Tak dlho, Marianne od Leonarda Cohena

Zistite Svoj Počet Anjela

 • „Marianne“ v tejto piesni je Marianne Ihlen, ktorá sa stretla a žila s Leonardom Cohenom a jej synom na gréckom ostrove Hydra. Neskôr sa všetci traja presťahovali do Montrealu. Syn Marianne, Axel, bol z bývalého manželstva s nórskym spisovateľom Axelom Jensenom, ktorý v tom čase tiež žil na Hydre.

  Cohen napísal túto pieseň, keď sa rozišli, ale dali sa znova dokopy a žili spolu až do roku 1973, dokonca aj potom, čo mal Cohen v roku 1972 syna Adama s inou ženou. Marianne zanechala v Cohenovi trvalý dojem vášnivé vzťahy, ktoré informovali jeho piesne.


 • Marianne, o ktorej je táto pieseň, bola nórska a vyslovovala jej meno „Ma-ri-AN-ah“. Cohen pre pieseň použil štandardnú anglickú výslovnosť (ako „Mary-Ann“), pretože extra slabika by sa k nej nehodila.


 • Judy Scott, ktorá sa stretla s Marianne na Hydre v roku 1973 a veľmi sa s ňou zblížila, povedala serveru Songfacts, aká bola: „Môj prvý dojem bol z krásnej, vysokej, opálenej blond ženy asi 35. Spoznal som ju lepšie.

  Spomenula pieseň „Tak dlho, Marianne“ a povedala mi, že pôvodne mala názov „Poď, Marianne“, ale neskôr to Leonard zmenil. Pieseň milovala, aj keď evokovala vyvíjajúcu sa povahu ich vzťahu.

  Keď som ju navštívil v Osle, zahrala pieseň na svojom malom stereu a pri pohľade z okna mi povedala: „Vec s Leonardom je, že skutočne urobil to, čo si predsavzal. Uspel tam, kde mnoho ďalších zlyhalo. 'V mojom živote je takmer neprehliadnuteľný.'


 • Chcete vidieť fotku Marianne? Na zadnom obale albumu Cohen z roku 1969 Piesne z miestnosti je tu záber na ňu, ako sedí pred Cohenovým písacím strojom.
  Thomas - Oslo, Nórsko
 • Marianne Ihlen a Leonard Cohen zomreli v roku 2016 na rakovinu; Ihlen v júli a Cohen v novembri. Keď sa Cohen dozvedel, že je chorá, napísal jej list, ktorý znel:

  Marianne, prišlo k tomuto obdobiu, keď sme skutočne tak starí a naše telá sa rozpadávajú a myslím, že ťa budem čoskoro nasledovať. Vedz, že som tak blízko za tebou, že ak natiahneš ruku, myslím, že sa môžeš dostať k tej mojej. A vieš, že som ťa vždy miloval pre svoju krásu a múdrosť, ale nemusím k tomu hovoriť nič viac, pretože o tom všetkom vieš. Teraz vám však chcem popriať veľmi dobrú cestu. Zbohom starý priateľ. Nekonečná láska, vidíme sa na ceste.


 • Pôvodný názov piesne Leonarda Cohena bol „Poď, Marianne“. Kedy Nestrihané Sylvie Simmonsová z časopisu sa ho opýtala, prečo to zmenil, a on odpovedal: „Som skôr spisovateľ elegancie.“
 • Vidím, že si odišiel a znova si zmenil meno

  Marianne sa narodila ako Marianne Ihlen. Po svadbe s Axelom Jensenom sa stala Marianne Jensen. S Cohenom sa nikdy nevzali, ale niekedy používali meno Marianne Cohen, keď boli spolu, a inokedy zasa za slobodna Ihlen.
 • Nórske vysielanie vysielalo prvý rozhovor s Marianne Ihlenovou 22. januára 2006. Cohena označila za muža „obrovského súcitu“.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: