Porazený od Becka

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Refrén 'Soy un perdedor' je španielsky pre 'I'm a loser.' Beck vyrastal v latinskej časti Los Angeles a väčšina jeho spolužiakov bola mexického pôvodu.


 • „Loser“ je jednou z najbizarnejších skladieb, ktoré sa kedy stali hitom. Ukážka textov:

  Stánky s krmivom pre psov s pančuchovými nohavičkami
  Zabite svetlomety a dajte na neutrál


  Beck sa presťahoval do New Yorku vo veku 18 rokov, potom sa vrátil do Los Angeles asi o rok neskôr, v roku 1990. Začal vymýšľať bizarné rapy, aby pobavil svojich priateľov a skontroloval pulz davov vo svojom bare a na koncertoch v kaviarni, kde väčšina ľudia by tomu nevenovali pozornosť. V roku 1991 podpísal zmluvu s nezávislým vydavateľstvom Bong Load Records, ktoré ho spojilo s Karlom Stephensonom, producentom, ktorý spolupracoval s Geto Boys. V Stephensonovom dome napísali a nahrali 'Loser' za pár hodín; Beck trafil názov a refrén po niekoľkých rapoch a zvolal: 'Som najhorší rapper na svete - som len lúzer!'

  Bong Load nevydal pieseň až do roku 1993, kedy Beck vydal niekoľko singlov, vrátane jedného s názvom „MTV Makes Me Wanna Smoke Crack“. Pieseň sa začala prehrávať v univerzitnom rádiu a na niektorých dobrodružnejších alternatívnych staniciach vrátane KNDD v Seattli a ozvali sa veľké vydavateľstvá. Beck podpísal s Geffen Records nezvyčajnú zmluvu, ktorá mu umožnila vydávať svoje výrobky aj na nezávislých labeloch, vrátane Bong Load. Nebola to zďaleka najvyššia ponuka, ale dala mu kreatívnu slobodu, po ktorej túžil. Geffen ho zaradil do svojej alternatívnej značky DGC a začiatkom roku 1994 vydal skladbu 'Loser'. S ich propagačným popudom sa pieseň rozbehla a v apríli sa vyšplhala na 10. miesto v USA. Skončilo to najväčším hitom v Beckovej vysoko eklektickej diskografii.


 • Ukážka „Som vodič, som víťaz, Veci sa čoskoro zmenia, cítim to,“ pochádza z nezávislého filmu s názvom Zabite mesačný svit , ktorú režíroval Beckov priateľ Steve Hanft. Beck urobil niekoľko skladieb pre film, ktorý bol vydaný až v roku 1994, rok po vydaní piesne so vzorkou. Hanft režíroval video k skladbe Loser.


 • Hudobné video je rovnako nesúrodé ako text, so stop-motion rakvou, aerobikom na cintoríne a akustickým gitaristom bez trička. Na začiatku videa má Beck na sebe a Hviezdne vojny Prilba Stormtroopera, ktorá musela byť z právnych dôvodov rozmazaná. Beck bol známy tým, že na koncertoch odpovedal na žiadosť o „Loser“ tak, že si nasadil prilbu, hral pieseň z kazety na boomboxe a tancoval po pódiu.

  Beck úplne pohŕdal MTV (spomenuli sme, že nahral pieseň s názvom 'MTV Makes Me Wanna Smoke Crack'), ale oni ho milovali a video dali do horúcej rotácie.
 • Mediálny príbeh o tejto piesni bol, že ide o anti-establišmentálnu hymnu, ktorá je symbolom nudy Generácie X. Beck kládol otázky na túto tému pri väčšine rozhovorov. Povedal The Guardian v roku 1996: 'Ten druh flákačov, alebo ten hlúpy hip-hop chlapík, jednoducho si myslím, že je to hlúpe, nie som to ja. Je to ako karikatúra. Nikdy nevymyslím synopsu, skrátenú verziu seba, na ktorú sa niekto môže len pozrieť a povedať: 'To je ono''.


 • Keď Kurt Cobain 5. apríla 1994 zomrel na samovraždu, táto skladba stúpala do rebríčka. Vydavateľstvo Nirvany, Sub Pop, predávalo tričká s nápisom „LOSER“ niekoľko rokov pred vydaním tejto piesne. Pieseň aj vydavateľstvo používali toto slovo sebapodceňujúcim, protikorporačným spôsobom, ale Beck sa nikdy nespájal s grungeovou scénou.
 • Riff na bicie je nasamplovaný z coveru skladby Johnnyho Jenkinsa z roku 1970 k skladbe „I Walk on Guilded Splinters“, pôvodne od Dr. Johna.
 • Fanúšikovia, ktorí si kúpili Jemné zlato alebo išli na Beckov koncert, boli často prekvapení, keď počuli, že 'Loser' je hudobná odľahlosť v jeho katalógu, ktorý bol v tom čase plný zvláštnej zmesi folku, punku a blues. Beck sa nesnažil upokojiť týchto fanúšikov, ale vždy hral pieseň a niekedy zmenil text pre svoje vlastné pobavenie.
 • Toto sa spomína v románe z roku 2017 Šípkové Ruženky Stephen King a jeho syn Owen King. Jared, syn hlavnej postavy, odkazuje na pieseň po tom, čo ho zbili traja chlapi. „Som porazený,“ pomyslel si. 'Tá pieseň od Becka musela byť napísaná s ohľadom na mňa.'
 • 'Weird Al' Yankovic chcel nahrať paródiu na skladbu s názvom 'Schmoozer.' Beck ľutuje, že mu odoprel povolenie. 'Myslím, že by to bolo úžasné video,' povedal pre Audible Original's Words + Music. 'Som skutočne veľmi smutný, že sa to nestalo.'

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: