Moja cesta od Franka Sinatru

 • Vznikla ako francúzska pieseň „Comme D'Habitude“ (preklad: „Ako obvykle“), ktorú napísali skladatelia Jacques Revaux a Gilles Thibault. Vzali to k francúzskej popovej hviezde Claude Francoisovi, ktorý to trochu vylepšil (čím získal kredit spoluautora) a pieseň nahrali v roku 1967, kde bola v niektorých častiach Európy hitom. Francúzska verzia rozpráva príbeh muža, prežívajúceho koniec manželstva, lásky zabitej nudou každodenného života.

  Paul Anka objavil túto pieseň pri návšteve Francúzska a po návrate do New Yorku znova napísal text ako „My Way“. Anka hovorí, že boli tri hodiny ráno v daždivej noci, keď mu došli slová. Anka, ktorá bola veľmi populárnou speváčkou, predložila pieseň Frankovi Sinatrovi, ktorý ju nahral 30. decembra 1968. Text Anky zmenil význam slova o tom, že sa muž s obľubou obzerá za životom, ktorý žil podľa vlastných predstáv, a za Sinatrov verzia sa stala jednou z jeho podpisových piesní.
 • To sa stalo podpisovou piesňou Franka Sinatru, ale nevydržal to a povedal, že sa mu pieseň „hnusí“. V neskorších rokoch pieseň opísal ako „popový hit Paula Anku, ktorý sa stal akousi národnou hymnou“. V rozhovore pre show BBC v roku 2000 Hardtalk “Sinatrina dcéra Tina povedala:„ Vždy si myslel, že pieseň je samoúčelná a zhovievavá. Nepáčilo sa mu to. Tá pieseň uviazla a nemohol ju dostať z topánky. “
 • Pieseň individuality a ašpirácie, existuje vedecké vysvetlenie, prečo vyvolalo takú silnú emocionálnu reakciu napriek dosť peším textom a hlúpym rýmom (stratené/zábavné, opona/isté). Pieseň začína stúpajúcou 6. postupnosťou, ktorá naznačuje snahu. Intenzita a sila narastá do veľkého cieľa, ktorý mohol Sinatra skutočne predať so svojim vyhlásením: „Urobil som to po svojom.“
 • V Amerike to bol len mierny hit v rebríčkoch, pretože to neprebiehalo v duchu roku 1969. Vo Veľkej Británii to však bol utekajúci hit a v rokoch 1970-1971 sa do rebríčkov šesťkrát vrátil. Drží rekord v najdlhšom zotrvaní v grafe.

  Po ovládnutí hitparád americkej populárnej hudby v štyridsiatych a na začiatku päťdesiatych rokov minulého storočia mal Sinatra za sebou niekoľko rokov rockovej éry, ale napriek tomu zvládol niekoľko obrovských hitov s piesňami „Learnin“ The Blues (1955) a „Strangers in the Night“. '(1966), každý z nich sa umiestni na 1. mieste v rebríčku Hot 100.

  Skladba „My Way“ sa stala jednou z jeho obľúbenejších piesní, ale v tejto hitparáde sa umiestnila na veľmi peknom mieste, čím sa dostala na 27. miesto, čo bolo nižšie ako v predchádzajúcom singli „Cycles“ ( #23 v roku 1968). Skladba „My Way“ však mala obrovskú silu a stala sa koncertným showstopperom. Bol to tiež Sinatrov posledný hit Top 40 v USA do roku 1980, keď sa vrátil s New York, New York . '
 • Sinatra pravdepodobne nemal na mysli červené zamatové závesy krematória, keď spieval tvárou v tvár svojmu poslednému závesu. V roku 2005 však prieskum spoločnosti Co-Operative Funeralcare zaradil túto melódiu na prvé miesto medzi najžiadanejšími skladbami na pohreboch v Británii. Hovorca Phil Edwards povedal: „Má to nadčasovú príťažlivosť - slová sumarizujú, čo si toľko ľudí myslí o svojom živote a ako by chceli, aby si ich blízki pamätali.“
 • Medzi mnohých umelcov, ktorí nahrali túto pieseň, patria Aretha Franklin, Tom Jones, Dionne Warwick a Andy Williams. Waleská speváčka Dorothy Squires vydala verziu krátko po Sinatre, ktorá bola tiež hitom vo Veľkej Británii, a dvakrát sa tam dostala do hitparády.
 • Ku koncu kariéry to Elvis pridal do svojho koncertného repertoáru. Po jeho smrti v roku 1977 bola ako singel vydaná živá verzia s číslom 22 v USA a 9 v Británii.
 • Skupina Sex Pistols nahrala v roku 1979 punkovú verziu so svojim basgitaristom Sidom Viciousom v speve (kapelu opustil spevák Johnny Rotten). Ich verzia sa vo Veľkej Británii umiestnila na 6. mieste a bola použitá pri záverečných titulkoch filmu Goodfellas . Pieseň sa objavila na albume Sex Pistols Veľký rock 'n' roll podvod . Sid Vicious zomrel pred vydaním albumu.

  Anton La Vey, zakladateľ satanskej cirkvi, vo svojom životopise pochválil cover piesne Sid Viciousa Tajný život satanistu .
  Diane - Ventura, CA
 • Je to veľmi populárna pieseň Karaoke, ale tej by ste sa na Filipínach mali pravdepodobne vyhnúť. Ako je uvedené v článku zo 6. februára 2010 v dokumente New York Times Po karaoke predstaveniach hry „My Way“ sa odohralo mnoho násilných incidentov. Karaoke je v tej krajine veľmi populárny a existuje určitá etiketa, ktorá sa zvykne rozpadnúť, keď si patróni vyberú túto pieseň, čo niekedy vedie k bojom, ktoré môžu rýchlo eskalovať. Statočnosť piesne môže mať niečo do seba, ale bez ohľadu na príčinu sa väčšina Filipíncov piesni vyhne a mnohé bary ju vo svojich zoznamoch skladieb neponúkajú.
 • Podľa Paula Anku napísal anglickú verziu tejto piesne po večeri s Frankom Sinatrom, ktorý svojim spoločníkom na večeru povedal, že s podnikom končí (Anka hrala mnoho rovnakých nočných klubov, a tak skončil v kruhu Sinatry. ). V snahe napísať hit Sinatra skomponoval túto pieseň špeciálne pre Franka a napísal text s riadkami naplnenými vecami, o ktorých si myslel, že by ich spevák povedal, pričom svoj impozantný imidž zahral frázami typu „Zjedol som to a vyplivol som to. “a„ Poviem svoj prípad, o ktorom som si istý. “
 • Pieseň bola obľúbenou skladbou bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča. Počas procesu so zločinmi proti ľudskosti v roku 2002 ho často hrával vo svojej cele nahlas.
 • Gipsy Kings nahrali španielsku verziu piesne s názvom „A Mi Manera“.
 • Predtým, ako Paul Anka napísal anglické texty, mladý David Bowie sa pokúsil ich napísať, ale nedokázal prísť na nič, s čím by bol spokojný.
 • Licencia na „My Way“ je obmedzená, najmä na verziu Sinatra. Bol použitý v epizóde 2006 Sopranovci s názvom „Moe n“ Joe a tiež v epizóde z roku 2014 Šialení muži s názvom „Stratégia“. The Šialení muži epizóda sa odohráva v čase, keď bola pieseň vydaná, a hrá špecifickú úlohu v deji, pričom Don Draper počuje pieseň, ktorá hrá v rádiu, ako nejaký znak Peggy Olsen.

  Verzia Sex Pistols bola použitá aj v niektorých významných produkciách: bola použitá v epizódach seriálu Simpsonovci (2010) a Kalifornie (2014) a vo filme Goodfellas (1990).
 • Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder požiadal „My Way“ o jeho konečné odoslanie (v nemeckom jazyku Zapfenstreich) pred inauguráciou Angely Merkelovej. Viac ako sedem miliónov televíznych divákov sledovalo, ako sa mu slzy tisnú do očí, keď ho vojenská skupina videla s verziou tejto piesne.
 • Paul Anka zaznamenal jeho verziu krátko po Sinatrovom prepustení. Nahral ho tiež ako duet štyrikrát - s filmom Gabriel Byrne Čas šialeného psa (1996), pričom Julio Iglesias je španielskym prevedením „a Mi Manera“ (1998), Jon Bon Jovi (2007) a kanadským spevákom Garouom (2013).
 • Pretože je táto pieseň tak silne spojená so Sinatrou, veľa ľudí predpokladá, že ju napísal spevák. V rozhovore pre Songfacts to viceprezident Frank Sinatra Enterprises Charles Pignone spochybňuje vo svojom umení. „Veľa ľudí, pretože Frank bol v tom, čo spieval, taký presvedčivý, si myslelo, že napísal veľa týchto piesní,“ hovorí.

  O Sinatrovej nechuti k piesni Pigone dodáva: „Nemyslím si, že by to tak nenávidel, ako sa mu to nepáčilo - nemyslím si, že by nenávidel niektorú z týchto piesní. Len si myslím, že ho asi už unavilo, keď na neho ľudia kričali a spievali. Je to obľúbený fanúšik, ale nepovedal by som, že to bol obľúbený Sinatra. '
 • Lou Levy prevzal túto funkciu ako klavirista, keď pravidelný Sinatra Bill Miller si prerezal ruku na sklenený črep. Miller však dirigoval orchester nahrávky.
 • Prvým tancom Donalda Trumpa ako prezidenta USA bol práve tento song. 20. januára 2017, v noci na jeho inauguráciu, si naň zatancoval so svojou manželkou Melániou na plese Liberty, jeho druhej večer. Trumpa nikdy nevideli tancovať na kampani, a to z dobrého dôvodu: na tanečnom parkete je veľmi nepríjemný. Napriek tomu, že sa držal základného premiešania zo strany na stranu, stále dokázal vyzerať bolestivo, rovnako ako Melania. V polovici tanca zavolal svojho viceprezidenta Mikea Penceho, aby sa k nemu pridal s manželkou Karen. V tomto mieste Trump viac mával a gestikuloval ako tancoval.

  Dva dni predtým sa Nancy Sinatra na Twitteri pýtali, čo si myslí o Trumpovi, ktorý pieseň použil. Jej odpoveď: „Pamätajte si prvý riadok piesne.“

  Ten prvý riadok znie: „A teraz sa blíži koniec, a tak stojím pred záverečnou oponou.“
 • Addidas použil remix tejto piesne v a 2017 komerčný s názvom „Originál nie je nikdy dokončený“.
 • Edícia k 50. výročiu Moja cesta obsahuje štyri ďalšie verzie titulnej melódie, vrátane Sinatrových duet s Willie Nelsonom a Lucianom Pavarottim, ako aj živé zábery z jeho koncertov v Ahmanson Theatre v Los Angeles (1971) a Reunion Arena v Dallase (1987).

Zaujímavé Články