Rádio Ga Ga od kráľovnej

 • Túto pieseň napísal bubeník skupiny Queen Roger Taylor. Keď bola zaradená do grafu, všetci štyria členovia skupiny napísali najmenej jeden hit 10 v USA alebo Veľkej Británii.
 • Roger Taylor to napísal ako kritiku rozhlasových staníc, ktoré sa začali komercializovať a stále znova a znova hrajú tie isté piesne (a to bolo predtým, ako bolo rádio deregulované, čo spoločnostiam umožnilo vlastniť viac staníc na trhu, čo malo za následok väčšie vlastníctvo spoločnosti, menšiu konkurenciu a všeobecne zlé rádio).
 • Taylor tvrdil, že ho k napísaniu tohto príbehu inšpirovalo po sledovaní MTV. Všimol si, že veľa detí sleduje kanál namiesto počúvania rádia.
 • Video je natočené podľa filmu z roku 1926 Metropola Réžia: Fritz Lang. Queen musela zaplatiť nemeckej vláde, aby použila jeho klipy vo videu.
 • Na túto pieseň bolo použitých niekoľko elektronických zariadení, vrátane bicích automatov LinnDrum a najmenej troch syntetizátorov: Roland Jupiter 8, Fairlight CMI a Oberheim OB-Xa. Roger Taylor pridal aj niekoľko elektronických bicích nástrojov Simmons. Na vytvorenie robotických vokálov bol použitý vokodér Roland VP-330.
 • Pôvodne to bolo „Rádio Ca-Ca“, niečo, čo jedného dňa vyhlásil francúzsky syn Rogera Taylora Felix, keď sa pokúsil povedať, že rádio je zlé („rádio, CACA!). Fráza sa prilepila k Taylorovi a inšpirovala v textoch protiraketové rozhlasové témy.

  Taylor sa názov páčil, ale zvyšok skupiny namietal a požiadal o prepísanie. Výsledkom bolo, že sa z piesne odsudzujúcej rádio („Ca-Ca“) začalo chváliť („Ga Ga“). Je zaujímavé, že dokonca aj vo finálnej zaznamenanej verzii je prítomné slovné spojenie „Ca -Ca“ - možno ako kompromis pre Taylora?
 • Queen ukradla show na Live-Aid, keď Freddie Mercury, bojujúci s laryngitídou, prinútil všetkých na štadióne Wembley spievať refrén tejto piesne.
 • Komparzisti vo videu dostali tlieskajúcu sekvenciu hneď na prvý pokus, ale trvalo to, kým sa členovia Queen dostali na správnu mieru. Režiséra Davida Malleta prekvapilo, že komparzisti si tak ľahko osvojili rutinu, vzhľadom na to, že pieseň, ktorá ešte nebola vydaná, nikdy nepočuli.
  Jonathon - Clermont, FL
 • Rocková skupina Electric Six to zaznamenala na svojom albume 2005 Pán Smoke . Vo videu je ich spevák Dick Valentine zobrazený ako duch Freddieho Mercuryho, ktorý sa objavuje pred jeho hrobom, čo medzi fanúšikmi skupiny Queen vyvolalo kontroverzie. Valentine rýchlo zdôraznila, že to bolo myslené na počesť, nie na očiernenie skupiny - skupina bola obrovskými fanúšikmi skupiny Queen.
  Logan - Troy, MT
 • Lady Gaga získala svoje meno z tejto piesne. Rodená Stefani Germanotta začala tento názov používať, keď potrebovala umelecké meno. Kto prišiel s menom, je predmetom sporu, pretože jej bývalý producent Rob Fusari tvrdí, že ho pôvodcom je on, pričom speváčka tvrdí, že jej ho dali jej spolupracovníci v jej burleskných dobách.
 • Keď režisér David Mallet prichádzal s konceptom videoklipu, chcel sa odchýliť od zvyčajných skladieb plných gitarových sól a bicích výplní. 'A dokonca [gitarista] Brian May s tým súhlasil,' povedal Mallet pre dokumentárny seriál Video zabilo rozhlasovú hviezdu . Freddie Mercury navrhol Metropola Mallet sa však chcel ubezpečiť, že skupina v klipe stále hrá kľúčovú úlohu. „Postavili sme teda to zábavné auto a oni lietali vzduchom a použili sme široké zábery od Metropola ... Všetko, čo som sa snažil urobiť, bolo nájsť nejaký spôsob, ako sa hodiť Metropola do iného prostredia a pomyslel som si, čo keby sme z celého videa urobili obdobie - napríklad vojnový alebo polovojnový - a spojilo by to všetko dohromady. A stalo sa. '
 • Niektorí kritici majú pocit, že choreografia na scéne tlieskajúcej ruky je odkazom na nacistov. Ide o myšlienku, ktorú Mallet odmieta: „V skutočnosti to nemalo žiadny vplyv na nacistické mítingy.“ Roger Taylor dodal: „Táto časť mala za úlohu vykresliť ovládanie mysle pracovníkov vo filme Metropola . '
 • Predĺžená verzia bola vydaná súčasne ako 12 'singel.


Zaujímavé Články