Lambada od Kaomy

  • Pamätáte si na tanečné šialenstvo na Lambade z konca 80. rokov? Lambada je brazílsky tanec pre páry, ktorý sa väčšinou tancuje s klenutými nohami, pričom kroky sú zo strany na stranu alebo sa otáčajú, s výrazným pohybom bokov. V čase, keď sa tanec stal populárnym, boli v móde krátke sukne pre ženy a tanec sa spájal s víriacimi sukňami, keď sa žena točila.
  • Pieseň, ktorá odštartovala tanečné šialenstvo v Lambade, je celosvetovým hitom roku 1989, ktorý nahrala francúzska popová skupina Kaoma s vokálmi brazílskej Loalwy Brazílskej so sídlom v Paríži. V roku 1989 sa predalo viac ako 5 miliónov kópií, dosiahol číslo 1 v jedenástich rôznych rebríčkoch a v tom roku bol najpredávanejším singlom v Európe. Vo Francúzsku, kde sa 12 týždňov držal na prvom mieste rebríčka hitparád a predalo sa takmer 2 milióny kópií, bol singel číslo 1 na konci roka. Vďaka svojmu obrovskému úspechu mimo Brazílie bola „Lambada“ zaznamenaná spoločnosťou Kaoma aj v angličtine a španielčine.
  • Úplný názov piesne bol „Chorando Se Foi (Lambada)“. Žiaľ, jej text a hudba boli neautorizovaným prekladom piesne „Llorando se fue“, melódie, ktorú napísala a nahrala bolívijská andská popová skupina Los Kjarkas v roku 1981. Neoprávnená kópia skupiny Kaoma viedla v roku 1990 k žalobe Los Kjarkas proti Producent Kaoma Jean-Claude Bonaventure.
  • Videoklip bol natočený na pláži Cocos Beach v meste Trancoso v Bahii v Brazílii a predstavilo brazílske duo detských piesní a tancov Chico a Roberta. Oba akty boli prepojené, pretože Kaoma a Chico a Roberta zdieľali rovnakého producenta Jeana-Clauda Bonaventura a piesne dua zložila Kaomova vedúca speváčka Loalwa Braz.
  • V rámci šialenstva na Lambade boli v roku 1990 vydané dva filmy, ktoré boli založené na tanci. Jeden bol zavolaný Zakázaný tanec a ten druhý sa jednoducho volal Lambada . Zakázaný tanec predstavoval Kaoma verziu piesne.

Zaujímavé Články