Bojoval som so zákonom od Bobbyho Fullera Four

 • Napísal to Sonny Curtis, ktorý bol členom skupiny The Crickets (skupina Buddyho Hollého). Cvrčci ho nahrali krátko po smrti Buddyho Hollého v roku 1959 a vydali ho na albume z roku 1960 V štýle s cvrčkami . Ak by Holly žila, je veľká šanca, že by to bol obrovský hit pre The Crickets.

  Fuller bol populárny spevák/gitarista z El Paso v Texase a prvýkrát túto pieseň nahral v roku 1964, kde bola regionálnym hitom v Novom Mexiku a západnom Texase. Hitová verzia bola zaznamenaná v roku 1965 v jeho vydavateľstve Del-Fi Records s použitím rovnakej skupiny hudobníkov.
 • Pieseň je o chlapíkovi, ktorý po lúpežnom prepadnutí ide do väzenia. Fráza „Bojoval som so zákonom“ sa uchytila ​​a odvtedy zostáva v americkom lexikóne. Pieseň aj príslovie sa objavili v mnohých filmoch, televíznych reláciách, videohrách a ďalších komerčných podnikoch. Tiež bol veľmi parodovaný, najmä Bobom Riversom na jeho skladbe „I Fought The Lawn“.
 • Keď nahrávali túto pieseň, Bobby Fuller Four bol: Bobby Fuller na speve a gitare), jeho brat Randy Fuller na basu a záložné vokály (chrapľavý ťažký hlas), Jim Reese na gitare a Dewayne Quirico na bicích. Jim Reese zomrel 26. októbra 1991 v Lufkine v štáte Texas po hraní golfu - pri nastupovaní do nákladného auta dostal infarkt. Randy žije v Coltone v Kalifornii a Dewayne v Chicagu.
 • Fullera našli mŕtveho na prednom sedadle auta jeho matky krátko po tom, ako sa skladba „I Fought The Law“ stala národným hitom. Jeho smrť bola považovaná za samovraždu, ale objavili sa náznaky bezohľadnej hry a vyšetrovanie bolo poškvrnené, pričom okolnosti jeho smrti zostali záhadou a fámami, ktoré sa začali šíriť. Rick Stone, ktorý bol roadie pre Bobby Fuller Four a dobrými priateľmi kapely, povedal pre Songfacts: „Moja mama, Mary Stone, napísala hudbu s Bobbym u nás doma na adrese 7420 Catalpa Lane v El Paso, Texas. Keď ho našli v aute, Bobby NEMAL v ústach plyn, ale zomrel na zadusenie.

  Bobby nechal vydať knihu „Bojoval som so zákonom“ na svojom vlastnom vydavateľstve v El Paso pred dvoma rokmi, kde išlo o regionálne hit 10 najlepších. Pôvodný text bol „Robbin“ so šiestimi zbraňami, ale spieval by ho ako „Zip Gun“, „Brokovnica“ alebo „Six Gun“ a žartoval o iných zbraniach, keď ho spieval naživo.

  Bobbyho telo bolo nájdené na prázdnom pozemku v aute jeho matky a o štyri roky neskôr Janis Joplin vyšla zo svojho bytu a kúpila si čistý zlý heroín na rohu ulice toho istého prázdneho pozemku ... potom sa predávkovala nie viac ako 250 stôp od kde Bobby zomrel. Narodili sa v rovnakej všeobecnej oblasti juhovýchodného Texasu s odstupom štyroch mesiacov - obaja cestovali do Hollywoodu v tom istom roku a obaja odišli zhruba v rovnaký čas - nikdy sa nepoznali, pokiaľ viem.

  Pieseň, ktorá mala z Bobbyho urobiť hviezdu, bola „Let Her Dance“, ktorá bola in Fantastický pán líška . „New Shade of Blue“ napísala moja matka - Bobby trochu zmenil melódiu a rad textov. Bolo to v Chlapci neplačú a Mŕtve údery . '
 • Okrem knihy Stephena McParlanda Bobby Fuller Four: Rock 'n' Roll Mustangy „Fuller nedostal biografické spracovanie pre mnoho rockerov, ktorí zomreli skôr, ako prišli. Fuller má každoročný koncert Border Legends of El Paso, ktorý je poctou Fullerovi a združuje mnoho hudobníkov, ktorí s ním hrali. Rick Stone pomáha s organizáciou tejto akcie a podelil sa s nami o ďalšie svoje spomienky na Fullera. Stone hovorí:

  '' Let Her Dance ', všetci sme cítili, že je najlepšou nahrávkou BF4, ale Bob Keane (ktorý viedol Fullerovu značku Del -Fi Records) prenajal nahrávku Liberty a tí ju nechali zomrieť - nepropagovali ju. Keď sme boli na východnom pobreží na jar 1966, počuli sme iba sťažnosti na to, ako zle Del-Fi odosielal záznamy. DJ -ovia nechceli hrať skladbu „Love's Made a Fool of You“, pretože deti nevedeli nájsť singly, ktoré by si mohli kúpiť v žiadnom z obchodov s platňami! “
 • The Clash to zaznamenali v roku 1979 potom, čo si na jukeboxe vypočuli Fullerovu verziu. Pieseň boli ponurejšie a zmenili sa slová „Nechal som svoje dieťa“ na „Zabil som svoje dieťa“. Ich verzia ich zaujala v Amerike, kde bola pieseň vydaná 26. júla 1979, pričom „B“ bol „(White Man) In Hammersmith Palais“. The Clash hrali živú verziu v Lyceum Theatre v Londýne 28. decembra 1978, ktorá je uvádzaná ako koniec filmu. Drzý chlapec - film Jacka Hazana a Davida Mingaya z roku 1980.

  Vo Veľkej Británii bola pieseň pôvodne vydaná v roku 1979 na EP Clash, Životné náklady , ktorý sa umiestnil na 22. mieste. Až v roku 1988, keď ich nahrávacia spoločnosť vydala skutočný singel piesne, sa dostala do britského rebríčka jednotlivcov a umiestnila sa na 29. mieste.
 • Medzi ďalšie skupiny, ktoré sa tým zaoberali, patrí sociálna deformácia a zelený deň. V roku 2008 vrcholil singel skupiny Oystar s rovnakým názvom podľa tejto skladby na 25. mieste v Británii. Išlo o neziskový singel iba na stiahnutie od fanúšikov finančného webu moneysavingexpert.com. Vydali ho v rámci kampane proti nespravodlivým bankovým poplatkom za prečerpanie.
 • K tejto piesni sa inšpiroval hit Johna Mellencampa „Authority Song“.
 • The Dead Kennedys zmenil text na „Bojoval som so zákonom a Ja vyhrali za ich prepracovanie v roku 1986, ktoré je o bývalom policajtovi, ktorý potom slúžil iba šesť rokov vo väzení zabíjanie starostu San Francisca Georga Moscona a jeho pobočníka Harveyho Milka v roku 1978.


Zaujímavé Články