Johnny B. Goode od Chucka Berryho

 • Táto pieseň je založená na živote Berryho. Rozpráva príbeh o chlapcovi so skromnými začiatkami s talentom na gitaru. Niektoré detaily boli zmenené: Berry pochádzal zo St. Louis, nie z Louisiany, a vedel veľmi dobre čítať a písať. Vyštudoval kozmetickú školu kaderníctvo a kozmetiku.
 • Riadok „ten malý vidiecky chlapec by mohol hrať“ pôvodne bol „ten malý farebný chlapec môže hrať“. Berry vedel, že to musí zmeniť, ak chce, aby sa pieseň hrala v rádiu, a nechcel odcudziť svojich bielych fanúšikov, ktorí by mohli lepšie vystihnúť rozprávku o „vidieckom“ chlapcovi.
 • Berry dostal meno „Johnny“ od Johnnie Johnsona, klaviristu, ktorý s Berrym spolupracoval na mnohých piesňach vrátane piesní „Maybellene“, „Roll Over Beethoven“ a „Sweet Little 16.“ Johnson často piesne písal na klavíri a potom ich Berry prerobil na gitaru a napísal texty. Berry sa v roku 1953 pridal k Johnsonovej skupine The Sir John Trio a rýchlo sa stal hlavným spevákom a stredobodom skupiny.

  Johnson bol medzi mnohými hudobníkmi veľmi rešpektovaný. Pred svojou smrťou vo veku 80 rokov v roku 2005 hral s Keithom Richardsom, Ericom Claptonom, Johnom Lee Hookerom a mnohými ďalšími.
 • Berry zdvihol k tejto piesni niekoľko gitarových úľav: úvod pochádza z piesne Louisa Jordana „Ain't That Just Like A Woman“ a prestávka na gitare pochádza z piesne skupiny T-Bone Walker z roku 1950 s názvom „Strollin“ With Bones ”. Jordan bol veľmi vplyvným spevákom R&B a mal veľký vplyv na Berryho; Walker bol slávny gitarista v štyridsiatych a na začiatku päťdesiatych rokov, ktorý prišiel s zvukom elektrickej gitary a chrumkavým javiskovým javom, ktorý Berry začlenil.
 • Berry dostal slovo „Goode“ z ulice v St. Louis, kde vyrastal. Žil na ulici Goode Avenue 2520, ktorá bola v roku 1986 premenovaná na Annie Malone Drive podľa ženy, ktorá financovala detský domov na ulici.
 • V roku 2000 Johnnie Johnson zažaloval Berryho a tvrdil, že nikdy nedostal úver za pomoc pri písaní mnohých Berryho hitov vrátane tohto. Prípad bol zamietnutý v roku 2002, pričom sudca rozhodol, že medzi napísaním piesní a žalobou uplynulo príliš veľa času.
 • Táto pieseň je skvelým príkladom starostlivosti a precíznosti, ktorú Berry používal pri písaní a prednese svojich textov. Chcel, aby slová v jeho piesňach rozprávali príbeh a stáli na vlastnej koži, a dával si záležať na tom, aby ich jasne formulovali, aby im poslucháči rozumeli. Mnohí zo spevákov Country a Blues, ktorí predchádzali Berrymu, neboli so slovami tak jasní.
 • V roku 1981 Keith Richards odišiel do zákulisia show Chucka Berryho v New Yorku, kde urobil chybu, keď strhol struny na jednu z Berryho gitár. Chuck vošiel a udrel ho päsťou, čím Richards dostal čierne oko. U niekedy-pichľavého Berryho to nebolo mimo charakteru. Richards neskôr povedal: „Milujem jeho prácu, ale nemohol som sa k nemu zahriať, aj keď som bol spálený vedľa neho.“
 • Berry nahral pokračovanie tejto piesne s názvom „Bye Bye Johnny“, ktoré rozpráva o Johnnym ako dospelom mužovi.
 • Johnny Winter to zahral na festivale Woodstock v roku 1969. V tom istom roku vydal na svojom albume štúdiovú verziu Druhá zima .
 • Na Summer Jam vo Watkins Glen v New Yorku v roku 1973 zahrali The Band, The Allman Brothers a The Grateful Dead túto pieseň ako prídavok. Bol to vôbec najväčší rockový koncert, na ktorom sa zúčastnilo asi 600 000 ľudí.
 • Toto bolo uvedené vo filme z roku 1985 Späť do budúcnosti . Postava Michaela J. Foxa sa vracia v čase a hrá ju ako omráčený dav, keď sa na ňu pozerá Marvin Berry. Marvin zazvoní na svojho bratranca Chucka a hovorí, že si myslí, že našiel nový štýl, ktorý hľadá, a potom namieri telefón tak, aby zachytil väčšinu hudby od Martyho McFlyho. Táto scéna vytvorila klasickú scénu, keď McFly príde na pódium a povie skupine: „Je to bluesový riff v B, sledujte ma, ako sa menia, a snažte sa držať krok.“

  Hudobník menom Mark Campbell spieval Foxove vokály, ale bol uznávaný ako „Marty McFly“.
 • Peter Tosh urobil v roku 1983 reggae verziu, ktorá sa dostala na #48 v Británii a #84 v Amerike. Povedal to jeho producent Donald Kinsey Mojo časopis, ktorý počas relácie sa Tosh snažil pridať čokoľvek dostatočne originálne do rokenrolovej klasiky Chucka Berryho, ale potom sa Kinsey prebudil s prelomom. 'Zasiahlo ma to: basová linka, vokálna melódia, Všemohúci mi to dali,' povedal. „Bol som taký vzrušený, že som všetkých zobudil. Nasledujúci deň som Petrovi povedal, že potrebujeme záznam o dosiahnutom úspechu. Dovoľte mi získať kapelu a položiť stopu, brat. A ak sa ti to nepáči, spáľ to. “
 • Spolu s Petrom Toshom sa títo speváci umiestnili v Amerike na albume s obalmi piesne „Johnny B. Goode“:

  71/64 Dion (#71, 1964)
  114/69 Buck Owens (#114, 1969)
  92/70 Johnny Winter (#92, 1970)

  The Beatles, Jimi Hendrix, Jerry Lee Lewis, The Sex Pistols a Grateful Dead patria k mnohým umelcom, ktorí sa o to postarali.
 • V roku 1977 poslala NASA kópiu tohto dokumentu na vesmírnu sondu Voyager ako súčasť balíka, ktorý mal predstavovať to najlepšie z americkej kultúry. Jedného dňa to mimozemšťania mohli nájsť a objaviť Chucka Berryho.

  Obsah zlatého záznamu vybral pre NASA výbor, ktorému predsedal Carl Sagan. Niektorí nesúhlasili so zaradením skladby „Johnny B. Goode“ na disk a tvrdili, že rocková hudba bola dospievajúca. Carl Sagan odpovedal: „Na planéte je veľa mladistvých.“
  Antonio - Orlando, FL
 • V roku 1988 film s názvom Johnny Buď dobrý bol prepustený s verziou tejto piesne od britskej metalovej skupiny Judas Priest. Na film, v ktorom hrajú Anthony Michael Hall a Robert Downey Jr., sa čoskoro zabudlo; obal Priest bol zahrnutý na soundtracku aj na ich albume Ram to dole . Vydaný ako singel dosiahol vo Veľkej Británii číslo 64. Hudobné video režírované Waynom Ishamom používa zábery z filmu.
 • V roku 1991 vydal Johnnie Johnson svoj prvý sólový album: Johnnie B. Zlý .
 • V roku 2004 to John Kerry používal ako svoju ústrednú pieseň na väčšine svojich kampaní, keď kandidoval na prezidenta USA. V roku 2008 pieseň použil John McCain vo svojom úspešnom kandidatúre na republikánsku nomináciu, ale postupne ju prestal používať a začal používať skladbu Take A Chance On Me od skupiny ABBA. Chuck Berry dal jasne najavo, že podporuje McCainovho protivníka Baracka Obamu.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Keď sa AC/DC otvorili pre Cheap Trick na výstave v Sioux Falls v Južnej Dakote 7. júla 1979, kapely sa spojili a zahrali túto pieseň, ktorej záznam bol rozoslaný ako bootleg singel. Oficiálne bol vydaný v roku 2007.

Zaujímavé Články