La Bamba od Ritchieho Valensa

Zistite Svoj Počet Anjela

 • „La Bamba“ je tradičná mexická ľudová pieseň, ktorá sa stala hitom pre mladého rockera Ritchieho Valensa po tom, čo 3. februára 1959 zomrel pri leteckom nešťastí spolu s Buddy Holly a The Big Bopper. Pieseň je veľmi obľúbená u skupín Mariachi a často sa hrá na svadbách. Texty piesní sú v španielčine: „Para bailar la Bamba se nutita una poca de gracia“ znamená „Na tancovanie La Bamba musíte mať trochu grácie“.

  Malý preklad:

  Verše začínajú tým, že muž povie svojej snúbenici: „Nie som námorník, som kapitán,“ čo naznačuje jeho veľké ambície. V nasledujúcom verši spieva: „Na to, aby si sa dostal do neba, potrebuješ veľký rebrík a malý rebrík, malý rebrík a veľký rebrík.“ V tomto mieste stúpa k nebesám, potom príde refrén, kde hovorí: „Hore a hore a hore, pôjdem.“ Pieseň, ak je naplnená optimizmom mladosti, a zasiahla teenagerské publikum, ktoré konzumovalo tento raný rock.


 • Táto pieseň bola iba skromným hitom, keď bola vydaná v novembri 1958, ale stala sa oveľa obľúbenejšou, keď životopisný film Ritchieho Valensa La Bamba bol prepustený v roku 1987. Film bol veľkým problémom, pretože to bol prvý veľký mainstreamový hollywoodsky film s hispánskou tematikou. Film bol vydaný v USA v španielskej aj anglickej verzii a spoločnosť Coca-Cola uskutočnila marketingové prepojenie so zameraním na hispánsku populáciu v Amerike-na populáciu, ktorá by v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov značne vzrástla a ovplyvnila sa.

  Film bol natočený s pomocou a požehnaním rodiny Valensových a v hlavnej úlohe Lou Diamond Phillips sa predstavil Ritchie. Marshall Crenshaw hral Buddyho Hollyho, Brian Setzer stvárnil Eddieho Cochrana a režisérkou bola Taylor Hackford. Hudbu vo filme, vrátane novej verzie titulnej skladby, predviedol Los Lobos. Ich verzia sa dostala na prvé miesto v Británii a USA. Keď sme hovorili s Louie Perezom z Los Lobos, povedal, že rodina Valensových ich požiadala, aby urobili film. 'Pre nás to bolo upozorniť na neho a jeho odkaz,' povedal. 'Urobili sme to zo skutočnej viery v jeho príbeh.'


 • Na rozdiel od väčšiny skladieb s názvami, ktoré sú pomenované ako tanec, táto neposkytuje žiadne konkrétne pokyny ako tancovať, takže, bohužiaľ, nedošlo k žiadnemu tanečnému šialenstvu „La Bamba“. V tejto piesni spevák vyjadruje, ako sa cíti k tancu - všeobecne k dobrému, ako sa predpokladá z dôvodu toho, čo o ňom hovorí, a rytmu/rytmu piesne.


 • Názov neobsahuje doslovný preklad. Najbližšie priradené slovo je „Bambolear“, čo znamená „Na hojdačku“.
 • Vďaka filmu sa z neho stala najznámejšia pieseň Valensa, ale zďaleka to nebol jeho najväčší hit: Donna, ktorá sa dostala na druhé miesto. „La Bamba“ bola B-stranou tohto singlu a začalo sa to v rebríčku, keď skladba „Donna“ vybledla a vyvrcholila na 22. mieste niekoľko dní po tom, čo Valens zomrel. Bol to producent Valensa, Bob Keane, ktorý navrhol novú verziu „La Bamba“, ktorá by sa mala použiť ako B-strana „Donny“.


 • Valens sa narodil ako Richard Valenzuela v Pacoime v Kalifornii mexicko-indickým rodičom. Nehovoril plynule španielsky, ale rozumel svojej matke a hovoril po španielsky. Mal však obrovský vplyv na hispánske publikum v USA, ktoré videli, že sa jeden z nich stal prvou rockovou hviezdou. Ďalšími, ktorí nasledovali, sú Chris Montez, Trini Lopez a Sam The Sham & The Pharoahs.
 • Na tejto dráhe hral mladý gitarista menom Carol Kaye. V roku 1957 hrala v jazzových kluboch, keď si zobrala prácu. stala sa jednou z najplodnejších štúdiových hudobníčok 60. a 70. rokov, väčšinou na basu. Práca na „La Bamba“ bola pre ňu veľkým momentom. Kaye pre Songfacts povedala: „To, čo bolo pekné na práci pre Ritchieho Valensa, bolo asi v tom čase, mala som pocit, že nechcem robiť štúdiovú prácu. Pretože mi chýbal be-bop a vedel som, že bude ťažké uživiť sa jazzom. Ale Ritchie Valens bol taký milý a taký teplý a rande mu tak spríjemnil. Myslel som si, že ak sú všetci takí, potom môžem robiť štúdiovú prácu. '

  Kaye tiež hral na basu pri partitúre k filmu z roku 1987 La Bamba .
 • Keď sa verzia tejto piesne v Los Lobos dostala na prvé miesto, Taylor Hackford sa stala prvou režisérkou s postupnými hitmi číslo 1 zo štyroch filmov: Hore, kam patríme 'od Dôstojník a džentlmen „Proti všetkým kurzom (pozrite sa na mňa teraz)“ od Proti všetkým očakávaniam , a ako „Separate Lives“, tak „Say You Say Me“ od Biele noci .
 • Weird Al Yankovic zaznamenal paródiu na túto pieseň s názvom „Lasagna“, ktorá je predovšetkým o talianskom jedle.
  Steph - SoCal, CA
 • Remake tejto piesne z Los Lobos bola prvou skladbou so španielskym textom, ktorá v Amerike zasiahla #1. Bola to obrovská prestávka pre kapelu, ktorá len pár rokov predtým hrala svadby v oblasti Los Angeles.
 • Ritchie Valens mala len 17 rokov, keď bola táto pieseň vydaná, a mal rovnaký vek, keď zomrel. Prvé nahrávky urobil v marci 1958, takže aktívne nahrával iba asi 10 mesiacov. Veľa sa o ňom nevedelo a bežne sa mýlilo, že pochádza z Texasu alebo Mexika.

  Pre Buddyho Hollyho oživenie nastalo, keď Don McLean zaznamenal jeho poctu „American Pie“ a pre Valensa to bol film z roku 1987, ktorý ho upozornil verejnosť. Na rozdiel od Holly, ktorej pieseň „It It Don't Matter Any More“ sa po jeho smrti dostala na 13. miesto, sa žiadne z posmrtných vydaní Valensa nedostalo do Top 40. Nemal dokonca ani album, keď sa lietadlo zrútilo.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: