Jeden od U2

 • Túto pieseň je možné interpretovať mnohými spôsobmi. Bono, ktorý napísal texty, bol vždy trochu vágny a tvrdil, že je to „o vzťahoch“. Tu je niekoľko interpretácií:

  1) Pieseň by sa mohla týkať znovuzjednotenia Nemecka, kde ju skupina nahrala.

  2) Mohlo by ísť o rozpustenie manželstva The Edge s Aislinn O'Sullivan. Pár mal vo vzťahu problémy a rozišli sa krátko po sedení. Bono bol najlepší muž na ich svadbe.

  3) Mohlo by ísť o to, že kapela svoje rozdiely odloží a spojí sa a vytvoria album.

  4) Bono možno písal o svojom dobrom priateľovi, írskom maliarovi Guggimu, ktorý mal problémy s dievčaťom.

  5) Pieseň by mohla predstavovať rozhovor medzi obeťou AIDS a jeho otcom.
 • Kapela napísala túto pieseň v Berlíne po tom, čo sa tam niekoľko mesiacov snažila nahrať Pozor baby . Berlínsky múr práve spadol, takže kapela dúfala, že nájde inšpiráciu z boja a zmien, ktoré v tomto regióne prichádzajú. Namiesto toho sa ocitli v rozpore so sebou a neschopní vykonávať veľa produktívnej práce.

  Táto pieseň prišla náhle - jej kosti boli podľa väčšiny účtov napísané asi za 30 minút a kapelu to kreatívne omladilo. Keď odchádzali z Berlína, okrem tejto piesne toho nemali veľa čo ukázať, ale dokázali dokončiť album doma v Írsku s touto piesňou ako ústredným prvkom. The Edge hovorí: „Bola to kľúčová pieseň pri nahrávaní albumu, prvý prelom v mimoriadne náročnom období.“ (Od Q Časopis, september 2005.)
 • Výťažok zo singlu bol venovaný na výskum AIDS, ktorý bol uvedený v poznámkach k nahrávke k singlu. Na poznámkach bolo vytlačené aj toto vyhlásenie: „Obraz na obálke je fotografiou amerického výtvarníka Davida Wojnarowicza, ktorá zobrazuje, ako Indiáni lovili byvoly tým, že ich spustili z útesov. Wojnarowicz identifikuje seba a seba ako byvola, tlačeného do neznáma silami, ktoré nemôžeme ovládať a dokonca ani pochopiť. Wojnarowicz je aktivistický umelec a spisovateľ, ktorého práca v poslednom čase vyvoláva kontroverzie vďaka nekompromisnému zobrazeniu umelcovej homosexuality a nákazy H.I.V. vírus a politická kríza okolo AIDS. “
 • The Edge prišli s gitarovou skladbou počas práce na 'Mysterious Ways'. Akonáhle prišiel s touto gitarovou časťou, rýchlo začali písať „One“.
 • Posolstvo o prijatí uvítali členovia komunity homosexuálov, mnohí z nich to interpretovali tak, že syn otcovi hovorí, že zomiera na AIDS.
 • Natočili sa tri rôzne videá, pričom každé interpretovalo skladbu inak. Prvá režírovaná Markom Pellingtonom ukazuje byvola pobehujúceho v poli. Druhý, ktorý bol väčšinou k videniu v Európe, predstavoval U2 v ťahu. Tretí, zobrazený väčšinou v USA, je postavený na Bonovi, ktorý sa odráža nad cigaretou.

  Režisér a fotograf Anton Corbijn stál pri kormidle pri videu, na ktorom je kapela vlečná. Povedal Strážca 24. september 2005: „V tejto fáze som pracoval s U2 ako fotograf 10 rokov a mali sme svoje vzostupy aj pády. V roku 1984 som pre nich urobil jedno video pre „Pride“. Bola to katastrofa a nikto to nikdy nevidel. Trvalo im osem rokov, kým mi dali ďalšiu šancu. Naozaj som tomu chcel vynaložiť veľa úsilia, aby som sa im ako režisér dokázal. Autá, ktoré sa vo videu objavujú, som dokonca sám ručne namaľoval. Celé som to tematizoval okolo pojmu „jeden“, aj keď si nemyslím, že o tom Bono vlastne spieval. Preto som to natočil v Berlíne, pretože múr práve spadol. A nafilmoval som kapelu vystupujúcu v kruhu ako jeden celok. Ukázal som Bonovho otca na jednom konci hojdačky, aby som naznačil, že sám nie si vždy vyrovnaný. Bonovho otca som mal veľmi rád, ale mali veľmi zložitý vzťah.

  Myslím, že to pre nich veľa znamenalo, že sa objavili spolu. Všetko to boli moje vlastné nápady, ale U2 sú do značnej miery skupina, ktorá sa rada stretáva a hovorí o veciach. Vždy je s nimi veľa stretnutí! Ale vymazali všetky nápady, vrátane tej, ktorá sa o nich objavila. Neskôr sa však rozhodli, že časť výťažku zo singlu poputuje na pomoc charitatívnym organizáciám. Znepokojili ich, že prvok ťahania vo videu môže negatívne spájať AIDS s homosexuálnou komunitou. Video preto zahodili a nechali niekoho iného, ​​aby niečo natočil.

  V tej dobe ma to veľmi bolelo. Nahradili to videom s Bonom v bare obklopenom modelkami, čo sa mi obzvlášť nepáčilo. Ale akonáhle pieseň o niekoľko mesiacov neskôr zomrela v hitparádach, prinútili MTV, aby namiesto toho spustila moje video. Preto rád pracujem s U2: zostali mi veľmi verní, čo je v hudbe zriedkavé. '

  Podľa Strážca , Vo videu piesne sa objavil Bonov otec, Robert Hewson. Neskôr sa synovi sťažoval, že nedostal zaplatené.
 • Toto mapovalo ďalšie tri príležitosti dňa Billboard Hot 100 okrem pôvodného umiestnenia č. 10 U2:

  2006 - Mary J. Blige a U2 (#86)
  2009 - Adam Lambert (# 82)
  2010 - Glee Cast (#60)
 • V roku 1992 bol zvolený za najlepší singel Valiaci sa kameň čitateľská anketa. U2 tiež vyhrali za najlepší album, kapelu a comeback roka. V roku 2003 bola zvolená za najlepšiu pieseň všetkých čias Q časopis.
  Adam - Dewsbury, Anglicko
 • V roku 2005 sa Bono zapojil do kampane „Jeden“, ktorou sa pokúsil presvedčiť vládu USA, aby poskytla dodatočné 1% zo svojho rozpočtu na pomoc chudobným regiónom v Afrike. Na Závraty turné, fanúšikovia, ktorí sa prihlásili, mali svoje mená zobrazené na obrazovkách videa, keď to hrali U2.
 • Adam Clayton a Larry Mullen to predviedli na „inauguračnom plese MTV Rock n Roll“ pre Billa Clintona v roku 1993 s Michaelom Stipeom a Mikeom Millsom z R.E.M. Táto improvizovaná skupina sa stala známou ako „Automatic Baby“, kombináciou názvov albumov Automatika pre ľudí a Pozor baby .
 • „Byvolie“ video režírované Markom Pellingtonom pozostávalo z projekcií, ktoré urobil pre turné po zoo. V rozhovore pre Songfacts s ​​Pellingtonom vysvetlil: „K piesni už urobili videoklip - ako to urobil Anton Corbijn -, ktorí ich ťahali, a neboli do toho blázni. Pustili teda moje a chvíľu to tam bolo. Bolo to veľmi „anti-video“: žiadna skupina, pomalé umelecké dielo. A urobili tretiu verziu videa s Bonom spievajúcim v bare.

  Vždy ma zaujímalo mať k piesni viac ako jedno video. Neviem, prečo to kapely viac nerobia. “

  Pellington neskôr pracoval na filme z roku 2007 U2 3D .
 • Na Popmart turné v Mexico City, zatiaľ čo Edge hrali v úvode, Bono povedal: „Ide o nášho kamaráta, skvelého kamaráta, skvelého speváka, ospravedlňujeme sa, ospravedlňujeme sa za Michaela Hutchencea.“
  Bill - Johnstown, PA
 • Počas ich turné v rokoch 2001-2002 bol na obrazovku premietaný zoznam obetí útokov z 11. septembra.
 • V roku 2006, potom, čo sa Bank of America spojila s MBNA, usporiadala BoA firemnú konferenciu, kde Ethan Chandler, ktorý riadil pobočku v New Yorku, predviedol novú verziu tejto piesne oslavujúcu fúziu. Ukážka textu: „A máme Bank One na úteku. Čo máš v peňaženke? Nie je to Capital One. ' Našťastie niekomu video uniklo a skončilo na YouTube, kde môžete vidieť to v celej svojej kráse . Dávajte si pozor na standing ovation na konci.
 • Mary J. Blige to naspievala s Bonom v roku 2006 v prospech obetí hurikánu Katrina. Blige to potom nahrala s Bonom a U2 na svoj album Zaspomínať si .
 • V prieskume z marca 2007, ktorý uskutočnil Show Tonyho Fentona v írskej rozhlasovej stanici Today FM bola zvolená za najlepší írsky singel všetkých čias.
 • Bono vysvetlil význam tejto piesne Valiaci sa kameň v roku 2005: „Je to príbeh otca a syna. Skúsil som napísať o niekom, koho som poznal, kto vychádzal a bál sa to povedať otcovi. Je to náboženský otec a syn ... Mám veľa homosexuálnych priateľov a videl som ich pokaziť z nemilovaných rodinných situácii, ktoré sú úplne protikresťanské. Ak vieme niečo o Bohu, je to tak, že Boh je láska. To je súčasťou piesne. A potom je to aj o ľuďoch, ktorí zápasia o to, aby boli spolu, a o tom, aké ťažké je zostať spolu v tomto svete, či už ste v kapele alebo máte vzťah. “
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • V ankete hudobného kanála VH1 v roku 2006 bol riadok „Jeden život, jeden s druhým, sestry, bratia“ zvolený za obľúbený text piesne Spojeného kráľovstva.
 • Každý, kto uvažuje o použití na svojej svadbe, by to mohol zvážiť. '' Jeden 'nie je o jednote, je to o rozdieloch,' zdôrazňuje Bono v knihe U2 od U2 . „Nie je to stará hipisácka myšlienka„ Žime všetci spolu “. Ide o oveľa punk rockovejší koncept. Je to antiromantické: „Sme jeden, ale nie sme rovnakí. Môžeme sa navzájom nosiť. “ Pripomína nám to, že nemáme na výber. Stále som sklamaný, keď ľudia počujú zborovú vetu ako „musíme“ a nie „navzájom sa nesú“. Pretože je odstúpený, naozaj. Nie je to tak: „Poďte všetci, kleneme sa cez stenu.“ Nech sa páči, jediná cesta odtiaľto je, ak vám dám nohu hore po stene a potiahnete ma za sebou. Je na tom niečo veľmi neromantické. Pieseň je trochu skrútená, a preto som nikdy nedokázal prísť na to, prečo ju ľudia chcú na svojich svadbách. Určite som stretol stovku ľudí, ktorí to mali na svojich svadbách. Hovorím im: „Hneváte sa? Ide o rozdelenie! “
 • The Edge ponúka svoj pohľad: „Text bol prvým v novom, komornejšom štýle. Sú to v podstate dve myšlienky. Na jednej úrovni je to trpký, skrútený, zhubný rozhovor medzi dvoma ľuďmi, ktorí si prešli nejakými škaredými a ťažkými vecami: „Ublížime si a potom to urobíme znova.“ Ale na inej úrovni je myšlienka, že „sa budeme navzájom nosiť“. Kľúčom je „dostať sa“. „Got to“ by bolo príliš zrejmé a sprosté. „Dostať sa“ naznačuje, že je našou výsadou navzájom sa nosiť. Uvádza všetko na správnu mieru a zavádza myšlienku milosti. Napriek tomu by som to nehral na žiadnej svojej svadbe. '
 • Toto bolo uvedené v upútavke na film Nicolasa Cagea z roku 2000 Rodinný muž . Vo filme to nebolo použité.

Zaujímavé Články