Nemám rád pondelky od The Boomtown Rats

 • Toto je o Brende Spencerovej, 16-ročnej študentke strednej školy, ktorá bývala cez ulicu od základnej školy Cleveland v San Diegu v Kalifornii. V pondelok 29. januára 1979 spustila na školu paľbu z pušky, ktorú jej dal otec na Vianoce, pričom pred návratom do svojho domu zabila dvoch dospelých (vrátane riaditeľa) a zranila deväť detí. Polícia obkľúčila jej dom a čakala sedem hodín, kým sa nevzdala. V tom čase hovorila s reportérom do telefónu. Na otázku, prečo to urobila, odpovedala: „Práve som začal strieľať, to je všetko. Urobil som to len pre zábavu. Len nemám rád pondelky. Urobil som to len preto, že je to spôsob, ako rozveseliť deň. Nikto nemá rád pondelky. “
 • Bol to hit č. 1 v 32 rôznych krajinách, ale v Amerike sa to skončilo pravdepodobne preto, že predmet sa dostal príliš blízko domova. Násilie zbraňami je v Amerike veľkým problémom.
 • Na základnej úrovni je to často počuť ako pieseň lamentujúca na začiatku pracovného týždňa. Niektoré rozhlasové stanice to hrajú každý pondelok v určitý čas.
 • Napísal to vedúci skupiny Bob Geldof. Pokračoval v organizovaní charitatívnych aktivít Band Aid, Live Aid a Live 8, za svoje úsilie získal KBE (ekvivalent rytierstva udeleného ľuďom narodeným mimo Anglicka). Hry Boomtown Rats to hrali ako súčasť svojho setu na Live Aid.
 • Počas turné v Atlante si Bob Geldof vypočul novinku o Brende Spencerovej. Pieseň Geldof zložil na mieste, pôvodne ako reggae číslo. Späť v Los Angeles po turné bolo nahraté štúdiové demo s krídlom a spevom. V čase, keď bolo na pódiu v škótskom jazere Loch Lomond uvedené pieseň „Nemám rád pondelky“, sa pieseň dramaticky zmenila.
 • Rodičia Brendy Spencerovej sa pokúsili zakázať singel v USA, ale neúspešne.
 • Video, ktoré režíroval David Mallet, bolo jedným z prvých, ktoré malo svoj príbehový, aj keď dosť abstraktný príbeh. Neexistuje žiadny odkaz na natáčanie, ktoré pieseň inšpirovalo, ale vidíme školáčku, ako odchádza z triedy a vracia sa domov, kde jej rodičia pozerajú televíziu.
 • Vo Veľkej Británii pieseň vyhrala prestížne kategórie Najlepšia popová pieseň a Vynikajúce britské lyriky pri udeľovaní cien The Ivor Novello Awards. V roku 1979 bol tiež zvolený za „singel roka“ v rámci cien British Pop and Rock.
 • Tori Amos o tom informovala vo svojom albume Zvláštne malé dievčatá . Každá pieseň na albume je iný ako pieseň, ktorú napísal muž.
 • Bob Geldof to zaspieval na koncerte Live 8 v Hyde Parku v Londýne 2. júla 2005. Live 8 bola séria koncertov, ktoré v krajinách G8 a Južnej Afrike pomohol Geldof zorganizovať v snahe vyvinúť tlak na svetových lídrov, aby sa zbavili dlhu afrických národov. „Nemám rád pondelky“ bolo jediným Geldofovým vystúpením na podujatí; potom, čo odohrali svoj set, ho podporila skupina Travis.
  Emily - Ottawa, Kanada
 • Geldof pôvodne zamýšľal, aby to bola strana B, a keď to práporčík uviedol ako singel, protestoval: „Zbláznil si sa, to nie je hit.“ Ľudia z jeho gramofónu však vedeli lepšie.
 • To strávilo štyri týždne na prvom mieste v Británii. Druhý týždeň (4. augusta 1978) bola piesňou č. 2 pieseň „The Can't Stand Losing You“ od The Police, ďalšia morbídna (aj keď fiktívna) pieseň o chlapcovi, ktorý sa v zúfalstve zabíja.

Zaujímavé Články