I Feel For You od Chaka Khan

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Prince napísal túto pieseň a vydal ju na svojom druhom albume Princ , v roku 1979. Chaka Khanova verzia používa viac prístrojového vybavenia a množstvo produkčných prvkov, ktoré v princovom vyzlečenom origináli nie sú. Pieseň je spievaná v prvej osobe, takže texty o tom, že po niekom túžite, sú rodovo neutrálne a dobre sa to prekladá speváčke.


 • Výrazný rap pieseň nechal vyniknúť - určite upútal vašu pozornosť, keď prišla v rádiu s koktavým staccatom.

  Melle Mel, ktorá bola rapperkou v seriáloch Grandmaster Flash a The Furious Five, robila rap. Predošlý rok rapoval v hite „White Lines“.

  Koncom 80. rokov sa rapy bežne objavovali v popových piesňach, ale v roku 1984 bol rap pre väčšinu poslucháčov stále novinkou. Genialita tejto piesne spočívala v tom, že integrovala časť Melle Mel bez vystrašenia popového publika. Producent Arif Mardin k tomu uviedol, že rap má tému „Láska“ bez hip-hopových klišé ako peniaze a autá. Tiež bolo stručné: osem riadkov, v ktorých Mel rýmoval o Chake a o tom, ako ju kopal. Pomohlo aj koktanie na úplnom začiatku, vďaka čomu bola sekcia komickejšia a menej agresívna. Mardin prišiel na koktanie náhodou. Vysvetlil to NPR : 'Keď sme montovali záznam na hlavného majstra, moja ruka sa pošmykla na opakovacom zariadení. Tak sa stalo: „Chaka-Chaka-Chaka-Chaka-Chaka-Chaka Khan“ a povedali sme: „Nechajme to tak. 'To je veľmi zaujímavé.'


 • Stevie Wonder hral na ústnej harmonike. Nahral to v ten istý deň, keď sa zúčastnil pohrebu Marvina Gayeho. Wonder napísal prvý hit pre Chakovu kapelu Rufus: „Povedz mi niečo dobré.“


 • Chaka netušil, že táto pieseň bude obsahovať rap. Deň potom, čo nahrala vokály, ju jej producent Arif Mardin prekvapil tým, že jej to zahral s rapom Melle Mel. Chaka to nenávidela a nevydržala počuť, ako sa jej meno v piesni opakuje znova, ale Mardin ju presvedčil, že z piesne sa stane hit. Temnejšou stránkou veci je, že Chaka čelili ľudia, ktorí pri napodobňovaní piesne rapovali jej meno, čo ju priviedlo do šialenstva.
 • Chaka má sestru menom Taka Boom a Arif Mardin miloval myšlienku použiť mená sestier ako bicí prvok v piesni. Akonáhle nastal čas objednať si rap, nechal svojho aranžéra Reggieho Griffina vystopovať Melle Mel a nechať ho urobiť rap pomocou slov „Chaka Khan“ ako bicie. Mel robil rap v Sugarhill Studios a keď ho Mardin prvýkrát pripojil k piesni, umiestnil ju do stredu, kde by skupiny ako New Edition umiestnili svoje rapy. Nakoniec sa rozhodol presunúť rap na začiatok a nechať pieseň rezervovať, pričom na začiatku a na konci sa objaví Mel.


 • Cítim s tebou bol Chakovým tretím albumom ako sólovej umelkyne, ale v 70. rokoch vydala šesť albumov s kapelou Rufus a bola etablovaná ako hviezda R&B. Jej nadrozmerný talent sa len zriedka premietol do popového úspechu, ale Chaka mala o popovú hudbu malý záujem, pričom dávala prednosť soulovej alebo jazzovej hudbe, ktorá bola podľa nej oveľa náročnejšia. „I Feel For You“ jej dobre slúžilo finančne a umožnilo jej realizovať ďalšie projekty, ale nereprezentuje jej prácu. „Také veci môžem spievať v spánku,“ povedala o piesni.
 • Chakino vydavateľstvo Warner Bros.Records ju tlačilo k hitu, pretože jej predchádzajúce sólové albumy sa dobre nepredávali. Ona a jej producent Arif Mardin sa rozhodli značku upokojiť a dať im hit; báli sa, že ak nedodajú, etiketa urobí Chaka nahrávku s iným producentom. Mardin produkoval Bette Midler, Arethu Franklin a Dustyho Springfielda, aby si mohol vymyslieť hit z divy, keď sa na to odhodlá. S Chakou spolupracoval na tom, aby bola pieseň veľmi súčasná aranžmán, čo znamenalo veľa syntetizátora a rýchlejšie tempo, než na aké bola zvyknutá. Stratégia fungovala a nahrávacia spoločnosť mala svoj hit.
 • Podľa Arifa Mardina si túto pieseň vybral potom, čo mu ho zástupca vo vydavateľstve Prince poslal na kazetu. Chaka hovorí, že bola veľkým princovým fanúšikom a chvíľu zvažovala, že to nahrá, a keď dostali príkaz urobiť hit, spomenula si na to.
 • Aranžmán tejto piesne sa líšil v priebehu rokov, keď ju Chaka koncertne predviedol. Na začiatku by rap úplne vynechal, ale nakoniec sa zahriala na intro, ktoré bude hrať buď člen kapely, alebo sa prehrá zo záznamu.
 • Chaka je plodná skladateľka, ale podobne ako v tejto piesni mnohé z jej hitov napísali iní. Vysvetlila v I Got Thunder: Skladateľky čiernych žien a ich remeslo „Musím mať pocit, že som pieseň napísal predtým, ako ju spievam. Už to musím cítiť, ako keby som to zaznamenal. Tiež som si dával pozor na to, aby som spieval piesne od interpretov, ku ktorým mám hlboký rešpekt a hlboký obdiv, takže keď prídem k ich piesňam, bude sa to spájať tým najprirodzenejším spôsobom. '
 • Chaka nebol prvý, kto pokryl túto pieseň: The Pointer Sisters ju zaznamenali na albume z roku 1982 Tak vzrušený! . Keď Prince pieseň napísal, ponúkol ju Patrice Rushenovi, ktorý ju odmietol. Predtým ponúkol Rushenovi „I Wanna Be Your Lover“, ale ona to tiež postúpila.
 • Melle Melova replika v rape „Dovoľte mi vziať vás do náručia, dovoľte mi naplniť vás mojimi kúzlami“ bola založená na lyrike z piesne skupiny Delfonics z roku 1968 „La-La Means I Love You“, ktorá znie: „Let me vezmi ťa do môjho náručia a naplní ťa mojimi kúzlami. “
 • Melle Mel zopakoval svoj rap z tejto piesne v skladbe Furious Five „Step Off“, ktorá vyšla neskôr v roku 1984.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: