Over The Rainbow od Judy Garland

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Napísané pre film Čarodejník z krajiny Oz 'Over The Rainbow' sa objavuje na začiatku filmu, keď Dorothy (hrá Judy Garland) túži uniknúť svojmu bezútešnému životu na farme v Kansase. Hlbší výklad môže mať Dorotu túžbu po nebi.


 • Hudbu napísal Harold Arlen, text napísal Yip Harburg. Boli požiadaní, aby napísali pieseň, pretože mali niekoľko predchádzajúcich hitov, vrátane „It's Only A Paper Moon“, „Brother, Can You Spare A Dime“ a „Lydia The Tattooed Lady“.


 • Arlen vymyslel melódiu, keď sedel vo svojom aute pred pôvodným Schwabovým obchodom s drogami v Hollywoode. Harburg to najprv nenávidel, pretože si myslel, že je to príliš pomalé. Po tom, čo sa Arlen poradil s Irom Gershwinom, zrýchlil tempo a slová vymyslel Harburg.


 • Pôvodný názov bol 'Over The Rainbow Is Where I Want To Be.'
 • Veľa úsilia išlo do prvej línie. Medzi nápady, ktoré neprešli, patrili „Prejdem cez dúhu“ a „Jedného dňa cez dúhu“.


 • Medzi niektorých umelcov, ktorí to nahrali, patria Glenn Miller, Bob Crosby a Larry Clinton. Počas svojho svetového turné v roku 2001 bol Eric Clapton známy tým, že hral akustickú bluesovú verziu.
 • Texty majú politický význam. Harburg vyjadril nádej pre Ameriku v rámci programu prezidenta Franklina Roosevelta „New Deal“, ktorý bol navrhnutý tak, aby dostal Ameriku z Veľkej hospodárskej krízy na začiatku 30. rokov.
 • 'Over The Rainbow' bol takmer vystrihnutý z filmu. Niektorí manažéri z MGM si mysleli, že film je príliš dlhý a chceli ho odstrániť. Mysleli si, že to spomalilo akciu príliš skoro vo filme.
 • Táto pieseň získala v roku 1939 Oscara za najlepšiu pôvodnú pieseň. Garland bola vyzvaná, aby ju zaspievala, keď prevzala cenu. Urobila, ale mala problém sa cez to dostať, pretože bola taká vzrušená.

  Film bol nominovaný na šesť Oscarov, no mal tú smolu, že bol uvedený do kín v tom istom roku Odviate vetrom , ktorý vyhral najlepší film. Čarodejník z krajiny Oz vyhral iba za najlepšiu pieseň a najlepšiu partitúru, ktorú napísal Herbert Stothart.
 • „Over The Rainbow“ je klasická pieseň „I Want“, ktorú spieva hlavná postava na začiatku muzikálu, aby potvrdila svoje túžby a motiváciu. Dozvedáme sa, že Dorothy hľadá dobrodružstvo a chce vidieť, aký je svet mimo Kansasu. Disney filmy sú plné týchto; dobrý príklad je ' Nemôžem sa dočkať, až budem kráľom od Leví kráľ .
 • Film bol kúpený s úmyslom, že Judy Garland bude hrať Dorothy, ale manažéri uvažovali o prechode na Shirley Temple - väčšie pokladničné lákadlo - potom, čo Garland už dostal rolu. Od tohto plánu sa upustilo, pretože Temple mala zmluvu s 20th Century Fox a pretože by mala problémy s notami k piesňam.
 • V prieskume uskutočnenom v roku 2001 organizáciou Recording Industry Association Of America a National Endowment for the Arts bola skladba 'Over The Rainbow' zvolená za skladbu číslo 1 všetkých čias a porazila skladbu 'White Christmas ', ktorá sa umiestnila na 2. mieste. RIAA ju má na svojom zozname „Piesne storočia“ číslo 1 kvôli jej historickému významu.
 • Judy Garland mala iba 16 rokov, keď nahrala túto pieseň, a 17 rokov Čarodejník z krajiny Oz otvorila v kinách, ale už bola ostrieľanou profesionálkou so šiestimi filmami na konte a piatimi singlami. Bola jednou z najväčších hviezd 40. rokov a v roku 1954 hrala v pôvodnej verzii Zrodila sa hviezda , kde spievala skladbu The Man That Got Away, na ktorej sa podieľal aj Harold Arlen (s Irou Gershwinom). 'Over The Rainbow' zostala jej najobľúbenejšou piesňou a spievala ju počas celej svojej kariéry.

  Garland v mladom veku dostala tabletky na chudnutie a stala sa závislou na barbiturátoch a alkohole, čo viedlo k jej smrti v roku 1969 vo veku 47 rokov.
 • Tori Amos to pokrýva na mnohých svojich koncertoch a urobila verziu na svojom koncerte MTV Unplugged v roku 1996. >> Kredit na návrh :
  Kristy - La Porte City, IA
 • Liza Minnelli, ktorá je Garlandovou dcérou, niečo z toho zaspievala Michaelovi Jacksonovi na jeho špeciálnej úcte v roku 2001.
 • Harry Connick Jr. to spieval na záverečnom ceremoniáli zimných olympijských hier 2002 v Salt Lake City. Dorothy Hamill korčuľovala, zatiaľ čo on spieval.
 • Havajský ukulele hudobník Israel Kamakawiwo'ole nahral skladbu „Over The Rainbow“ v kombinácii s „ Aký nádherný svet pre jeho album z roku 1993 Tvárou vpred . Táto verzia bola použitá vo filmoch Hľadá sa Forrester , Zoznámte sa s Joe Blackom , a 50 prvých dátumov , ako aj v televíznej relácii JE . Kamakawiwo'ole, častejšie známy ako IZ, bol obézny, v jednom bode vážil asi 750 libier; zomrel na respiračné ochorenie spojené s jeho hmotnosťou. Jeho rakva spočíva v hlavnej budove v Honolulu, ako jediný nepolitik z iba troch ľudí, ktorý bol takto vyznamenaný. Havajská štátna vlajka viala v deň jeho pohrebu na pol žrde a tisíce fanúšikov sa prišli pozrieť na jeho popol rozptýlený do oceánu. >> Kredit na návrh :
  Koz - Chelsea, MI a Evan - Newport Beach, CA
 • Táto pieseň bola použitá v epizóde televízneho seriálu Kroviny , kde to zahrala Tedova skupina 'The Worthless Peons.' 'Worthless Peons' hrá skutočná kapela 'The Blanks'. >> Kredit na návrh :
  Bob - Fort Phanton Hill, TX
 • Pôvodná verzia Judy Garland sa prekvapivo nikdy nedostala do singlovej hitparády. Dve následné prevedenia piesne sa dostali do rebríčka Hot 100. Bývalý Americký idol finalistka Katharine McPhee sa so svojou interpretáciou piesne dostala na 12. miesto v roku 2006 a v roku 2012 Hlas súťažiaci Nicholas David sa dostal na 96. miesto po predvedení piesne v speváckej súťaži. Obe verzie šli pod názvom 'Somewhere Over the Rainbow.'
 • Pink zahrala túto pieseň na Oscaroch v roku 2014 na počesť Judy Garland, ktorá bola ocenená na ceremoniáli.
 • Niektoré verzie obsahujú pôvodný úvodný verš, ktorý nebol súčasťou filmu:

  Keď je celý svet beznádejná spleť
  A dažďové kvapky padajú všade naokolo
  Nebo otvára čarovnú cestu

  Keď všetky oblaky stmavnú na oblohe
  Dá sa nájsť dúhová diaľnica
  Vedúci z vašej okennej tabule

  Na miesto za slnkom
  Len krôčik za dažďom

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: