Louie Louie od The Kingsmen

 • Toto napísal spevák R&B menom Richard Berry v roku 1955. So svojou skupinou The Pharaohs bol tiež prvým, kto pieseň nahral; V roku 1957 to vyšlo v niektorých mestách na západe USA. Počuli to rôzne garážové skupiny a začali pieseň pokrývať, až sa z toho vo verzii Kingsmen z roku 1963 stal fenomén. Aj keď veľká časť známosti piesne pochádza z nerozlúštiteľného textu, v pôvodnom znení Berryho sú slová celkom jasné: Pieseň je o námorníkovi, ktorý tri dni cestuje na Jamajku za svojim dievčaťom.
 • Dwight Rounds, autor knihy Rok, keď hudba zomrela, 1964-1972 , píše:

  Slovám „Louie Louie“ je takmer nemožné porozumieť a hovorí sa o nich, že sú obscénne. Niet pochýb, že to významne prispelo k predaju singla. Niekde pravdepodobne uniklo, že texty sú obscénne; inak by si to nikto neuvedomil. Toto bola najgeniálnejšia marketingová schéma vôbec. FBI sa pokúsila vypátrať Richarda Berryho, The Kingsmen a rôznych manažérov nahrávacích spoločností. Nikdy neboli schopní určiť skutočné použité texty. Kingsmen trvali na tom, že nepovedali nič oplzlé, napriek zjavnej chybe na konci inštrumentálky, kde Jack Ely začal príliš skoro spievať posledný verš o jednej takte, a v pozadí je počuť, ako niečo kričia. Ely tiež povedal, že spieval ďaleko od mikrofónu, čo spôsobilo neostrý zvuk, a že slávu iniciovala nahrávacia spoločnosť. Slová znejú oveľa viac ako oficiálna verzia uvedená nižšie, najmä slovo „ruža“ namiesto „kosť“. Fáma o textoch bola falošná. Oficiálne texty piesní sú uvedené nižšie v tlačenej verzii a jedna z mnohých alternatívnych verzií je uvedená kurzívou.

  Refrén: „Louie, Louie, oh nie. Musím ísť Aye-yi-yi, povedal som. Louie Louie, oh zlato. Musím ísť. '

  „Fajn dievčatko na mňa čaká. Chyťte loď cez more. Plavte sa tou loďou, celkom sám. Nikdy neviem, či sa dostanem domov. '

  'Tri noci a dni sa plavím po mori.' Každý večer a deň sa hrám so svojou vecou .
  'Neustále mysli na dievča.' I f-k you girl, oh, the all the way .
  „Ach, tá loď, snívam, že je tam. Položím ju na svoju posteľ .
  „Cítim ružu v jej vlasoch.“ Cítim svoju kosť, ach, v jej vlasoch .

  'Pozri Jamajku, mesiac hore.' Hej, milovník, teraz drž moju vec .
  „Nebude to dlho trvať, ja vidím svoju lásku.“ Nebude to dlho trvať, tak to nechajte na pokoji .
  „Zober ju znova do môjho náručia.“ Hej, senorita, je mi horúco ako čert .
  „Povedz jej, že už nikdy neodídem.“ Povedal som jej, že už ju nikdy nepoložím .
 • FBI spustila súbor rozsiahle vyšetrovanie tejto piesne potom, čo guvernér Indiany Matthew Welsh začiatkom roku 1964 vyhlásil, že je to „pornografické“, a požiadal Asociáciu vysielateľov Indiany, aby to zakázala. Vyšetrovanie prebiehalo v kanceláriách vo viacerých štátoch, pričom technici počúvali pieseň rôznymi rýchlosťami a pokúšali sa rozpoznať akékoľvek obscénne texty. Neboli nájdené žiadne; FBI nakoniec prišla na to, čo sa stalo, keď kontaktovala FCC. Správa obsahuje podrobnosti o tejto korešpondencii:

  'Vysvetlila, že približne dva roky jej spoločnosť prijíma neopodstatnené sťažnosti týkajúce sa nahrávania filmu Louie Louie.' Poradila, že podľa najlepšieho vedomia problém začal neidentifikovaný vysokoškolák, ktorý pre „Louie Louie“ vymyslel sériu obscénnych veršov a potom ich predal spolužiakom. Zastáva názor, že človek môže urobiť akýkoľvek záznam 45 otáčok za minútu, znížiť rýchlosť na 33 otáčok za minútu a predstaviť si obscénne slová v závislosti od predstavivosti poslucháča. '
 • Mnoho kapiel na severozápade USA to hralo na svojich koncertoch. The Kingsmen zdvihli svoju verziu od The Wailers, skupiny zo Seattlu, ktorej unikol úspech piesne.
 • Verzia Kingsmen tejto piesne bola prominentne uvedená vo filme z roku 1978 Dom zvierat , v hlavnej úlohe s Johnom Belushi, aj keď pieseň vyšla v roku 1963 a film sa odohráva v roku 1962.
 • Nahrávanie stálo 50 dolárov. Kingsmen išli do štúdia potom, čo ich výkonný riaditeľ rozhlasovej stanice v Portlande videl hrať naživo a navrhol, aby ho nahrali.
 • Paul Revere a The Raiders, tiež na turné po severozápade, nahrali svoju verziu deň po The Kingsmen v tom istom štúdiu. Ich verzia bola hudobne lepšia, ale bola len regionálnym hitom, pretože nedokázali vytvoriť publicitu, ktorú urobili The Kingsmen.
 • Toto bola jediná pieseň Kingsmen s hlavným vokálom Jacka Elyho. Predtým, ako sa z toho stal hit, skončil, keď líder kapely Lynn Easton prevzal vokály a nariadil Elymu, aby hral na bicie. Pri televíznych predstaveniach sa Easton synchronizoval s Elyho vokálmi.

  Ely sa neskôr pokúsil zúročiť úspech piesne „Louie Louie“ vydaním vlastných piesní vrátane piesní „Louie Louie 66“, „Love That Louie“ a „Louie Go Home“.
 • V správe FBI údajné špinavé texty predložili niektorí dotknutí občania, ktoré agentúra porovnala s publikovanými textami chránenými autorskými právami. Urážlivé texty, ktoré pracovníci laboratória FBI počúvali, boli:

  Lou-ai Lou-ai Ach nie
  Chyťte sa dole
  Tento riadok je najmenej jasný

  Čaká na mňa milé dievčatko
  Na druhej strane je to len dievča
  Keď ju vezmem úplne samú
  Nikdy to nie je dievča, ktoré som ležal doma
  (refrén)

  Dnes v noci ju opäť položím
  Mimochodom, dáme ti vedieť svoje dievča
  A ... na tú stoličku ju tam položím
  Cítil som svoju kosť ... v jej vlasoch
  (refrén)

  Mala na sebe handru, presunul som sa vyššie
  Nepotrvá dlho a ona to skĺzne
  Držal som ju v ruke a potom
  A povedal som jej, že ju radšej znova položím
  (refrén)
 • Stalo sa to národným hitom, keď to zahral diskžokej v Bostone a vyhlásil, že to bola najhoršia pieseň, akú kedy počul.
 • Podľa speváka Jacka Elyho malo štúdio 19-metrový strop a zavesený mikrofón. Ely tvrdí, že to bolo príčinou „skomolených“ textov, ale Paul Revere a Raiders nahrali svoju verziu „Louie Louie“ v tom istom štúdiu deň po zasadnutí Kingsmen a ich čiastočne ad-libbed texty sú jasne počuť.
 • 24. augusta 2003 na „Louie Fest“ v meste Tacoma vo Washingtone zahralo 754 gitaristov. Podujatie sa konalo s cieľom získať peniaze na hudobné programy. Dick Peterson z The Kingsmen bol jedným z gitaristov.
 • „Pozri“ v riadku „pozri Jamajku“ prichádza v jednom riadku príliš skoro a opakuje sa.
 • Toto bolo použité vo filme z roku 1996 Dolný periskop s Kelsey Grammerovou. Ako kapitán ponorky v sérii vojnových hier Grammer a jeho posádka spievajú túto pieseň nahlas, aby zmiatli radar svojho prenasledovateľa v domnienke, že sú rybárskym traulerom plným opitých rybárov.
  Brandon - Peoria, IL
 • Iggy Pop nahral pre svoj album z roku 1993 verziu s novými textami Americký Caesar . Jeho skupina The Stooges pieseň často hrala a zmenila slová na údajne urážlivý text. Táto verzia piesne bola poslednou, ktorú hrali na ich výstave 9. februára 1974 v Michiganskom paláci, ktorá bola ich poslednou do opätovného stretnutia v roku 2003.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Podľa Kennyho Vanceho, ktorý bol hudobným riaditeľom Dom zvierat , John Belushi spieval v garážovej skupine, ktorá túto pieseň predvádzala v bratstvách. Belushi spieval svoju verziu špinavých textov, ktorú urobil v štúdiu pri nahrávaní svojich vokálov k filmu. Je smutné, že páska Belushiho spievajúceho jeho špinavú verziu piesne sa stratila v roku 2012, keď hurikán Sandy vymazal Kennyho dom v Queense.
 • Vo filme z roku 1990 Mestský pohár , Patrick Dempsey, Arye Gross a Daniel Stern hrajú ako bratia, ktorí sa hádajú o zmysle tejto piesne. Debatujú, či ide o milovanie, alebo ide o morskú chatku.
  Gordon - Jacksonville, FL
 • V roku 1966 sa pieseň The Sandpipers dostala v USA na 30. miesto. Ďalší pozoruhodný cover: The West Coast punková skupina Black Flag to nahrala v roku 1981 a vydala to na svojom albume Prvé štyri roky .
 • Toto bolo použité v a 1986 komerčný pre chladiče vína California Cooler. Návštevníci pláže v klipe spievajú spoločne.
 • Toto je jedna z najznámejších rockových piesní všetkých čias, ale The Kingsmen neboli múzejným materiálom. Rock and Rollová sieň slávy to prevzala zaradením „Louie Louie“ do kategórie „jednotlivcov“ v roku 2018 spolu s ďalšími piatimi piesňami od interpretov, ktorí v sále neboli:

  „The Twist“ - Chubby Checker
  „Rocket 88“ - Jackie Brenston a jeho mačky Delta
  'Rumble' - Link Wray
  ' Bielejší odtieň bledého “ - Voňavý Procol
  „Born To Be Wild“ - Steppenwolf
 • Ray Manzarek to povedal Rainerovi Moddemannovi Štvrťročník dverí Prvou piesňou, ktorú Jim Morrison na pódiu predstavil, bola pieseň Louie Louie Richarda Berryho. To bolo, keď bol Manzarek v Rick & the Ravens; Morrison ešte nebol súčasťou skupiny, ale Manzarek ho zavolal, aby to zaspieval. Morrison spieval zachrípnutý.

Zaujímavé Články