Psycho Killer od Talking Heads

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Táto pieseň nás zavedie do hlavy pomäteného vraha. Začalo sa to tým, že sa vedúci spevák David Byrne rozhodol napísať niečo v duchu Alice Cooperovej, ktorej šokový rock bol v móde. Byrne začal prvým veršom, ktorý vytvára nebezpečnú paranoju:

  Zdá sa, že nemôžem čeliť faktom
  Som napätá a nervózna a nemôžem sa uvoľniť
  Nemôžem spať, pretože mi horí posteľ
  Nedotýkaj sa ma, som skutočný živý drôt


  Zvyšok lyriky je ešte rozmarnejší, pričom tento chlap priznal, že je psycho zabijak a varoval nás, aby sme bežali. Nakoniec to bolo oveľa introspektívnejšie ako väčšina piesní Alice Cooper, ale rovnako uveriteľné: zatiaľ čo Cooper je mimo pódia (Vince Furnier) úplne iný chlap, Byrne je skutočne sociálne nepohodlným géniusom, ktorého stvárňuje vo výkone. Nikdy nikoho nezabil (o čom vieme), ale dokáže presvedčivo obývať jeho postavu.


 • Toto bola prvá pieseň Talking Heads. Písal sa rok 1973 na Rhode Island School of Design (RISD), kde David Byrne a bubeník Chris Frantz mali kapelu s názvom The Artistics. Keď Byrne predstavil pieseň, vysvetlil, že chce v moste japonskú sekciu, ale keď požiadal dievča, ktoré hovorilo týmto jazykom, aby prišlo s nejakými vražednými slovami, pochopiteľne sa zľakla. Frantzova priateľka, Tina Weymouth, hovorila po francúzsky, a tak ju nechali namiesto toho napísať francúzsku časť mosta. Inšpirovala sa postavou Normana Batesa v thrilleri Alfreda Hitchcocka z roku 1960 Psycho , ktoré ovplyvnili nasledujúci verš:

  Začnete konverzáciu, ktorú nemôžete ani dokončiť
  Veľa hovoríš, ale nič nehovoríš
  Keď nemám čo povedať, moje pery sú zapečatené
  Povedzte niečo raz, prečo to hovoríte znova?


  Byrne začlenil do zboru francúzsku repliku: „Qu'est-ce que c'est?“ (čo znamená „Čo je to?“) a nasledovalo ho varovným upozornením:

  Fa-fa-fa-fa-fa-fa-fa-fa-fa-fa-ďaleko lepšie
  Utekaj, utekaj, utekaj, utekaj, behaj, utekaj, utekaj


  Konečným výsledkom je jedna z najznámejších piesní o psychopatickom vrahovi, ovplyvnená dvoma základnými kameňmi žánru: Alice Cooper a film. Psycho .


 • Francúzska časť v Moste sa zhruba prekladá ako:

  Čo som v ten večer urobil
  Čo povedala tej noci
  Realizácia mojich nádejí
  Vyrážam smerom k slávnemu osudu


  To ukazuje, že psycho vrah sa zameriava na ženu, rovnako ako to urobil Norman Bates Psycho .


 • David Byrne a Chris Frantz to v roku 1974 niekoľkokrát hrali so svojou kapelou The Artistics. Neskôr v tom istom roku, potom, čo Frantz a Tina Weymouthovi vyštudovali RISD (vyštudovali maľbu), sa presťahovali spolu s Byrnem do chatrného bytu v New Yorku. Tina sa stala ich basgitaristkou a svoju novú skupinu nazvali Talking Heads. Od mája 1975 absolvovali niekoľko koncertov v klube CBGB, ktorý otvorili pre Ramones. „Psycho Killer“ a niekoľko ďalších originálov, vrátane „Varovného znamenia“ a „Láska ide do stavby na ohni“, boli v ich setliste a boli doplnené obalmi ako „96 sĺz“. Dostali pozornosť rôznych nahrávacích spoločností a nakoniec sa prihlásili do spoločnosti Sire Records. Po pridaní gitaristu Jerryho Harrisona do skupiny vydali svoj debutový album, Hovoriace hlavy: 77 V roku 1977. Psycho Killer, vydaný ako singel, bol ich prvým hitom v hitparáde a v marci 1978 dosiahol číslo 92.
 • Pripisovaná autorovi David Byrne, Chris Frantz a Tina Weymouth, je to jediná pieseň na debutovom albume Talking Heads, ktorá nie je zaradená ako sólová skladba Byrne. Autorské piesne sa rýchlo stali ťažkým bodom v kapele, pretože Byrne sa stal ústredným bodom a budil dojem, že všetky piesne si robil sám. Frantz tvrdí, že napísal druhý verš k Psycho Killerovi, ale Byrne jeho príspevok k piesni bagatelizoval. Mojo 'Chris a Tina mi pomohli s niektorými francúzskymi vecami.'


 • Časť „fa fa fa“ je ladná s piesňou Otisa Reddinga „Fa-Fa-Fa-Fa-Fa (smutná pieseň)“. Redding a ďalší souloví speváci mali na Talking Heads veľký vplyv.
 • Tom Tom Club, skupina vedená bývalými Talking Heads Tinou Weymouth a Chrisom Frantzom, to často hráva na svojich koncertoch s Tinou spievajúcou vokálom. Prvý singel Tom Tom Club s názvom „Wordy Rappinghood“ má tiež niekoľko francúzskych textov, ktoré zložil Weymouth.
 • „Psycho Killer“ bol pre Davida Byrna zlomový, pretože si uvedomil, že jeho excentrické piesne majú publikum. V tom čase to považoval za „hlúpu pieseň“, ale nebolo pochýb o tom, že to súviselo s publikom. Pieseň tiež dokázala, že Bryne, Frantz a Weymouth môžu spolu vytvárať piesne; potom, čo to Byrne a Frantz napísali, napísali „Výstražné znamenie“, ktoré skončilo na druhom albume Talking Heads.
 • Violoncella robia všetko hanebnejším, a tak skupina nahrala akustickú verziu, v ktorej na tento nástroj hral Arthur Russell. Bol použitý ako odvrátená strana singla a objavuje sa na niektorých kompiláciách.
 • V lete 1977, mesiace pred vydaním tejto piesne, bol skutočne na slobode psycho zabijak. David Berkowitz, „Syn Sama“, vydesil Newyorčanov, než ho 10. augusta chytili po zabití šiestich ľudí. Mnohí tušili, že pieseň je o ňom, ale bola napísaná oveľa skôr.
 • Film Talking Heads z roku 1984 Prestaňte dávať zmysel Režisér: Jonathan Demme, David David Byrne vstupuje na pódium s boomboxom a potom hrá „Psycho Killer“ na akustickú gitaru sprevádzanú vopred nahratou rytmickou skladbou z kazety. K ďalšej piesni „Nebo“ sa k nemu pridala basgitaristka Tina Weymouth. Bubeník Chris Frantz vstupuje do piesne „Thank you for Sending Me an Angel“, Jerry Harrison dokončuje kapelu, keď robia svoju štvrtú pieseň „Found A Job“

  „Psycho Killer“ sa objavuje aj na ich živom albume z roku 1982 Názov tejto kapely je hovoriaca hlava .
 • V jednom momente dostal producent Tony Bongiovi z kuchyne v štúdiu rezbársky nôž a požiadal Byrna, aby ho držal, kým spieva, aby sa mohol dostať do postavy. Odmietol.

  Podľa Chrisa Frantza bolo s Bongiovi, ktorého k nim priradilo ich vydavateľstvo, také ťažké pracovať, že skupina zvolala neskoré nočné sedenia bez neho a na nahrávanie a uľahčovanie práce použila inžiniera Eda Stasia.
 • Medzi interpretov tejto piesne patria Barenaked Ladies, Phish, Brand New, Local H a Velvet Revolver.
 • Selena Gomez, hit 2017 „Bad Liar“, ukážkou basovej linky z tejto skladby. David Byrne s tým nemá problém. 'Mal by som problém, keby niekto zobral, povedzme,' Toto musí byť to miesto „Je to veľmi osobná pieseň o láske,“ povedal Valiaci sa kameň . 'Okrem toho, áno, upravte veci.'
 • Chris Frantz to považuje za definitívnu pieseň Talking Heads, „pretože je to všetko zmiešané“. Povedal Songfacts: „Je to trochu šialené a je to trochu zábavné. Je to niečo podobné, ako keď sa Alice Cooper stretne so Samom a Daveom. Zasahuje to. “

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: