Luke od Suzanne Vega

 • Táto pieseň je o zneužívaní detí. Rozpráva príbeh vystrašeného chlapca, ktorý má zakázané rozprávať o tom, čo prežíva.
 • O špeciáli švédskej televízie z roku 1987 Vega povedal: „Pred niekoľkými rokmi som videl túto skupinu detí hrať sa pred mojou budovou a bolo tam jedno z nich, ktoré sa volalo Luka a vyzeralo to trochu príznačne. ostatné deti. Vždy som si pamätal jeho meno a vždy som si pamätal aj jeho tvár a veľa som o ňom nevedel, ale zdal sa byť oddelený od týchto ostatných detí, ktoré by som videl hrať. A podľa jeho charakteru som založil pieseň „Luka“. V piesni je chlapec Luka týraným dieťaťom - v skutočnom živote si myslím, že nebol. Myslím, že bol len iný. '
 • Hovoriť s SongTalk magazín Vega vysvetlila, že začala s názvom tejto piesne. Opisujúc, ako to napísala, povedala: „Trvá to mesiace, kým sa to v mysli dotkne, keď idem okolo alebo robím niečo iné, je to ako problém, ku ktorému sa moja myseľ vracia. Krúti sa to Je to, akoby ste sa pokúšali nájsť ten správny uhol, a akonáhle príde uhol, môžem pieseň napísať do dvoch hodín. Rovnako ako „Luka“ trval dve hodiny. V istom zmysle trvalo mesiace premýšľať o tom a zoradiť výstrel. Akoby ste hrali biliard a chcete vyčistiť stôl, celé to zarovnáte a potom už len trafíte a všetko sa vyčistí. Je to veľmi uspokojujúce, ale príprava vyžaduje mesiace.

  Nebola som si istá, čo tá postava povie. Vedel som, čo je problémom postavy, ale nevedel som, ako vtiahnuť poslucháča. Chcel som, aby to bolo z pohľadu človeka, ktorý je týraný. Problém, ktorý táto osoba má, je, že to nemôže povedať. Ako teda problém odstránite, ak to nemôžete povedať? Ako zapojíte poslucháča? Predstavte sa: „Volám sa Luka.“ A „bývam na druhom poschodí, bývam od vás na poschodí“, a preto zapájate poslucháča. „Myslím, že si ma už videl,“ tak začni počúvať. Vtiahnete poslucháča do tohto sveta veľmi jednoduchými základnými informáciami. A potom pokračuje v uvádzaní problému bez toho, aby niekedy povedal, v čom je problém. To bol môj problém ako skladateľa: Ako môžem poskytnúť tieto informácie bez toho, aby som ich niekedy poskytol?

  Je ľahké ukázať prstom. Je ľahké povedať: „Zneužívanie detí musí prestať“ a každý to vie. “
 • Vega napísala túto pieseň asi tri roky predtým, ako vyšla na jej druhom albume. Bol napísaný pred jej debutovým albumom, ale Vega povedala, že „potrebuje nejaký čas, aby sa usadil vo vrecku piesní“.
 • V tejto piesni je veľká lyrická disonancia, pretože ostrý príbeh zneužívania detí je v kontraste k chytľavej melódii. Vega vysvetlila SongTalk : „Pretože som sa zameriaval na taký komplexný predmet, mal som za cieľ najľahšiu cestu, ako sa tam dostať. Jednoduché melódie, veselé akordy. Cítil som, že to musím sprístupniť, pretože to bola taká temná téma. Tak som išiel úplne von. Ale pokúsil som sa písať aj jazykom dieťaťa. Takže asi preto to fungovalo, pretože je to tak prístupné. '
 • Video režíroval Michael Patterson a jeho manželka Candace Reckinger a použili experimentálnu animačnú techniku, ktorú vo videu spopularizovali pre a-ha's ' Vezmi si ma . '
 • Nasledujúci rok vydalo 10 000 maniakov „What The Matter Here? “, čo je tiež o týranom chlapcovi vypovedanom z pohľadu suseda.
 • V čase, keď to píšem, Vega počúvala veľa hudby Lou Reeda. 'Zapôsobil na mňa spôsob, akým písal o násilnom svete, a musela som premýšľať, ako napísať o téme, o ktorej nikto nehovorí,' povedala. Najlepších 2000 do gogo . „Jedného dňa som počúval Lou Reeda Berlín album a celé to vyšlo. Začalo sa to okolo druhej hodiny, o štvrtej som už mal hotovú celú pieseň. ' Nielenže sa to robilo, ale neexistovali žiadne hrubé koncepty ani alternatívne texty; bolo to napísané tak, ako to počujeme.
 • Predtým, ako to pristálo Samota v stoji „Vega to občas hrala pre živé publikum, ale nikdy sa im to nepáčilo. Akonáhle prišli na to, že pieseň je o zneužívaní detí, bolo im to smutné a nepríjemné. Keď Vegin manažér naznačil, že by to mohol byť hit, zostala v šoku. Spomenula si: „Mali sme veľký spor a on povedal:„ Myslím si, že je to dôležitá pieseň, je to pieseň o zneužívaní. Toto sú 80. roky a nikto už nepíše piesne o problémoch. Hudba zmenila svet. ' A bojoval som s ním a povedal som: „Nemyslím si, že hudba zmenila svet“ a on naozaj pustil: „Ukončili sme vojnu vo Vietname, vieš, ako mi môžeš povedať, že hudba nič nezmenila? '' Nakoniec som povedal: „Fajn, knokautujte sa.“
 • Vega bývala na prízemí svojho činžiaka, takže Luka od nej skutočne býval na poschodí. Jedného dňa ho konečne stretla vo výťahu.
 • Toto bolo použité na Kroviny v epizóde 2007 „Môj terapeutický mesiac“. Bol tiež použitý na Simpsonovci v epizóde „Reality Bites“ z roku 1997, keď ju Homer spieva počas jazdy.

Zaujímavé Články