Macarena od Los del Rio

 • Toto pôvodne vyšlo na miestnom vydavateľstve v Španielsku v roku 1993, kde sa mu celkom darilo. Budúci rok americká značka BMG kúpila španielsku značku a rozhodla sa urobiť z „Macarena“ hit v Amerike. Uviedli na trh anglickú verziu tanečných klubov a výletných lodí a potom ju vydali ako singel v roku 1995. Bol to menší hit až do leta 1996, keď Ameriku zasiahlo tanečné šialenstvo Macarena. Pieseň sa v júli umiestnila na prvom mieste a zostala tam 14 týždňov.
 • Los Del Rio (Antonio Romeo Monge a Rafael Ruiz) sú španielske flamenco-popové duo. Inšpirovalo ich to zaznamenať na ceste do Venezuely, keď zbadali krásnu flamencovú tanečnicu menom Diana Patricia. Keď sa pieseň stala hitom, vo Venezuele sa stala známou ako „Macarena“.
 • Pre Los Del Rio to bol prvý zásah od roku 1962 a ich jediný zásah v USA.
 • „La Macarena“ je jednou z ôsmich častí (známych ako „štvrtí“) španielskej Sevilly. Odtiaľ dostali meno.
 • Macarena je ženské meno, ktoré znamená „Matka Božia“.
 • Pieseň bola mnohokrát remixovaná. Americký singel bol remixom produkčného tímu sídliaceho v Miami s názvom The Bayside Boys. Ako každá dobrá senzácia tanečnej piesne (ako „The Twist“), priniesla aj spin-offy. Tu je rozpis „Macarenových“, ktoré boli zmapované v Amerike:

  Mix Bayside Boys (#45 v roku 1995)
  Los Del Rio (opätovné vydanie, ktoré sa v roku 1996 stalo číslom 1)
  Los Del Rio [non stop] (# 23 v roku 1996)
  Los Del Mar (#71 v roku 1996 - „Mar“ v španielčine znamená „more“, zatiaľ čo „Rio“ je „rieka“)
  GrooveGrass Boyz (#107 v roku 1997)
  „Macarena Christmas“ od Los Del Rio (#57 v roku 1996)
 • To sa stalo hitom v Európe a Latinskej Amerike v roku 1995, keď vyšlo na kompilačnom CD s názvom Macarena Club Cutz .
 • Význam piesne sa mení v závislosti od toho, aký mix počúvate. V pôvodnej verzii je Macarena naštvaná, pretože jej priateľ Vitorino vstúpil do armády. Ona sa jej odvďačí tým, že vyrazí do mesta a rozlúči sa s inými mužmi. V mixe Bayside Boys sa Macarena nahnevá na svojho priateľa a vydá sa ním zatriasť, kým je mimo mesta. V tejto verzii sa zdá byť promiskuitnejšia. Bayside Boys z neho urobili aj účet z pohľadu prvej osoby, pričom textom piesne bol hlas Macareny.
 • Táto pieseň sa držala v americkej Top 100 60 týždňov, čo je jednorazový rekord najdlhšieho behu v rebríčku jednotlivcov. V roku 1998 ju predbehla pieseň How Do I Live od LeAnn Rimes, ktorá v Hot 100 strávila celkovo 69 týždňov. 33-týždňové stúpanie piesne (cez dva samostatné rebríčky) na pozíciu č. 1 vytvorilo rekord v najdlhšej ceste. na vrchol Hot 100.
 • Los Del Rio je pomenované po sevillskej panne, „Virgin Del Rocio“ (Panna Rosy), čo je ekvivalent k Panne Márii. Členovia skupiny, ktorí nehovoria po anglicky, boli presvedčení, že ide o dar „Virgin Del Rocio“, keď sa z toho stal medzinárodný hit.
 • Refrén sa do angličtiny prekladá takto: „Daj svojmu telu radosť, Macarena, že tvoje telo má dávať radosť a dobré veci.“
 • V USA to bolo najväčšie tanečné šialenstvo 90. rokov. Hralo sa na svadbách, v kanceláriách, na výletných lodiach a takmer všade, kde sa tancovalo. Rovnako ako predchádzajúce tanečné šialenstvo, „Electric Slide“, bolo ľahké sa ho naučiť a robilo sa to v skupine, takže je perfektný pre Američanov, ktorí nemali rytmus.
 • Svetový rekord v počte ľudí predvádzajúcich jeden tanec súčasne stanovilo 50 000 ľudí na štadióne Yankee pri tanci „Macarena“.
 • Verzia Bayside Boys Mix ochutnáva sedem sekúnd v smiechu speváčky Yazoo Alison Moyet. Bolo prevzaté z singlu „Situácia“ spoločnosti Yazoo z roku 1982.
 • Keď pôvodná verzia zasiahla Miami Beach, miestna rozhlasová stanica Power 96 bola zaplavená žiadosťami o melódiu v španielskom jazyku, ale stanica vylúčila piesne, ktoré neboli nahraté v angličtine. DJ Jamminovi Johnovi Carideovi sa podarilo preplížiť vysielanie o 1:30 hod. A programový riaditeľ stanice bol závislý. Dal Caride len dva dni, aby prišiel s anglickým remixom, a tak DJ priniesol track svojim priateľom Carlosovi De Yarzovi a Mikeovi Triayovi (alias The Bayside Boys). Texty a melódie boli štruktúrované do jedného dňa. „Nie je to rovnaká melódia,“ hovorí De Yarza. 'Veľa ľudí si myslí, že slová sú prekladom, ale je to iná pieseň, ktorá používa refrén Los del Rio.'

  Napriek tomu, že Bayside Boys vytvorili pre BMG leštený mix, vydavateľstvo vydalo rýchlo zmiešanú demo verziu Power 96 pre jedno vydanie.
 • Anglické texty naspievala Carla Vanessa, ktorá sa pripojila k Miami Sound Machine.
 • Napriek tomu, že sa pieseň stala medzinárodným fenoménom, nedokázala spojiť Los del Rio a Bayside Boys. 'Zdá sa, že nemajú záujem,' povedal De Yarza Billboard od tvorcov piesne. 'Chceli sme sa s nimi stretnúť.'
 • V Muppets Most Wanted (2014) Slečna Piggy to spolu s dvoma plameniakmi zaspieva svojmu „Kermitinovi“.


Zaujímavé Články