Ja a Bobby McGee od Janis Joplin

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Napísal to Kris Kristofferson, ktorý napísal stovky piesní pre širokú škálu umelcov. Kristofferson by sa stal úspešným sólovým umelcom a objavil by sa vo viacerých filmoch, ale práve obálka tejto piesne Janis Joplin posunula jeho kariéru na ďalšiu úroveň. '' Bobby McGee 'bola pieseň, ktorá pre mňa znamenala rozdiel,' povedal Výkonný skladateľ v roku 2015. „Vždy, keď to spievam, stále myslím na Janis.“


 • Zakladateľ Kristoffersonovej gramofónovej spoločnosti Fred Foster mu zazvonil práve vtedy, keď sa bojujúci hudobník chystal odísť z Nashvillu za vedľajšiu prácu pilota helikoptéry. Povedal, že pre skladateľa má názov piesne - „Ja a Bobby McKee“. Kristofferson pripomenul Mojo Časopis marec 2008, ktorý mu šéf labelu navrhol: „„ Môžete to urobiť tak, že budú cestovať, háčik je v tom, že sa ukáže, že je ona. “

  Kristofferson si spočiatku nebol istý. „Chvíľu som sa schovával pred Fredom, ale stále som sa pokúšal napísať tú pieseň, keď som lietal okolo Baton Rouge a New Orleans. V mysli sa mi rútil rytmus piesne Mickeyho Newburyho „Why You Been Gone So Long“, a vyvinul som tento príbeh o týchto chlapcoch, ktorí chodili po krajine ako Anthony Quinn a Giuletta Masina vo filme (Felliniho ) Cesta . V jednom mieste, rovnako ako on, odišiel a nechal ju tam. To bolo 'Niekde blízko Salinas som ju nechal ujsť.' Neskôr vo filme (Quinn) počuje ženu, ktorá visí na šatách a spieva melódiu, ktorú (Masina) hrávala na trombóne, a ona mu povedala: „Ach, zomrela.“ Tak zhasne, opije sa, pobije sa v bare a skončí na pláži a vyje na hviezdy. A odtiaľ pochádzalo „sloboda je len ďalšie slovo, ktoré nemôže stratiť“, pretože bol od nej oslobodený a myslím, že by všetky svoje zajtrajšky vymenil za ďalší deň s ňou.

  Posledný definujúci obraz piesne prišiel k Kristoffersonovi, keď išiel v silnom daždi na letisko, aby odletel domov. „Išiel som,“ stierače predného skla pleskli a Bobby tlieskal rukami a konečne sme zaspievali každú pieseň, ktorú šofér poznal. “ A to bolo všetko. '
 • Fred Foster použil ako inšpiráciu k názvu meno sekretárky. V skutočnosti sa volala Bobbi McKee. Pomenovaním postavy v piesni „Bobby“ sa zaistilo, že ju speváčka dokáže zaspievať bez zmeny mena, pretože „Bobby“ sa môže vzťahovať na muža alebo ženu.
  Chris - Bristolville, OH


 • V Twang - Konečná kniha citátov z country hudby Kristofferson hovorí: „Práve som šiel pracovať do Combine Music. Volal mi majiteľ Fred Foster a povedal: „Mám pre teba titul:„ Ja a Bobbie McKee, “a ja som si myslel, že povedal„ McGee “. Myslel som si, že to nemôžem napísať, a trvalo mi mesiace sa pred ním skrývať, pretože nemôžem písať o práci. Ale zrejme mi to uviazlo v zátylku. Jedného dňa som šoféroval medzi Morgan City a New Orleans. Pršalo a išli stierače. Vzal som si starú skúsenosť s iným dievčaťom v inej krajine. Keď som sa dostal do Nashvillu, mal som to hotové. “
  Mark - Falls Church, VA
 • Prvýkrát to zaznamenal v roku 1969 country spevák menom Roger Miller, ktorý je známy svojim hitom „King Of The Road“.
 • Kris Kristofferson to vydal v roku 1970 na svojom prvom albume Kristofferson . O rok neskôr, keď sa stal hitom pre Joplin, bol Kristoffersonov album znovu vydaný ako Ja a Bobby McGee využiť výhody novej popularity piesne.
 • Toto bolo prepustené po tom, čo Joplin zomrel na predávkovanie heroínom. Jej smrť dala albumu veľkú pozornosť a Perla išiel na #1. Bola to druhá pieseň, ktorá sa v USA dostala na prvé miesto potom, čo umelec zomrel; ' Dock of the Bay „od Otisa Reddinga bol prvý.
 • Texty rozprávajú príbeh dvoch mladých mileniek, ktoré spolu cestujú, ale rozídu sa, aby mohli objavovať svet samy. Postavy v piesni boli veľmi podobné Joplinovi, ktorý bol známy ako slobodný duch.
 • Vo vydaní z marca 2006 z Esquire Kristoffersona sa pýtali, kde je, keď prišiel s textom: „Sloboda je len ďalšie slovo, ktoré už nemožno stratiť.“ Jeho odpoveď: „Pracoval som v Mexickom zálive na ropných plošinách a lietal som na helikoptérach. Prišiel som o rodinu, pretože som roky neuspel ako skladateľ. Jediné, čo som mal, boli účty, výživné na deti a smútok. A chystal som sa dostať výpoveď, pretože som nenechal 24 hodín prejsť medzi plynom a fľašou. Vyzeralo to, že som svoj čin zničil. Ale bolo v tom niečo oslobodzujúce. Tým, že som nemusel plniť očakávania ľudí, som bol akosi slobodný. “
 • Riadok „Vytiahol som svoju harpúnu zo svojho špinavého červeného šálu“ možno interpretovať dvoma spôsobmi. Sanitovanejšia verzia považuje harpúnu za slangové slovo pre harmoniku. Druhá interpretácia to považuje za podkožnú ihlu, pretože predtým, ako závislý vystrelil, sa často používala bandáž na uviazanie ruky.
  Victor - Boston, MA
 • Verzia na albume Joplin z roku 1995 Greatest Hits 18 základných piesní obsahuje alternatívnu verziu zaznamenanú ako demo.
 • Jerry Lee Lewis sa tomu venoval skôr vo vidieckom štýle niekoľko mesiacov po vydaní Joplinovej verzie. Jeho verzia sa v USA dostala na #40.
 • To bol Joplinov jediný hit Top 10. Bola veľmi vplyvnou a známou speváčkou, ale jej bluesový zvuk držal väčšinu jej piesní mimo popových rebríčkov.
 • V tom istom roku, ako bola vydaná Joplinova verzia, vydal Kris Kristofferson Strieborný jazyk s diablom a ja , ktorý bol úspešným albumom a nakoniec upevnil jeho miesto speváka/skladateľa.
 • Kristofferson predviedol akustickú verziu tejto piesne, keď bola Joplin v roku 2013 ocenená hviezdou na hollywoodskom chodníku slávy. Kristofferson, ktorý mal s Joplinom krátky románik, si spomenul, ako v deň jej smrti počul jej stvárnenie. Vysvetlil to Valiaci sa kameň časopis: „Jej producent mi dal záznam a bolo dosť ťažké ho počúvať. Počúval som to v kancelárii svojho vydavateľa, kde sme sa stretávali, nikto tam nebol a hrával som to znova a znova, aby som to mohol počuť bez toho, aby som sa rozišiel. '
  Bertrand - Paríž, Francúzsko, nad 2
 • B-strana singla bola pieseň s názvom „Half Moon“, ktorá sa objavila aj na albume Perla album. Túto pieseň napísal John Hall a jeho manželka Johanna. Bola to prvá pieseň, ktorú spolu napísali, a obrovská prestávka pre pár, ktorý si mohol za honorár kúpiť byt a plachetnicu. John Hall získal v rockovej oblasti veľa dôveryhodnosti tým, že ju spoluautorom napísal, a jeho kariéra sa rozbehla. O niekoľko rokov neskôr založil skupinu Orleans, ktorá mala hity s dvoma piesňami, ktoré napísal: „Still The One“ a „Dance With Me“.
 • Kristofferson hosťovala vo verzii Dolly Parton z jej coververzového albumu z roku 2005, To boli dni .

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: