Orinoco Flow (Sail Away) od Enya

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Rieka Orinoco preteká Južnou Amerikou. Je dlhý asi 1300 míľ a prechádza časťami Venezuely, Kolumbie a Brazílie. Názov piesne odkazuje na londýnske štúdio Orinoco, kde sídli tento a ostatné Vodoznak album bol nahraný. Nie je známe, či to bol aj dvojitý odkaz na juhoamerickú rieku.


 • Toto bol Enyin prvý hit. Získalo veľa pozornosti a bolo vydané ako singel po tom, ako bol zahraný v relácii The Steve Wright Show v BBC Radio One vo Veľkej Británii. Enya sa stala najpredávanejšou speváčkou na svete.


 • Slová „Môžeme riadiť, môžeme sa priblížiť, keď je za volantom Rob Dickens“, označujú Roba Dickinsa, šéfa jej vydavateľskej spoločnosti WEA. Dickins je na albume uvedený ako producent. V článku zverejnenom 13. decembra 2008 Dickins povedal: „Keď som podpísal zmluvu s Enyou, jej manažér/producent Nicky Ryan povedal:„ Nás nebudeš tlačiť do dvojhry, však? “ Nebola to taká hudba. Potom, čo sme urobili Vodoznak albumu, zo žartu som povedal: „Nicky, kde je singel?“ O týždeň neskôr zazvonil Nicky a povedal: „Máme to!“ Máš čo? „Máme singel!“

  Poslal ďalej to, čo sa stalo „Orinoco Flow“. Neexistovala žiadna stredná osmička a po každom riadku bolo „Odplávať“ - privádzalo ma to do šialenstva, ale bolo tam niečo, na čom sa dalo pracovať. Orinoco bolo meno štúdia a myslím, že ma videli ako kapitána lode. Celé to bola metafora cesty pre nás všetkých.

  Mal som na starosti nahrávaciu spoločnosť pre Veľkú Britániu a Írsko, ale nikdy sme nemali žiadnu írsku hudbu. Niekto povedal: „Máte radi Clannada, chceli by ste tento soundtrack, ktorý urobil tento bývalý člen Clannada.“ Urobila hudbu pre sériu BBC Kelti . Miloval som to a hrával som to každú noc. Stretli sme sa na slávnostnom udeľovaní cien v Írsku a povedal som: „Musíte urobiť vokálnu nahrávku.“ Nahrávacia spoločnosť si myslela, že som blázon, ale povedal som, čo sa stalo známym citátom - „Niekedy podpisujete akty, aby ste zarobili peniaze, a niekedy podpisujete akty, aby ste urobili hudbu.“ V týždni vydania spoločnosť Tower Records telefonovala a oznámila, že pri prehrávaní albumu v obchode predali 45 kópií - platňu si kúpil takmer každý v obchode. Bolo to neslýchané. Z 29 na päť, potom na č. 1 a predali sme veľké množstvo albumov. Bola to úplná handra na bohatstvo.
  Je to jedna z vecí, na ktoré som najviac hrdý. Je zábavné, že som si ani nevšimol text, kým nevytlačili album. Bolo to trápne. Ale keď to išlo do č. 1, pomyslel som si: „Som textom piesne číslo jeden, aké báječné.“ O všetky tie roky neskôr, ak počujem riadok „Rob Dickins za volantom“, nemôžem sa prestať usmievať.
  John - Watford, Anglicko


 • Textom na tejto skladbe bola Roma Ryan, manželka producenta piesne Nickyho Ryana. V 1000 UK #1 hitov Jon Kutner a Spencer Leigh, Ryan povedal: „Na Orinoco Flow bolo veľmi ťažké pracovať, pretože sme ho párkrát odložili. Chvíľu sme na tom pracovali, nechali to a potom sa k tomu znova vrátili, ale nakoniec sme povedali „Toto je dobré“. Celý čas to bola skladba albumu a až na úplnom konci sa rozhodlo, že by to mohlo byť dobré aj ako singel. '
 • Video bolo rozšírením súboru Vodoznak obal albumu. Enya to komentovala (tiež v 1000 UK #1 hitov ), „Boli sme veľmi spokojní s obalom, ktorý bol v podstate mojím obrazom, ale okolo mňa sa točili vrstvy a vrstvy nádherných obrazov, ktoré boli ručne maľované, a toho sme pomocou videa dosiahli.“


 • V troche filmovej disonancie podobnej scéne „Singin 'In The Rain“ v roku Mechanický pomaranč alebo ' Stuck in the Middle With You scéna v Rezervné psy Táto pieseň bola použitá vo násilnej scéne vo filme 2011 Dievča s tetovaním draka . Podľa režiséra filmu Davida Finchera sa im páčil nápad, ako si záporák vychutnáva hudbu, keď zabíja, a hviezda filmu Daniel Craig vytočil túto pieseň vo svojom zariadení iPod. Cítili, že sa to veľmi hodí, a použili pieseň na scénu.
 • Napriek úspechu tejto piesne veľa poslucháčov netušilo, ako Enya vyzerá, a dokonca ani to, či sa „Enya“ volá speváčka alebo skupina. Aby si chránila súkromie, držala sa na nízkej úrovni a robila minimálnu publicitu.
 • V prvých dvoch epizódach série Netflix 2019 Žiť so sebou „Orinoco Flow“ je motívom postavy Paula Rudda, ktorý prechádza klonovacím procesom. Pieseň bola použitá aj v týchto televíznych reláciách:

  Brooklynská deväť-deväť („Zločin a trest“ - 2017)
  Posledný muž na Zemi („Keď sa začne tvrdnúť“ - 2017)
  Čierne zrkadlo („Nenávidený v národe“ - 2016)
  Cougar Town („Letting You Go“ - 2010)

  A tieto filmy:

  Hotel Transylvania 3: Letné prázdniny (2018)
  Ôsma trieda (2018)
  Shrek navždy potom (2010)

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: