Maniac od Michaela Sembella

 • Toto bolo uvedené vo filme Flashdance , kde hrá Jennifer Beals ako zváračka cez deň, tanečnica v noci. Skladbu produkoval Phil Ramone, ktorý bol hudobným dozorcom filmu. Tiež prispel k filmu ďalším dielom: Potom, čo videl niektoré deti, ako tancujú v New Yorku, upozornil producenta filmu, ktorý natočil zábery tanečníkov, ktoré boli vo filme použité.


 • Sembello to napísal so svojim partnerom pre skladanie piesní Dennisom Matkoskym, ktorý dostal nápad, keď videl film William Lustig Maniak , ktorý je o sériovom vrahovi, ktorý stopuje svoje obete v New Yorku. Sembello pre Songfacts povedal: „Prišiel s pôvodným jadrom inšpirácie a pre mňa so základnou myšlienkou a groove a verím, že dočasné texty pre refrén, ktoré mal, boli:

  Je to maniak, maniak, to je isté
  Zabije vašu mačku a pribije ho k dverám


  Toto smerovanie evidentne nefungovalo a v tomto bode nás génius Phila Ramoneho, producenta soundtracku, ktorý mal víziu vidieť potenciál piesne, požiadal, aby sme ho zmenili na súčasný koncept dievčaťa posadnutého vášňou. darček k tancu. Bez Phila by sa to nestalo. '
 • Oscara za najlepšiu pôvodnú pieseň z roku 1983 získala ďalšia pieseň z filmu „ Flashdance ... Aký je to pocit . ' „Maniac“ bol nominovaný, ale zrejme bol diskvalifikovaný. Michael Sembello vysvetlil: „Bola nominovaná na Oscara a bola diskvalifikovaná podľa„ pravidiel akadémie “, pretože pieseň bola zmenená z pôvodného originálu a pôvodne nebola napísaná výlučne pre film, čo ma dodnes hnevá.“


 • Toto bolo omylom zaradené na kazetu so Sembellovými piesňami, ktoré jeho manželka poslala na zváženie do Paramountu Flashdance . Štúdio to milovalo a použilo to vo filme.
 • Tanečné scény vo videu (a vo filme) predviedol telesný dvojník Marine Jahan. Bolo dobre stráženým tajomstvom, že Jennifer Beals vo filme netancovala.


 • Video bolo prvým, ktorý nepoužíval nič iné ako scény z filmu, bez záberov umelca. Vďaka tomu sa pozornosť sústredila priamo na film, vďaka čomu sa video stalo takmer filmovou upútavkou, ale Michaela Sembella to stvrdlo, takže väčšina z nás netušila, ako vyzerá. Nasledujúcich niekoľko rokov sa videá k piesňam predstaveným vo filmoch prikláňali viac k filmovým scénam a menej k záberom z predstavení. Videá k piesňam použitým v Pekná žena a Hriešny tanec sú dobré príklady.
 • Rýchle malé poznámky, ktoré znejú ako kravský zvon, boli vygenerované pomocou Linn Electronics LM-1, prvého bubnového automatu nabitého ukážkami skutočných nástrojov. Zvyšok rytmu tvorili elektronické bicie Simmons od Carlosa Vegu a syntetizátory, ktoré naprogramovali Sembello a Dennis Matkosky. V mixe je aj violončelo, ktoré hrá Dennis Karmazyn.
 • S BPM 159 bol „Maniac“ hitom v hodinách aerobiku, čo bol v tej dobe veľký trend. Je to skvelá pieseň na zvýšenie tohto srdcového tepu.
 • V roku 2007 to bolo prepracované v roku reklamy na autá Kia , ktoré ukazujú, že predavač Kia robí podobný tanec a „predáva sa, ako nikdy predtým.“ Ide o to, že robí skvelé ponuky ako maniak.
  MusicianJohnPaul - Bay Area, CA
 • V priebehu rokov bolo k tejto piesni niekoľko bizarných coververzií. Herb Alpert urobil horn-y verziu so svojou Tijuana Brass na albume „Bullish“ z roku 1984. Európsky akt Topmodelz urobil elektro kryt v roku 2008; a v roku 2020 urobila nemecká skupina Rising Insane metalcoreovú verziu s Video s tematikou 80. rokov .


Zaujímavé Články