Dom vychádzajúceho slnka od zvierat

 • Historikom sa nepodarilo definitívne identifikovať Dom vychádzajúceho slnka, ale tu sú dve najobľúbenejšie teórie:

  1) Pieseň je o nevestinci v New Orleans. „Dom vychádzajúceho slnka“ bol pomenovaný po svojej obyvateľke Madame Marianne LeSoleil Levant (čo vo francúzštine znamená „vychádzajúce slnko“) a bol otvorený pre podnikanie od roku 1862 (okupácia vojskami Únie) až do roku 1874, keď bol zatvorený kvôli sťažnostiam od susedov. Nachádzalo sa na 826-830 St. Louis St.

  2) Je to o ženskej väznici v New Orleans nazývanej ženská väznica Orleans Parish, ktorá mala vstupnú bránu ozdobenú umeleckými dielami vychádzajúceho slnka. To by vysvetľovalo text piesne „lopta a reťaz“.
 • Melódia je tradičnou anglickou baladou, ale pieseň sa stala populárnou ako afroamerická ľudová pieseň. Nahral ho Texas Alexander v 20. rokoch 20. storočia, potom niekoľko ďalších umelcov vrátane Leadbelly, Woody Guthrie, Josh White a neskôr Nina Simone. Bola to jej verzia Zvieratá prvýkrát počuli. Nikto si nemôže nárokovať práva na skladbu, čo znamená, že je možné ju nahrať a predať bez autorských poplatkov. Mnoho piesní pokrylo pieseň potom, čo sa stala hitom pre The Animals.
 • Historik ľudovej hudby Alan Lomax zaznamenal verziu v roku 1937 od 16-ročné dievča menom Georgia Turner . V tejto súvislosti sa spieva v prvej osobe, prítomnom čase a speváčka narieka, ako jej dom vychádzajúceho slnka zničil život. V tejto tradičnej ľudovej verzii je hlavnou postavou buď prostitútka, alebo väzeň. Zvieratá ho zmenili na hazardného hráča, aby bola jeho verzia príjemnejšia pre rádio.
 • V roku 1964 sa táto ľudová pieseň o bordelu v New Orleans stala transatlantickým hitom britskej rockovej skupiny, keď ju The Animals nahrali. Ich verzia pristála na 1. mieste v Británii 9. júla a v Amerike 5. septembra.

  The Animals túto pieseň predviedli počas turné po Anglicku s Chuckom Berrym v máji 1964. Prešlo to tak dobre, že to nahrali medzi zastávkami na turné. V rozhovore s vedúcim spevákom skupiny Animals Ericom Burdonom z roku 2010 vysvetlil: „„ House of the Rising Sun “je pieseň, pre ktorú som bol práve predurčený. Bol vyrobený pre mňa a bol som preň ako stvorený. Bola to skvelá pieseň na turné Chuck Berry, pretože to bol spôsob, ako sa dostať k publiku bez kopírovania Chucka Berryho. Bol to skvelý trik a fungoval. V skutočnosti to nebol len skvelý trik, bola to skvelá nahrávka. '
 • Bob Dylan to zaradil na svoj prvý album v roku 1962, pričom využil ľudovú úpravu, ktorú vypočul od Dave Van Ronka, ako ho interpretoval a spieval, pretože „to bola skaza mnohých chudobných“ dievča . ' Keď to The Animals nahrali o dva roky neskôr, bolo to pre Dylana transformačné počúvanie, keď sa naučil, že dokáže v ľudovej piesni uplatniť rockový rytmus. Kúpil si elektrickú gitaru a začal ju používať, preslávene v Newportský ľudový festival 1965 kde robil prvýkrát elektrickú súpravu.

  'Bob Dylan, ktorý bol spočiatku nahnevaný, sa zmenil na rockera,' povedal Eric Burdon pre Songfacts. 'Dylan sa stal elektrickým prúdom v tieni klasickej hry The House of the Rising Sun.'
 • Beatles začali svoju nadvládu v rebríčku v Amerike, keď ' Chcem držať tvoju ruku „Prešiel na číslo 1 vo februári 1964. Predtým, ako sa album House Of The Rising dostal na 5. miesto v rebríčku, získali päť ďalších hitov číslo 1 a porazili všetky ostatné skupiny skupiny British Invasion až na vrchol, s výnimkou Petera a Gordona, ktorý strávil týždeň v vrchol v júni s piesňou „A World without Love“, ktorú napísali John Lennon a Paul McCartney.
 • Bol to prvý medzinárodný hit, ktorý Mickie Most vyrobil. Angličan Most odišiel do Južnej Afriky v roku 1959 a založil skupinu s názvom Mickie Most and his Playboys. Keďže rocková hudba do krajiny neprišla, väčšina zaznamenala obľúbené piesne ako „ Johnny B. Goode “a„ Shake, Rattle And Roll “, ktoré spustili sériu hitov. Po návrate do Anglicka v roku 1962 sa začal venovať produkcii, pretože svoje piesňové umenie zdokonalil v Južnej Afrike.

  Potom, čo videl The Animals vystupovať v klube A-Go-Go v Newcastle, začal kapelu produkovať; ich prvá nahrávka bola „Baby Let Me Take You Home“, ktorá bola vydaná ako prvý singel skupiny a bola zaradená na britské #21. Nasledoval „Dom vychádzajúceho slnka“.

  Najrýchlejšie sa stal najlepším producentom v Anglicku a do svojho zoznamu zaradil Hermanových pustovníkov, Donovana, Lulu a Jeffa Becka.
 • Zvieratá to zaznamenali na jeden záber, pretože pieseň zdokonalili tak, aby ju nemohli hrať na cestách. Spomína na bubeník skupiny Animals John Steel 1000 UK #1 hitov Jon Kutner a Spencer Leigh: „Hrali sme Liverpool 17. mája 1964 a potom sme išli do Londýna, kde si Mickie (Most) rezervoval štúdio pre ITV. Pripraviť sa, pozor, štart! Kvôli reakcii, ktorú sme dostali na skladbu „Rising Sun“, sme požiadali o jej zaznamenanie a on povedal: „Dobre, urobíme to na rovnakom zasadnutí.“ Nastavili sme rovnováhu, zahrali sme inžinierovi niekoľko barov - bolo to mono bez overdubov - a urobili sme len jeden záber. Počúvali sme to a Mickie povedal: „To je všetko, je to singel.“ Inžinier povedal, že je to príliš dlhé, ale namiesto toho, aby sa Mickie trochu rozsekal, mal odvahu povedať: „Teraz sme vo svete mikrozrážok, uvoľníme ho.“ O niekoľko týždňov neskôr to bola č. 1 na celom svete. Keď sme v Amerike zhodili The Beatles, poslali nám telegram s textom „Blahoželáme od skupiny The Beatles (skupina)“.

  Producent Mickie Most spomína: „Všetko bolo na správnom mieste, planéty boli na správnom mieste, hviezdy boli na správnom mieste a vietor fúkal správnym smerom. Výroba trvala iba 15 minút, takže nemôžem mať veľký podiel na produkcii. Bol to len prípad zachytenia atmosféry v štúdiu. '
 • Britská verzia tejto piesne beží 4:29, čo bolo do tej doby dlhšie ako ktorýkoľvek iný hit č. 1 v Británii (väčšina dnešných hitov mala menej ako 3 minúty). Britská spoločnosť Columbia, vydavateľstvo Animals, to kvôli svojej dĺžke nechcela vydať ako singel, ale producent skupiny Mickie Most o to bojoval.

  V Amerike bola pieseň upravená do 2:59.
 • Prvým singlom Animals bol oveľa tradičnejší album „Baby Let Me Take You Home“, ktorý dosiahol 21. miesto v Británii a #102 v Amerike. 'House Of The Rising Sun' bol ich druhým singlom a tým, ktorý ich zlomil.

  The Animals mali 14 najlepších 40 hitov v USA a stali sa jednou z najúspešnejších britských inváznych kapiel v USA. Rozišli sa v roku 1968 kvôli rôznym problémom hudby a podnikania. Burdon pre Songfacts povedal: „Nemyslím si, že by Zvieratá mali šancu vyvinúť sa. Ako prví sme priznali, že sme prevzali bluesové piesne od amerických umelcov, ale keby sa Animals držali spolu a pracovali spolu, namiesto toho, aby sa starali o to, kto dostane všetky peniaze, mohli sme sa viac vyvinúť a prísť s väčšou hudbou na to, aby sme boli hrdí z. '
 • Organista Animals Alan Price bol jediným členom kapely, ktorý dostal zásluhu na usporiadaní skladby, čo znamená, že sú mu vyplatené takmer všetky licenčné poplatky. Ich nahrávacia spoločnosť povedala ostatným členom, že nie je dostatok miesta na to, aby ich uviedli ako aranžérov.
 • Organové sólo bolo inšpirované hitom 'Walk on the Wild Side' jazzmana Jimmyho Smitha. Alan Price predviedol sólo na Vox Continental.
 • Rockers z Detroitu Frijid Pink sa preslávili obalom tejto piesne, ktorá bola v roku 1970 umiestnená na #4 UK a #7 USA. V Amerike sa s piesňou umiestnili ďalší dvaja umelci: Santa Esmeralda ( #78 v roku 1978) a Dolly Parton (#77 v roku 1981). Medzi tisícky, ktoré pieseň nahrali, patria Ramblin 'Jack Elliott, Dave Van Ronk, The Supremes, The Chambers Brothers, Leslie West, Sinéad O'Connor a Muse.
 • V Spojenom kráľovstve bola verzia pre zvieratá znova vydaná v roku 1972 (číslo 25) a znova v roku 1982 ( #11).
 • Potom, čo sa The Animals rozdelili, Eric Burdon zakyslil na túto pieseň a prešiel dlhým obdobím, kedy by ju neuviedol, a povedal, že „pieseň považuje za hanbu“. Neskôr s ním uzavrel mier, pravidelne ho predvádzal v rôznych štýloch.
 • Anglická artrocková skupina Alt-J to pokryl za ich rok 2017 Relaxuj album. Ich verzia je taká odlišná od ostatných interpretácií, akými sú napríklad The Animals a Nina Simone, že sa sotva registruje ako titulná verzia. Skupina povedala NPR berie do úvahy všetky veci :

  „Vždy sme sa vnímali tak trochu ako folková kapela, a preto sa zdá vhodné vyskúšať si pieseň ako táto. Nikto s istotou nevie, kde táto pieseň vznikla, ale naša verzia je veľmi zasadená do New Orleans. Prvý verš je väčšinou z ľudovej piesne, druhý je náš vlastný, čím pokračuje v ľudovom procese prevzatia piesne, jej zmeny a odovzdania. '


Zaujímavé Články