Walsh spolu hrali na gitarových sólach a vytvárali textúrovaný zvuk.
 • Text piesne bol dodaný s albumom. Niektorí poslucháči si mysleli, že riadok „Ona má Mercedes Bends“ je preklepom „Mercedes Benz“, pretože si neuvedomili, že tento riadok je slovnou hračkou.
 • Glenn Frey: „Tento záznam skúma podbruško úspechu, temnú stránku raja. To bolo niečo, čo sme vtedy v Los Angeles zažívali. Tak sa to stalo akousi metaforou pre celý svet a pre všetko, čo poznáte. A práve sme sa rozhodli urobiť z toho hotel California. Takže s mikrokozmom všetkého ostatného, ​​čo sa deje okolo nás. '
  Moomin - Londýn, Anglicko
 • Keď sa Eagles v roku 1994 opäť dali dohromady, nahrali živú, akustickú verziu tejto piesne pre špeciál MTV, ktorý bol zahrnutý v ich albume. Peklo zamrzne . Don Felder prišiel s novým gitarovým introm pre túto verziu v deň, keď ju nahrali, a napriek tomu, že nevyšla ako singel, získala veľa podnetov na hranie, pomohla albumu dostať sa na prvé miesto v hitparádach už prvý týždeň, kedy bol vydaný. nominovaný na Grammy za najlepší rockový výkon dua alebo skupiny s vokálom, čo je kategória predstavená v roku 1980, keď Eagles vyhrali s piesňou „Heartache Tonight“.

  Felder mal nejaké hovädzie mäso o tom, ako boli kredity uvedené v tejto novej verzii - pôvodný singel mal skladateľov ako „Don Felder, Don Henley a Glenn Frey“, čo znamená, že väčšinu piesne napísal Felder a najmenej Frey. O novú verziu sa zaslúžili „Don Henley, Glenn Frey a Don Felder“. Felder tvrdí, že Henley a Frey do novej verzie nepridali nič originálne a že toto bola jednoducho presilovka. Feldera vyhodili z kapely v roku 2001 po tom, ako spochybnil platby a licenčné poplatky.
 • Všetkých sedem minulých a súčasných členov Eagles to predviedlo v roku 1998, keď boli uvedení do Rokenrolovej siene slávy.
 • Hotel na obale albumu je hotel Beverly Hills, známy ako Ružový palác. Často ho navštevujú hollywoodske hviezdy. Fotografiu urobili fotografi David Alexander a John Kosh, ktorí sedeli v zberači čerešní asi 60 stôp nad bulvárom Sunset, aby získali záber na hotel pri západe slnka z výšky nad stromami. Rušná prevádzka z neho urobila strašný zážitok.
 • Aj keď je dobre známe, že Hotel California je vlastne metafora, o „skutočnom“ hoteli California existuje niekoľko podivných internetových teórií a mestských legiend. Niektoré obsahujú návrhy, že išlo o starý kostol prevzatý ctiteľmi diabla, psychiatrickú liečebňu, hostinec prevádzkovaný ľudožrútmi alebo sídlo Aleistera Crowleyho v Škótsku. Dokonca sa navrhlo, že „hotel California“ je sídlo Playboy Mansion.
  Adam - Dewsbury, Anglicko
 • Hudba mohla byť inšpirovaná piesňou Jethro Tull z roku 1969 'We Used to Know' z ich albumu Postaviť sa . Priebeh akordu je takmer identický a kapely spolu koncertovali, kým Eagles nenahrali „Hotel California“. V rozhovore pre rozhlasové stanice BBC frontman Jethro Tull Ian Anderson so smiechom povedal, že stále čaká na honoráre. V rozhovore s Ian Andersonom pre Songfacts dáva jasne najavo, že nepovažuje 'Hotel California' za požičiavanie si niečoho zo svojej piesne: 'Je ťažké nájsť akordovú sekvenciu, ktorá nebola použitá a nebola zameranie mnohých hudobných skladieb. Je to harmonický postup, je takmer matematická istota, že s rovnakou vecou sa stretnete skôr alebo neskôr, ak budete sedieť a brnkať na niekoľko akordov na gitare. K môjmu pohľadu na to určite nie je žiadna horkosť ani pocit plagiátorstva, aj keď niekedy žartom odkazujem na to, aby som to prijal ako druh pocty. '
 • Potom, čo Don Henley prišiel s názvom, bola pre album vypracovaná téma. Don Felder nám povedal, ako do toho zapadajú niektoré ďalšie piesne: „Keď prídete do LA a máte za sebou prvých pár hitov, stanete sa„ New Kid In Town “a potom s väčším úspechom budete žiť„ Life In The “ Fast Lane, “a začnete premýšľať, či všetok ten čas, ktorý ste strávili v baroch, bol iba„ premrhaný čas “. Takže všetky tieto ďalšie nápady na piesne vychádzali z tohto konceptu, keď bol položený základ pre „Hotel California“. Bol to skutočne bystrý titul. '
 • Don Felder: „Práve som si prenajal tento dom na pláži v Malibu, myslím, že to bolo okolo roku 74 alebo 75. Pamätám si, ako som vo veľkolepý júlový deň sedel v obývačke so všetkými dverami dokorán. Mal som túto akustickú 12-strunovú strunu a začal som sa ňou pohrávať a tie akordy Hotela Kalifornia sa akosi rozlievali. Z času na čas sa zdá, že je to časť vesmíru a niečo veľké vám len tak klape v lone. “
  Kameň - Libertyville, IL
 • Alternatívnou interpretáciou významu textu je, že pieseň je opisom cesty od Need to Love a Manželstvo k rozvodu a v konečnom dôsledku k nemožnosti znovu získať život a šťastie v stave pred rozvodom.

  Cestovateľ spočiatku pociťuje potrebu vzťahu („Hlava sa mi zhoršila a zrak sa mi zhoršil, musel som sa na noc zastaviť“). Cestovateľ stretne svoju lásku a vydá sa („Tam stála vo dverách. Počul som zvon misie“). Manželský záväzok otvára možnosť šťastia, ale aj cestovateľ si je vedomý a zraniteľný voči možnosti silného nešťastia („A myslel som si, že to môže byť nebo alebo peklo“)

  Manželstvo sa bohužiaľ rozpadá a jeho láska je posadnutá peniazmi („Jej myseľ je zvrátená Tiffany“), kde Tiffany označuje veľmi drahý klenotnícky obchod Tiffany & Co. Pri rozvode dochádza k rozdeleniu majetku - dostala Mercedes Benz. Po rozchode, keď ju vidí s akýmikoľvek chlapmi, ho ubezpečuje, že pekné a pekné chlapci sú len priatelia. V tomto novom svete singlu tancujú ostatní nezvestní, ktorí tancujú, na nádvorí života. Spravidla sa delia na dve skupiny: Sú ľudia, ktorí nevedia prestať hovoriť o svojom bývalom manželovi („Niektorí tancujú na zapamätanie“) a sú takí, ktorí nevedia povedať nič o svojom minulom manželstve („Niektorí tancujú zabudni ').

  Teraz v tomto svete rozvodu túži po návrate stavu rozvedeného šťastia („Zavolal som kapitána, prosím, prines mi moje víno“), ale zisťuje, že jeho šťastie je teraz neodvolateľne v minulosti („My nemal som tu toho ducha od roku 1969 ').

  Hlboko do scény po rozvode so „zrkadlami na strope, ružovým šampanským na ľade“ sa mu pripomína, že „tu sme všetci len väzni, svojho vlastného zariadenia“. On a ďalší chcú, aby sa táto rozvodová nočná mora skončila, ale - „bodajú ju oceľovými nožmi, ale zviera nevedia zabiť.“ Teraz, frustrovaný, spanikári a beží ku dverám. Musel som nájsť priechod späť na miesto, kde som bol predtým „Je však vychovaný krátko, keď ho nočný muž informuje, že„ Pokladňu môžete kedykoľvek zmeniť (spáchať samovraždu), ale nikdy nemôžete odísť ”(staňte sa pred- rozvedeny).

  V piesni sú dva refrény a každý spomína „Hotel California“. V čase, keď bola pieseň napísaná, mala Kalifornia najväčšiu rozvodovosť v krajine. Každý refrén má riadky, ktoré si pamätajú jeho minulé manželstvo („Také krásne miesto“) a jeho bývalého milenca („Taká krásna tvár“). Prvý zbor naznačuje, že rozvodov môže byť vždy viac („V hoteli California je veľa priestoru, kedykoľvek počas roka ho nájdete tu“). Druhý zbor poukazuje na to, že ako súčasť rozvodu si vždy „prinesiete svoje alibi“.
  David - Redwood City, CA
 • The Hotel California album je #37 na albume Valiaci sa kameň zoznam 500 najlepších albumov všetkých čias. Podľa časopisu Don Henley povedal, že skupina hľadá honosnú dokonalú pieseň. Eagles strávili osem mesiacov v štúdiu leštením jeden za druhým. Henley tiež povedal: „Práve sme sa zavreli. Mali sme chladničku, pingpongový stôl, kolieskové korčule a niekoľko detských postieľok. Vstúpili by sme a zostali by sme dva alebo tri dni v kuse. “
  Ray - Stockton, New Jersey
 • Podľa prieskumu predloženého čitateľom pre Gitarový svet gitarové sólo tejto piesne je podľa časopisu #8 zo 100.
  Romeo - Belo Horizonte, Brazília
 • Don Felder povedal Gibsonovi o svojom príspevku k tejto trati. „Myslel som si, že je skutočne jedinečný a odlišný od všetkého, čo bolo kedy napísané. Orli smerovali konvenčným country-rockovým smerom. Bol som pridaný do kapely kvôli svojej elektrickej gitare, schopnosti slide-electric a pomôcť im zmeniť sa na rockovo-rollovú skupinu. Písal som silnejšie gitarové skladby, ktoré používali elektrickú gitaru ako „Victim of Love“ a „Hotel California“. Keď som prišiel s postupom „Hotel California“, vedel som, že je jedinečný, ale nevedel som, či je vhodný pre orly. Bolo to akési reggae, takmer abstraktná gitarová časť toho, čo sa vtedy hovorilo v rádiu.

  Keď som písal pre Hotel California Album, pracoval som na 4-skladbovej skladbe TEAC v plážovom dome v Malibu a nápady som dával na pásku. Potom som urobil kópie kaziet a dal som ich [Donovi] Henleymu, [Glennovi] Freyovi, Walshovi a [Randy] Meisnerovi. Henley mi zavolal, že sa mu veľmi páči mexické bolero, mexická reggae pieseň. Presne som vedel, ktorú stopu má na mysli. Don prišiel so skvelou lyrickou koncepciou piesne. '
 • Nasledoval album „New Kid in Town“ ako druhý singel z albumu. Nebolo pochýb o zásluhách piesne ako albumovej skladby, ale o jej vydaní ako ojedinelom vzdore. Don Felder nám povedal: „Keď sme konečne dokončili celý album, nahrávacia spoločnosť búchala na dvere a snažila sa dostať dovnútra a získať túto nahrávku, pretože ju chceli vydať. Boli sme asi štyri mesiace po dodaní nášho záznamu podľa našej zmluvy. Nakoniec sme teda nechali nahrávaciu spoločnosť. Vstúpia exekútori a mali sme pre nich tento playback v nahrávacom závode tu v Los Angeles. A potom, čo hrala pieseň „Hotel California“, sa Henley otočil a povedal: „To bude náš singel.“

  V 70. rokoch mal formát AM, na ktorý sme sa skutočne snažili, konkrétny vzorec; tvoja pieseň musela mať tri minúty až tri minúty a tridsať sekúnd a musela to byť tanečná, rocková alebo trefná balada. Úvod mohol trvať iba 30 sekúnd, kým speváčka začala, takže diskdžokej nemusel tak dlho hovoriť.

  „Hotel California“ má šesť a pol minúty. Jeho úvod trvá minútu. Na to sa fakt nedá tancovať. Keď sa bicie zastavia, zastaví sa v strede: „zrkadlá na strope“ a na konci je dvojminútové gitarové sólo. Je to úplne zlý formát.

  Tak som povedal: „Don, myslím, že sa mýliš. Myslím si, že je to chyba. Nemyslím si, že by sme to mali uvádzať ako singel. Možno strih FM, ale ani jeden. “ A on povedal: „Nie, to bude náš singel.“ A nikdy som nebol taký šťastný, že som sa v živote tak mýlil. Len nevieš. '
 • V Chicagu v čase popularity tejto piesne veľa ľudí nazývalo väzenie Cook County ako „Hotel California“, pretože je na Kalifornskej ulici. Meno sa držalo a teraz ľudia všetkých vekových skupín a rás odkazujú na väzenie touto prezývkou.
  Jesse - Chicago, IL
 • Toto bolo uvedené v prvej epizóde televízneho seriálu American Horror Story: Hotel , ktorý je o strašidelnom a strašidelnom hoteli, ktorý prevádzkuje Lady Gaga. Šou je v mnohých ohľadoch vizuálnym stvárnením piesne a táto epizóda („Checking In“) končí tým, že sa muž pod nátlakom presťahuje do hotela. Pieseň sa spustí, keď začne proces, a keď sa dostane do svojej miestnosti, epizóda sa končí prerušovanou čiarou: „Môžete sa odhlásiť kedykoľvek chcete, ale nikdy nemôžete odísť.“

  Nebolo to prvýkrát, čo bola pieseň použitá v televíznom seriáli, ale práva sú priznané uvážlivo. Medzi ďalšie televízne použitia patrí:

  Akty X - „Za morom“ (1994)
  Absolútne báječné - „Chudý“ (1994)
  Sopranovci - 'Pán. Ruggeriovo susedstvo “(2001)
  Entourage - „Zbohom, priatelia“ (2007)
  Liga - „Bakalársky návrh“ (2013)
 • Svedectvo o ruskom vplyve na americké záležitosti pred senátnym súdnym výborom 27. júla 2017, podnikateľ William Browder vyvolal túto pieseň „Niečo ako bývalý spravodajský dôstojník v Rusku neexistuje. Je to ako v hoteli California. Môžete sa odhlásiť kedykoľvek, ale nikdy neodísť. '


Zaujímavé Články