Moje obľúbené veci od Julie Andrews

 • Zvuk hudby bolo jedným zo slávnych broadwayských hudobných autorských tímov Rodgera a Hammersteina a jeho poslednou spoluprácou. Medzi ďalšie ich pozoruhodné diela patrí Oklahoma! a Kráľ a ja . V Zvuk hudby , Richard Rodgers napísal hudbu a Oscar Hammerstein II napísal text piesne „Moje obľúbené veci“.

  Napriek tomu, že sa väčšina ľudí prvýkrát objavila na pódiu v produkcii z roku 1959, pozná filmovú verziu, ktorá bola vydaná v roku 1965 a získala päť Oscarov. Film predstavil muzikálovú herečku Julie Andrews z Mary Poppins preslávila v úlohe vedúcej protagonistky muzikálu Marie, ktorá je guvernantkou detí bohatého kapitána von Trappa.

  Maria v časti „Moje obľúbené veci“ opisuje všetky veci, vďaka ktorým sa cíti lepšie, keď je smutná, napríklad „Dážďovky na ružiach a fúzy na mačiatkach, svetlé medené kanvice a teplé vlnené palčiaky“. Nie je to však v zásade šťastná pieseň a je napísaná malým písmom, a až na konci piesne, keď spieva „Myslím na niekoľko svojich obľúbených vecí, a potom sa necítim tak zle“. odráža základná harmónia toto uvoľnenie negatívnych emócií prostredníctvom šťastného veľkého harmonického obratu.

  Táto pieseň sa skvele objavuje v scéne vo filme, keď sa deti von Trapp, o ktoré sa stará, zľaknú a odchádzajú do svojej izby počas búrky a ona ju zaspieva, aby ich potešila. Táto zmena pôvodného broadwayského umiestnenia piesne zostala vo väčšine scénických produkcií.


 • Mnoho obľúbených vecí uvedených v tejto piesni nestojí nič; napríklad dažďové kvapky na ružiach a strieborno-bielej zime. O desaťročia neskôr sa koncept „obľúbených vecí“ stal materialistickejším, najmä keď ho Oprah Winfrey premenil na každoročné podujatie zamerané na produkty ako DVD prehrávače a džínsy. Skladba „Oprah's Favorite Things“ sa stala sprievodcom nákupu počas sviatkov, čo pieseň spojilo s vianočným obdobím a rozšírilo ju o ďalšie zoznamy skladieb o prázdninách. So zmienkami o zime a zvonoch na saniach to nie je o nič menej sviatočné ako ostatné vianočné piesne, ktoré sviatok konkrétne nenaznačujú, ale v modernej dobe to bolo viac o kúpe niečoho, ako o tom, že niečo vyrobíte alebo si jednoducho užijete krásu svojho okolia.

  V roku 2018 Ariana Grande prevzala pieseň do luxusného segmentu, keď použila melódiu na skladbe „7 Rings“, kde uvádza diamanty medzi svojimi obľúbenými vecami a spieva o tom, ako sa za peniaze dajú skutočne kúpiť šťastie:

  Kto povedal, že peniaze nemôžu vyriešiť vaše problémy
  Na ich vyriešenie zrejme nemal dostatok peňazí
 • V televíznom programe 100 najväčších piesní z muzikálov “Julie Andrews o tejto piesni povedala:„ Osobne si myslím, že pieseň „My Favorite Things“ bola pieseň, ktorú najradšej spievam. Texty piesní boli také úžasné a evokujúce, že všetko, čo človek spieval, bolo vidieť na obaloch hnedého papierového obrázku, dažďových kvapkách na ružiach a podobných veciach. “


 • Herb Alpert & The Tijuana Brass zaznamenali obľúbený cover tejto piesne, rovnako ako Björk, ktorá ju naspievala vo svojom filme Tanečnica v tme . Pieseň nahralo aj mnoho jazzových hudobníkov, vrátane Dave Brubecka, Johna Coltranea a Stanleyho Jordana. Coltraneova verzia bola základom pre niektoré organové a gitarové party v albumovej verzii albumu The Doors „Light My Fire“.
 • Na oslavu 69. narodenín Julie Andrewsovej predviedla „Moje obľúbené veci“ v prospekte Radio City Music Hall v Manhattane pre Americkú asociáciu dôchodcov (AARP), ale výrazne zmenila text. Medzi zrevidovanými textami: „Cadillac a katarakta a načúvacie prístroje a okuliare, Polident a Fixodent a falošné zuby v okuliaroch. Kardiostimulátory, golfové vozíky a verandy s hojdačkami. Toto je niekoľko mojich obľúbených vecí. '


 • Ďalšou pozoruhodnou verziou tejto piesne bol spevák a dirigent Bobby McFerrin, známy svojou piesňou „Don't Worry Be Happy“ z roku 1988. McFerrin predviedol túto pieseň v Kodani v prekvapujúcom množstve hudobných štýlov a ohromil poslucháčov úžasnou škálou vokálnych techník a citlivými viachlasými improvizáciami. The video z tohto predstavenia sa stal virálnym na YouTube.
 • Tento názov piesne je tiež názvom siedmeho albumu jazzového saxofonistu Johna Coltranea, Moje obľúbené veci Vydané v roku 1961. Album neobsahuje jazzové štandardy, ale päť prepracovaných obľúbených melódií od interpretov Gershwina a Portera, vrátane trinásťminútovej inštrumentálnej verzie piesne „Moje obľúbené veci“. Coltrane povedal, že „musíte sa vrátiť k starým veciam a vidieť ich v novom svetle“. Vďaka Coltraneovmu bebopovmu prevedeniu sa táto pieseň oddelila od svojich obľúbených koreňov a premenila sa na to, čo bolo popísané ako „hypnotický, východný dervišský tanec“. Tento komentár odkazuje na Coltraneov záujem o indickú hudbu inšpirovanú jeho priateľom Ravim Shankarom, ktorý mu predstavil indickú stupnicu raga, ktorú Coltrane použil vo svojom sóle k tejto piesni.
 • Phoebe (Lisa Kudrow) skomplikuje text tejto piesne v epizóde Priatelia (sezóna 1 - „Ten, keď Monica dostane nového spolubývajúceho“):

  Dažďové kvapky na ružiach
  a králiky a mačiatka
  Zvončeky a sane
  a niečo s palčiakami
  la la la la la la la niečo so šnúrkou ....


Zaujímavé Články