Proud Mary od Creedence Clearwater Revival

Zistite Svoj Počet Anjela

 • „Hrdá Mary“ na začiatku nemala nič spoločné s riečnym člnom. Namiesto toho si to John Fogerty predstavil ako príbeh ženy, ktorá pracuje ako slúžka pre bohatých ľudí. 'Každé ráno vystupuje z autobusu, chodí do práce a drží ich životy pohromade,' vysvetlil. „Potom musí ísť domov.“

  Bol to Stu Cook, ktorý ako prvý predstavil aspekt piesne riečny čln. Táto myšlienka mu prišla, keď skupina sledovala televíznu šou Maverick a Stu povedal: „Hej, riečny čln, zazvonte.“ John súhlasil, že sa zdá, že čln má niečo do činenia s piesňou, ktorá sa mu v mysli črtala už nejaký čas a čakala, kým nadobudne vedomú podobu. Keď písal hudbu, urobil niekoľko prvých akordov tak, aby evokovali kolesové koleso okolo rieky. „Hrdá Mary“ sa tak z upratovačky stala loďou.


 • Fogerty napísal text na základe troch myšlienok názvu piesne: „Proud Mary“, „Riverboat“ a „Rolling On A River“. Nosil so sebou zápisník s názvami, o ktorých si myslel, že budú dobrými piesňami, a „Proud Mary“ bola na vrchole zoznamu.


 • Pieseň sa zišla v deň, keď John Fogerty dostal svoje absolutórium od americkej armády. Fogerty bol vypracovaný v roku 1966 a bol súčasťou jednotky Reserve, ktorá slúžila vo Fort Bragg, Fort Knox a Fort Lee. Jeho absolutórium prišlo v roku 1967. Fogerty spomína v r Bad Moon Rising: Neoficiálna história Creedence Clearwater Revival Hank Bordowitz:

  'Armáda a Creedence sa prekrývali, takže som bol' ten hipisák s nahrávkou v rádiu. ' Pokúšal som sa dostať von z armády a na schodoch môjho bytového domu sedel list vlády o diplome. Sedelo to tam pár dní, hneď vedľa mojich dverí. Jedného dňa som uvidel obálku a sklonil som sa, aby som sa na ňu pozrel, pričom som si všimol, že na nej je napísané „John Fogerty“. Vošiel som do domu, otvoril som tú vec a videl som, že to bolo moje čestné prepustenie z armády. Konečne som bol vonku! To bol rok 1968 a ľudia stále umierali. Bol som taký šťastný, vybehol som na svoj malý kúsok trávnika a otočil som kolesá. Potom som vošiel do svojho domu, zobral som gitaru a začal brnkať. „Zanechal som dobrú prácu v meste“ a potom zo mňa okamžite vyšlo niekoľko dobrých riadkov. Zmenil som akord, menší akord, kde sa píše: „Veľké koleso sa stále točí“/Hrdá Mary stále horí '(alebo „boinin“, “pričom som použil svoju funky výslovnosť, ktorú som dostal od Howling' Wolf). Keď som narazil na pieseň „Valí sa, valcuje sa, váľa sa po rieke“, vedel som, že som napísal svoju najlepšiu pieseň. Vibrovalo to vo mne. Keď sme to skúšali, cítil som sa ako Cole Porter. “

  Tak sa stalo, že sa americká atmosféra zrodila z atmosféry tlakových hrncov na konci šesťdesiatych rokov minulého storočia. Fogerty hneď mal podozrenie, že jeho pieseň „Tin Pan Alley“ je rádioaktívnym hitom, a mal pravdu. Pieseň sa dostala na 2. miesto v USA, na 8. miesto v Británii a na 1. miesto v Rakúsku.


 • Toto bol prvý z piatich singlov skupiny Creedence, ktoré sa v americkej hitparáde umiestnili na 2. mieste; majú najviac skladieb č. 2 bez toho, aby mali číslo 1.
 • Napriek všeobecnému presvedčeniu, John Fogerty nepísal zo skúsenosti, keď to písal. Vďaka svojmu vojenskému nasadeniu sa neodvážil ďalej na východ ako do Montany. Po nahraní piesne sa vybral na výlet do Memphisu, aby konečne mohol vidieť rieku Mississippi.


 • Pôvodná verzia CCR vyvrcholila na #2 v marci 1969. V júni dosiahlo vydanie Solomona Burka číslo 45. Jeho bol prvým, kto zahrnul hovorené do:

  Viem, že veľa z vás by chcelo vedieť, o čom je stará hrdá Mary
  No rád by som vám o nej povedal
  Nie je nič iné ako veľká stará loď
  Viete, moji predkovia v nej jazdili po dnách ako podpaľovači, kuchári a čašníci
  A zložil som sľub, že keď budem veľký, povozím sa na starej Hrdej Mary
  A ak mi to dovolíte, rád by som o tom zaspieval


  Burke potom spieva: hľadá za prácu v meste „na rozdiel od“ zanechal v meste dobrú prácu ”.
 • Pre Ike & Tina Turner v roku 1971 to bol v USA hit číslo 4 a bol to vrchol ich živých vystúpení. Tina Turner pripomenula v rozhovore s Valiaci sa kameň časopis v roku 1971, ako to prišli zaznamenať na svoje Pracovať spolu album: „Keď sme album prestrihávali, chýbalo nám niekoľko melódií, a tak sme povedali:„ Poďme uviesť niekoľko vecí, ktoré na pódiu robíme. A tak vznikla 'Proud Mary'. Miloval som to, keď to vyšlo prvýkrát. Vyskúšali sme dievča a ona spievala „Proud Mary“. Je to ako o osem mesiacov neskôr a Ike povedal: „Viete, na túto melódiu som úplne zabudol.“ A povedal som, urobme to, ale zmeňme to. Takže v aute Ike hrá na gitare, my sa len tak trochu zasekávame. A jednoducho sme sa dostali do čiernej verzie. Nikdy sa neplánovalo povedať: „Poďme do obchodu s platňami a chcel by som nahrať túto melódiu od Arethy Franklin“ ... ide len o to, že ju dostaneme na pódium, pretože ľuďom dáme trochu. nás a trochu toho, čo každý deň počujú v rádiu. “
 • Len v roku 1969 film „Proud Mary“ zaujal 35 titulmi. Odvtedy bolo vyrobených viac ako 100.

  Toto sú americké verzie grafov:

  Creedence Clearwater Revival (#2, 1969)
  Solomon Burke (#45, 1969)
  Spoločnosť Checkmates, Ltd. Sonny Charles (#69, 1969)
  Ike & Tina Turner (#4, 1971)
  Glee Cast (#115, 2009)
 • Riadok „Čerpané veľa bolesti v New Orleans“ je v skutočnosti „Čerpané veľa“ Pane ”, ako v propáne. Čerpal plyn.
 • Spoločnosť Checkmates, Ltd. vytvorila v rohoch poháňanú, evanjeliom skloňovanú verziu tejto piesne, ktorú vyprodukoval Phil Spector a v ktorej predviedol Sonny Charles ako spev. Beží 4:30, je podstatne dlhší ako originál 3:07 a v novembri 1969 prešiel na #69.

  Toto usporiadanie malo zjavný vplyv na verziu Ike & Tina Turner, ktorú začali hrať čoskoro potom. Spekulovalo sa, že Spector, ktorý produkoval Ike & Tina na singli „River Deep - Mountain High“ z roku 1966, upozornil na túto verziu Ike Turnera.
 • Keď CCR nahrala túto pieseň, John Fogerty nebol spokojný s vokálmi harmónie, a tak ich nahral sám a overduboval ich na skladbu. To spôsobilo ďalšie napätie v jeho už tak chúlostivom vzťahu so spoluhráčmi z kapely. Skupina sa rozdelila v roku 1972.
 • Fogerty prišiel so slávnym akordovým riffom na gitare, keď hral s Beethovenovou „5. symfóniou“. Ten znie „dun dun dun duuunnnnn ...“, ale Fogerty si myslel, že to bude znieť lepšie s dôrazom na prvú notu, ku ktorej prišiel. urobiť urob, urob. '

  Táto časť mu pripomenula koleso, ktoré poháňa riečny čln. '' Proud Mary 'nie je side-wheeler, je to stern-wheeler,' vysvetlil.
 • Napriek tomu, že Creedence Clearwater Revival pochádzala z El Cerrito v Kalifornii, veľa ľudí si myslelo, že pochádzajú z New Orleans alebo z inej časti Juhu kvôli svojmu bažinatému rockovému zvuku. Pomohli priživiť fámu pomenovaním ich druhého albumu Krajina Bayou .
 • Tina Turner nahrala sólovú verziu albumu 1993 Čo s tým má spoločné láska , čo bol soundtrack k jej rovnomennému životopisnému filmu. Vo filme to synchronizovali pery Angela Bassett a Laurence Fishburne (ktorí hrali Ike a Tinu), ale na nahrávke Tinin saxofón Tim Cappello urobil Ikeho basový vokál. Tým, že nahrala svoju vlastnú verziu bez stopy po Ikeovi, zaistila, že nebude môcť ťažiť z jej použitia vo filme alebo soundtracku - čo je dôležité rozlíšenie vzhľadom na obvinenia Tiny z manželského zneužívania.

  Keď Tina interpretovala pieseň naživo, zvyčajne urobila variáciu na hovorenú časť, ale bez mužského vokálu.
 • Verzia Ike & Tiny Turnerovej sa po prvý raz v Británii umiestnila na grafe z 2. októbra 2010 po tom, ako bola predstavená X-faktor od auditioneees Diva Fever. Táto verzia bola pripísaná iba Tine Turner.
 • Ike a Tina predviedli svoju verziu pri premiére 2. sezóny Vlak duše v roku 1972 sa stal prvým veľkým aktom, ktorý sa objavil v programe. Už v prvej sezóne sa šou stala veľmi populárnou kvôli tanečníkom, ale v ďalších sezónach si dokázali rezervovať mnoho známych hostí.
 • Fogerty prvýkrát počul verziu Ikeho a Tiny, keď bol v aute. Povedal Spinner : „Keď sa to skončí, keby mali fotoaparát a vrátili sa ku mne, bolo by to podobné, ako keď Shrek a osol idú ďaleko, ďaleko a stlačia tlačidlo tohto malého arkádového automatu, ktorý rozpráva celý príbeh ich mesto! A Osol má [dojem Eddieho Murphyho] „Urobme to znova!“ Tak som sa cítil, keď sa to skončilo. Miloval som to a bolo mi cťou. Hovoril som si: „Páni, Ike a Tina!“ Vlastne som sledoval ich kariéru už nejaký čas. Už v čase, keď sa Janis a Grace Slick začali zoznamovať s deťmi v mojom veku, som si povedal: „Muž, Tina Turner, poď!“ Nakoniec si ju splnila, ale chvíľu si ju nikto nevšimol. Bola to skutočne dobrá verzia a bola iná. To je kľúč. Namiesto toho istého to bolo skutočne vzrušujúce. '
 • 19. februára 1987 sa John Fogerty vybral do klubu Palomino v severnom Hollywoode pozrieť sa na Taj Mahal, umelca, ktorého Fogerty nazýva „americký poklad“. Ako bolo povedané vo Fogertyho monografiách, pri snahe zostať inkognito a počúvať Taja si všimol, že Bob Dylan robí presne to isté v rohu miesta konania. Fogerty šiel za Dylanom a dozvedel sa, že tam išiel aj George Harrison.

  Niekto oznámil Tajovi, kto je v dome, a Taj ich okamžite zavolal na pódium.

  Dylan zahral jednu zo svojich piesní. Harrison hral „Honey, Don't“ a potom všetci urobili „Twist and Shout“. V tom okamihu Dylan zavolal, že Fogerty musí urobiť „Hrdú Mary“.

  V tom okamihu svojho života Fogerty zaprisahal všetok svoj starý materiál CCR, a to z horkosti a napriek svojej starej kapele a svojmu starému vydavateľstvu. Fogerty povedal, že nechce hrať túto pieseň, ale Dylan odpovedal: „Ak to neurobíš“ Proud Mary ”, každý si bude myslieť, že je to pieseň Tiny Turnerovej.

  S tým sa Fogerty vtiahol do piesne a skvele sa pri jej hraní zabavil. Keď skončil, povedal: „Zjedz svoje srdce, Tina.“

  Táto príležitosť nenadchla Fogertyho, aby začal opäť pravidelne predvádzať piesne CCR, ale na jeden večer to prerušilo, pretože sa spojili štyri legendy rocku.
 • Podľa knihy Zlý mesiac stúpa Bob Dylan označil pieseň „Proud Mary“ za svoju obľúbenú pieseň z roku 1969.
 • Film o vrahovi s názvom Hrdá Mary bol vydaný v januári 2018. Akčný film je podľa piesne nielen pomenovaný, ale aj zmenený text melódie sa nachádza na plagáte, ktorý ju propaguje, a pod heslom „Killing for the Man every Night and Day“.

  John Fogerty sa na Twitter sťažoval:

  „Pieseň„ Proud Mary “som napísal pred 50 rokmi a bol som veľmi nadšený, že som mohol napísať takú dobrú pieseň. Vlastne to bola moja úplne prvá dobrá pieseň.

  Moje piesne sú pre mňa špeciálne. Vzácny. Preto ma rozčuľuje, keď sa ľudia snažia využiť popularitu mojej hudby a dobrú vôľu, ktorú si získala u verejnosti, pre svoj vlastný finančný zisk. Za tie roky som sa často ocitol priamo proti tomuto použitiu.

  Tento film nemá nič spoločné so mnou ani s mojou piesňou. Jednoducho vybrali názov a napísali okolo neho úplne fiktívny príbeh. '

  Dodal: 'Nikto sa ma nikdy nepýtal na to, ako používať moju pieseň týmto spôsobom, dokonca ani na význam hrdej Mary.'

  Film, rovnako ako trailer, predstavuje verziu piesne Tiny Turnerovej. Fogerty stratil práva na svoje piesne CCR v roku 1973, takže nebolo možné nič robiť s tým, že by vo filme bola použitá cover verzia piesne.
 • Leonard Nimoy, ktorý hral 'Mr. Spock 'na Star Trek , zaznamenal neslávny cover tejto piesne. Blíži sa koniec a zaspieva zborový štýl Elmer Fudd - „Big wheel keep on toynin“, Pwoud Mawy keep on boinin '... „Je zahrnutý na disku CD s názvom Zlaté hrdlá .
 • Táto pieseň mala katastrofálny vplyv na otvorenie ceremoniálu udeľovania cien Akadémie 1989 v roku 1989, kde ju moderátor Rob Lowe naspieval s herečkou hrajúcou Snehulienku, pričom text sa zmenil na Hollywood:

  Svetlá Klieg stále horia
  Fotoaparáty sa stále točia
  Rollin 'Rollin'
  Udržujte kamery v pohybe
 • Tina Turner spievala túto pieseň takmer 40 rokov a interpretovala ju až do dôchodku v roku 2009. Mnohé z jej hitov boli balady, takže pieseň „Proud Mary“ bola príležitosťou elektrizovať dav energickým číslom, ktoré jej umožnilo predviesť svoju pôsobivú hudbu. tanec.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: